Kapela Jay Mood v trnavskom Malom Berlíne

Čo spôsobil piatok trinásteho

Mnohí ľudia považujú piatok trinásteho za nešťastný deň. Priznám sa, že sa občas nechám týmto názorom tak trochu ovplyvniť a mám z takéhoto dňa obavy. Väčšinou však piatok trinásteho uplynie bez toho, aby sa mi stalo čokoľvek nepriaznivé. V piatok 13. júla 2018 som z nešťastného dňa strach nemala. Tešila som sa na koncert, ktorý sa konal v ten večer v Trnave. V rámci podujatia Blues Moods Summer Special 2018 tu vystúpila hudobná formácia Jay Mood. Miestom konania bolo Nádvorie kultúrneho centra Malý Berlín a partnermi podujatia boli: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Trnavské rádio, RTVS, Rádio_FM a Rádio Devín.

Koncert kapely Jay Mood v Trnave

Na koncert som šla s radostným očakávaním. Kapelu Jay Mood som ešte naživo hrať nepočula, no podľa toho, čo som si našla na internete, som usúdila, že bude znieť hudba, ktorá mi bude lahodiť. Jay Mood hrá skladby v štýle West Coast Blues, boogie-woogie a rock´n´roll. Výdatný zdroj pozitívnej energie. Zdrojom pozitívnej energie je aj pekné počasie a presne také v ten deň panovalo v Seredi. Len poobede sa na krátku dobu zamračilo. A keď som pricestovala do Trnavy, užívala som si krásny slnečný podvečer. Cestou som na korze pred radnicou uvidela celé more ľudí: na pódiu hrali herci divadielko pre deti a mohli sa pochváliť hojnou účasťou divákov – rodičov so svojimi potomkami. Na chvíľku som sa tam pristavila. Z divadielka som si zapamätala jednu vetu: „Umenie lieči.“ S tým môžem len súhlasiť.

Koncert kapely Jay Mood v Trnave

Netrvalo dlho a prišla som na Nádvorie, kde som bola po prvý raz. Priestor na mňa pôsobil sympaticky. Vonku boli všetky stolíky obsadené, a tak som zašla dovnútra do reštaurácie. A tam sa konala ďalšia moja premiéra: dala som si prvýkrát v živote filtrovanú kávu a skonštatovala som, že chutí zaujímavo. Medzitým už boli vonku nachystané stoličky pre návštevníkov koncertu a mne sa podarilo obsadiť si miesto, z ktorého som mala dobrý výhľad. Na podujatie prišlo veľa mojich dobrých priateľov a známych, vďaka čomu som bola v pohode. Koncert sa začal o 20.00 hod. Na pódium prišla výborná zostava hudobníkov: Juraj Schweigert – ústne harmoniky, spev, Andi Ray Haverda – klavír, spev, Lukáš „Luky“ Hrončiak – sólová gitara, Juraj Kalász – kontrabas, basová gitara a David Juraj Raši – bicie. Juraj Schweigert sa môže pochváliť veľkým úspechom: na World Harmonica Festivale 2017 v nemeckom Trossingene získal v konkurencii hráčov na ústnej harmonike z celého sveta 2. miesto v kategórii Blues/Rock/Country/Folk pre diatonickú harmoniku. Andiho Raya Haverdu možno vďaka jeho energickej hre na klavíri a presvedčivému spevu právom nazvať „slovenským Jerry Lee Lewisom“. Lukáš „Luky“ Hrončiak bol členom zvolenskej kapely B & the MoneyMakers, ktorá je zameraná na Chicago blues. Juraj Kalász spolupracoval s takými osobnosťami v oblasti jazzu ako Ľubomír Tamaškovič, Jozef „Dodo“ Šošoka, Gabriel Jonáš či Jiří Stivín. David Juraj Raši je bubeníkom v kapele Valér Miko Trio a ako sideman účinkuje vo viacerých ďalších jazzových projektoch.

Koncert kapely Jay Mood v Trnave

Ešte pred začiatkom vystúpenia kapely Jay Mood sa poslucháčom prihovoril Peter Stojka, vedúci sekcie blues Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z.. Srdečne privítal návštevníkov Blues Moods Summer Special 2018, zaželal im pekný hudobný zážitok a všetkých pozval i na hudobný festival Blues Moods 2018, tiež organizovaný Trnavskou hudobnou spoločnosťou, o. z., ktorý sa, ako každý rok, bude konať v novembri. Potom už odovzdal slovo kapele Jay Mood. Jej prvá skladba sa volala Real Gone Lover a naspieval ju napríklad Smiley Lewis či Van Morrison. V Trnave sme si ju vypočuli v podaní Juraja Schweigerta, ktorý nielen pôsobivo spieval, ale aj vynikajúco hral na ústnej harmonike. Zazneli tiež znamenité sóla gitary a klavíra. Juraj Kalász v ten večer striedal basovú gitaru a kontrabas, v tejto pesničke hral na basovej gitare. Rytmika (hudobníci známi hlavne z jazzového sveta) fungovala ako presné hodinky. Po skončení skladby Juraj Schweigert prezradil, že meno bratislavskej hudobnej formácie Jay Mood vzniklo vďaka trom Jurajom, ktorí v nej pôsobia (jej názov bol pôvodne J Mood, čo sa číta rovnako ako nový názov).

Koncert kapely Jay Mood v Trnave

Nasledovali tri pesničky známe v podaní Little Waltera. Spev si vo všetkých vzal na starosť Juraj Schweigert. V skladbe My Babe sa mi veľmi páčilo gitarové sólo Lukáša Hrončiaka. Obecenstva sa zišlo dosť a ľudia mali evidentne z hudby radosť. Viacerí prišli i s malými deťmi, ktoré pobehovali vedľa pódia. Ani v pesničke Too Late hudobníci nešetrili peknými sólami. Všimla som si, že na oblohe sa zbiehajú mraky, no dúfala som, že odtiahnu. V pomalej skladbe Blues With A Feeling dobre vynikla hra klavíra. Mám pocit, že tento hudobný nástroj má v sebe akúsi vznešenosť, či sa naň hrá klasická hudba, blues alebo rock´n´roll. Ku koncu skladby Juraj Schweigert spieval poriadne rázne a David Juraj Raši energicky bubnoval.


Po piatej pesničke odovzdal harmonikár, ako povedal, žezlo klaviristovi. Andi Ray Haverda uviedol ďalšiu časť koncertu slovami, že budú hrať hlavne pesničky z repertoáru Jerryho Lee Lewisa, ale tiež napríklad Little Richarda či Chucka Berryho. Prvou bola Mean Woman Blues, známa v podaní už spomínaného Jerryho Lee Lewisa, no aj Elvisa Presleyho, Roya Orbisona a iných. Strhujúco ju zahrali i Jay Mood. Adi Ray Haverda oduševnene spieval a prsty mu len tak behali po klávesoch klavíra. Zaznelo i krásne sólo gitary. Rock´n´roll ako vyšitý. Mala som pocit, že publikum čoskoro začne tancovať, no žiaľ, všetko sa v jednom momente zmenilo.

Koncert kapely Jay Mood v Trnave

Sotva skladba doznela, začalo pršať. Bolo približne 20.30 hod. a Juraj Schweigert ohlásil prestávku. Pršať však neprestalo, naopak, dážď zosilnel. Obecenstvo sa rozpŕchlo. Ukrývali sme sa kade-tade a napokon som našla útočisko vo vchode reštaurácie a nebola som sama. Aspoň som tam strávila čas príjemnými rozhovormi, lebo z koncertu už nebolo nič, hoci prehánky napokon ustali. Aj letné počasie môže byť zradné, a preto sa nevyplatilo nechať hudobníkov hrať na nekrytom pódiu. Po parádnom začiatku koncertu prišla studená sprcha. Až v skrýši som si spomenula, že práve dnes je ten (vraj) nešťastný deň. Pekne sa s nami zahral. Ale neľutujem svoju cestu na koncert. Pevne verím, že kapela Jay Mood do Trnavy ešte zavíta. A že, ak bude hrať vonku, bude k dispozícii kryté pódium nielen v piatok trinásteho.

Ružena Šípková
Júl 2018