Nie každý vie, že Peter „Bonzo“ Radványi je nielen bluesový spevák, hráč na rezofonických gitarách, autor piesní a hudobný publicista. Jeho koníčkom je i história. Píše o nej články a zostavuje (nielen hudobné) historické kalendáre, s ktorými sa čitatelia môžu stretnúť napríklad v mesačníku Novinky z radnice, ktorý vydáva Mesto Trnava. Je autorom knihy Ľudia a udalosti v histórii Trnavy (Historický kalendár). Vyšla vo vydavateľstve Tirna v roku 2012. A aby som príliš neodbočila od hudby, spolu s Eleonórou Bartókovou Peter „Bonzo“ Radványi zostavil publikáciu Dobro 1989 – 1999 (Bibliografiu článkov o rezofonickom dobre, jeho vynálezcoch a Dobrofeste v slovenských novinách a časopisoch). Vyšla v roku 2000. To je len malá ukážka zo spisovateľskej a zostavovateľskej činnosti Petra „Bonza“ Radványiho. A nedávno sa zoznam jeho kníh zase rozrástol. Vo vydavateľstve Tirna mu vyšla kniha fejtónov Kalendárenie (Sprievodca kalendárnymi cestami počas celého roka). Jej prezentácia so začiatkom o 17.00 hod. sa konala 15. mája 2018 v Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave. Sála priam praskala vo švíkoch a pre obecenstvo bolo treba pridávať ďalšie stoličky. Na prezentácii sa zišli priaznivci literatúry i bluesovej hudby.
Bonzo Radványi hneď na úvod zdôraznil, že keďže jeho nová kniha nie je normálna kniha (má špirálovú väzbu ako kalendár a nemá číslované strany, aby bola nadčasová), ani jej prezentácia nie je normálna prezentácia, ale skôr stretnutie priateľov a rodinné stretnutie. Veď aj Kalendárenie je tak trochu rodinným dielom – autorkou ilustrácií je najmladšia dcéra Bonza Radványiho Petra, ktorá, bohužiaľ, v čase prezentácie bola v zahraničí.
Podujatie plynulo v uvoľnenej, priateľskej a pohodovej atmosfére. Úlohy moderátora sa zhostil novinár, publicista, spisovateľ a hovorca Mesta Trnavy Pavol Tomašovič, ako vždy veľmi pohotový a vtipný. Napokon sme všetci veľkým potleskom privítali i vydavateľa knihy Kalendárenie – novinára, publicistu, fotografa a grafika Jozefa Šelestiaka. Prišiel neskôr z dôvodu dopravnej zápchy na ceste z Bratislavy. Bonzo Radványi okrem iného prezradil, že niekedy sú pre neho inšpiráciou pre tvorbu vyprážané rezne. Tiež nezaprel v sebe hudobníka, keď povedal, že skladbu možno hrať vždy inak, ale forma knihy je stále rovnaká. Bola to reakcia na otázku moderátora, prečo má každá jeho kniha inú formu a či celý život hľadá ten správny formát.
Súčasťou prezentácie knihy Kalendárenie bola aj spomienka na Mariána „Makara“ Mrvu, trnavského hudobníka, speváka, prozaika, publicistu a humoristu, ktorý hrával aj v bluesovej kapele Petra „Bonza“ Radványiho Bonzo & The Resonators. Marián „Makar“ Mrva nás opustil po krátkej chorobe 1. mája 2013. Je však vlastne stále medzi nami a aj na prezentácii knihy Kalendárenie bol prítomný. Nielenže pri stole na pódiu bola pre neho pripravená stolička, ale v zastúpení svojej dcéry Anity sa stal aj krstným otcom Kalendárenia. Kniha bola uvedená do života vytrhnutými listami zo stolového kalendára. Pre Makara i pre všetkých ostatných prítomných zaspievala a zahrala na gitare svoje vlastné pesničky Kde nájdem to nebo a Makarove tornáda poetka a pesničkárka Beáta Vargová Kuracinová. Jej precítené vystúpenie malo veľký úspech. Makara sme si pripomenuli aj premietnutím videoklipu pesničky Krásny zapadák (hudba: Marián „Makar“ Mrva, text: Benjamín Škreko), ktorú spievali Makar a Michaela Bobeková.
Nuž a aká by to bola prezentácia knihy bluesmana bez poriadneho blues? Bonzo Radványi si priniesol rezofonickú gitaru dobro a počas prezentácie zahral a zaspieval niektoré skladby zo svojho repertoáru: svoje vlastné pesničky Talkative Woman a Zdá sa, že končím, a tiež svoju verziu skladby No Expectations od slávnych The Rolling Stones. Po skončení oficiálnej časti prezentácie zneli ako „podmaz“ pesničky dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi z albumov Nemám hlad, nemám smäd a Slovak Blues Project. Aj reprodukovaná hudba je lepšia ako žiadna. No a neskôr sa mi ešte podarilo „prichytiť“ Petra „Bonza“ Radványiho, keď prišiel znova na pódium a tam zahral a zaspieval pesničku Baby What You Want Me To Do (You Got Me Running). V sále nás bolo vtedy už len málo a tá pesnička v komornej atmosfére nám dobre padla. Všetkým nám dobre padlo i chutné občerstvenie, ktoré pripravila Bonzova manželka Oľga s priateľkami. Jeho dcéra Miška mala zase na starosti predaj kníh a cédečiek.
Myslím si, že prezentácia knihy Kalendárenie bola pre všetkých zúčastnených veľmi príjemná a inšpiratívna. I ja som z nej odchádzala vo výbornej nálade. Knihu som začala čítať ešte vo vlaku a priniesla mi rozveselenie, poučenie i zamyslenie. Okrem iného som si uvedomila, že bluesový veterán John Mayall má vo svojom priezvisku názov mesiaca mája (po anglicky May). Tiež som si symbolicky zaspomínala na koncert legendárneho amerického gitaristu a speváka Chucka Berryho. Koncert sa konal 13. 6. 1993 na Devíne a symbolicky si naň spomínam preto, že som na ňom nebola, čo ma dosť mrzí. Bonzo Radványi venoval vo svojej knihe spomienku aj hudobníkovi, hudobnému pedagógovi a umeleckému fotografovi Jozefovi Filípkovi, ktorý fotografoval napríklad aj na medzinárodnom hudobnom festivale Dobrofest. Žiaľ, táto osobnosť už nie je medzi nami. Zaskočila ma informácia, že slávna anglická kapela The Swinging Blue Jeans v lete roku 1968 koncertovala v Trnave.
Humoru je v knihe Kalendárenie tiež poriadna porcia. Verím, že jej autorovi sa splní životný sen a bude prijatý za člena trnavského literárneho klubu Fórum humoristov. Veď svojimi pesničkami i hovoreným a písaným slovom už dlhé roky rozdáva veselosť a dobrú náladu.
Text: Ružena Šípková
Foto: Peter Čimbora
Máj 2018