John Mayall ohlásil odchod do dôchodku

Končí s koncertnými turné

Legendárny bluesman John Mayall sa rozhodol ukončiť svoje nekonečné koncertné cestovanie okolo sveta. Spevák, multiinštrumentalista a v neposlednom rade aj skladateľ, ktorý koncom novembra oslávi už 88. narodeniny, ohlásil pred niekoľkými dňami na svojej internetovej stránke, že kvôli veku a rizikám pandémie prišiel čas, aby sa stiahol zo scény a prestal s koncertnými turné. Vo svojom vyhlásení napísal, že s hudbou ešte nekončí, len svoje ďalšie vystupovanie radikálne obmedzí na príležitostné koncerty v blízkosti svojho domova v Kalifornii, kde žije.

John Mayall koncertoval v Praze v divadle Archa

John Mayall počas svojej „križiackej“ výpravy za bluesom, ktorú začal ešte kedysi v 60-tych rokoch uplynulého storočia, trikrát hral aj na Slovensku. Všetky tri vystúpenia sa uskutočnili v Bratislave. Tri koncerty, tri večery plné nádhernej muziky, tri nezabudnuteľné zážitky. Verný svojmu zvyku vždy prišiel v inej zostave. Najpamätnejší bol jeho prvý koncert, ktorý sa uskutočnil v júni 1985 pred nadšeným a po dobrej muzike doslova hladným publikom v dnes už nejestvujúcom amfiteátri na Búdkovej ceste. V dobách hlbokého socializmu to bol doslova zázrak – John Mayall so znovuobnovenými The Bluesbreakers s dvojicou fantastických sólových gitaristov Coco Montoyom a Walterom Troutom.

John-Mayall-Archa

Keď prišiel znova o dvanásť rokov v novembri 1997, v Športovej hale na Pasienkoch mal už na poste gitaristu Buddy Whittingtona a tretíkrát priviedol roku 2010 do PKO spolu s gitaristom Rocky Athasom aj svoju terajšiu rytmiku – Jay Davenport (bicie) a Greg Rzab (basa). Athasa pred tromi rokmi vystriedala gitaristka a speváčka Carolyn Wonderland z Texasu, ktorá sa v bohatej histórii často sa meniacich obsadení Bluesbreakers Johna Mayalla stala prvou ženskou predstaviteľkou kráčajúcou v šľapajách slávnych gitarových hrdinov. A tých bolo v Bluesbreakers Johna Mayalla neúrekom. Stačí spomenúť mená ako Eric Clapton, Peter Green, Mick Taylor, Harvey Mandel, Freddy Robinson atď. Carolyn Wonderland je v súčasnosti aj prvou gitaristkou, ktorá získala v 50-ročnej histórii známeho bluesového vydavateľstva Alligator Records kontrakt a v októbri jej u „aligátora“ vychádza nový album s názvom Tempting Fate.

John Mayall koncertoval v Praze v divadle Archa

Ale vráťme sa k Johnovi Mayallovi, ktorý si po odchode Carolyn Wonderland našiel náhradu v osobe Melvina Taylora, s ktorým v tomto roku odohral celý rad koncertov. 62-ročný gitarista z Chicaga je veľmi uznávaným na tamojšej bluesovej scéne. V osemdesiatych rokoch hral s Pinetop Perkinsom a s Legendary Blues Bandom, s ktorým bol aj na turné po Európe. Na starý kontinent sa neskôr vrátil so svojou vlastnou kapelou, keď hral ako predskokan na koncertoch B. B. Kinga, Buddy Guya či Carlosa Santanu. Mimochodom, v Melvinovej kapele kedysi hrávali aj Jay Davenport a Greg Rzab.


John Mayall aj napriek svojmu najnovšiemu vyhláseniu nevešia hudbu na klinec a aj naďalej prekypuje aktivitou. Pre svojich fanúšikov pripravil nový album s názvom The Sun Is Shining Down, ktorého vydanie je naplánované na január budúceho roka. Ak som dobre rátal, bude to už jeho 43. štúdiový album, i keď najmúdrejší google hovorí len o tridsiatom siedmom. Ale na tom až tak veľmi nezáleží, hlavná vec, že sa prostredníctvom novinky stretneme s Johnom Mayallom znova.

Bonzo Radványi
Foto: Jidřich Oplt
28/09/2021