John Mayall na cestách s novým albumom

Ešte sníva o hite

„Otec britského bluesu“ a žijúca bluesová legenda John Mayall oslávil koncom novembra minulého roka 85. narodeniny. Spevák, harmonikár, hráč na klávesové nástroje, gitarista a skladateľ sa rozhodol ísť znova na turné a osláviť svoje životné jubileum spolu so svojimi fanúšikmi na koncertoch. Turné s jednoduchým názvom John Mayall 85th Anniversary World Tour 2019 odštartoval 26. februára vo fínskom Tampere a pokračoval marcovými koncertami vo Švédsku, Dánsku a v Nemecku. 15. 3. bol v Prahe, potom poteší fanúšikov v Poľsku.

John Mayall znova na cestách aj s novým albumom

Slovensko tentoraz vynechal a do našej bezprostrednej blízkosti sa dostane až 19. a 20. marca, keď vystúpi v Budapešti a vo Viedni. Ďalej ho čakajú koncerty v Taliansku, v apríli sa vráti do Nemecka, potom Holandsko, Švajčiarsko, Francúzsko a kontinentálnu časť európskeho turné uzavrie 14. apríla v holandskom Groningene, po ktorom nasleduje ešte 5 koncertných večerov v Londýne. Pritom sa vôbec nešetrí. Len v marci odohrá 24 vystúpení!!! Je skutočne v dobrej kondícii. Ešte stále mu to spieva a hrá. Neponúka žiadny „dedkovský blues“ po sediačky, ktorý by sa v jeho veku očakával, ale plnohodnotný odpichový koncert plný energie a vynikajúcej hudby. Pozrite si na internete viac ako 17 minút trvajúcu verziu jeho slávnej skladby Room To Move, ktorou končil koncert v Helsinkách a dáte mi za pravdu.

John Mayall znova na cestách aj s novým albumom

Na cesty sa vybral spolu so svojimi osvedčenými spoluhráčmi, s bubeníkom Jay Davenportom a basistom Greg Rzabom z Chicaga, ktorých sme mali možnosť počuť roku 2010 na koncerte v Bratislave. S nimi nahral aj svoj najnovší štúdiový album Nobody Told Me, ktorý vyšiel koncom februára a hneď po svojom vydaní vyletel na 2. priečku rebríčka najpredávanejších bluesových albumov hudobného časopisu Billboard. Osviežením novinky sú početní hosťujúci gitaristi takých zvučných mien ako Joe Bonamassa, Larry McCray, Alex Lifeson, Todd Rundgren, Little Steven Van Zant a slide gitaristka a speváčka Carolyn Wonderland z Texasu. Tú si John Mayall zobral zo sebou aj na aktuálne koncertné turné. Je to prvýkrát v bohatej histórii Mayallových kapiel, že sa žena objavila na takomto dôležitom poste.

John Mayall znova na cestách aj s novým albumom

Na novom albume, ktorý je v jeho diskografii 70. v poradí a patrí k tomu najlepšiemu čo Mayall v poslednom čase nahral, ponúka zmes prebratých a vlastných vecí. Dohromady 10 skladieb (na LP len 9). Titulná a zároveň najdlhšia, skoro 8-minútová skladba, ktorá novinku uzatvára, núti poslucháča, aby stisol na prehrávači repeat a počúval znova. Písať o albume Nobody Told Me nie je asi potrebné, treba si ho vypočuť. Radšej vám ponúknem kúsok z rozhovoru s Johnom Mayallom, ktorý bol uverejnený v Aachener Zeitung v Nemecku.

Ste Brit a žijete už 50 rokov v USA. Chceli ste byť čo najbližšie k rodisku bluesovej hudby?
Mayall: Nie, klíma v Kalifornii sa mi páčila viac ako v Anglicku, mojom rodisku. Nemá to vôbec nič spoločné s hudbou. Mám rád kalifornský životný štýl. Slnko!

Väčšina hostí na vašom albume sú Američania. Je to náhoda?
Mayall:  Vždy si vyberám muzikantov, o ktorých si myslím, že môžu album obohatiť. Geografia v mojich rozhodnutiach nezohráva vôbec  žiadnu úlohu.

Ako ste sa stretli s Joe Bonamassom, ktorého prirovnávajú k tým najslávnejším bluesovým velikánom?
Mayall: Takéto prirovnania vždy pokrívkávajú, pretože skutočne výnimočné talenty majú svoj vlastný tón. Znejú ako nikto iný. Joe Bonamassu poznám už niekoľko rokov. Každú noc dokáže prilákať tisíce ľudí. Tým posúva blues ďalej novej generácii. Naše cesty sa niekoľkokrát križovali, pretože obaja veľa cestujeme. Nie je len výnimočným gitaristom, je to aj milý človek. Bolo mi veľkým potešením hrať s ním.

Existujú dnes ešte takí gitaristi-priekopníci ako Eric Clapton alebo Peter Green v šesťdesiatych rokoch?
Mayall: Myslím, že áno. Vždy budú existovať výnimočné talenty. Niektorí hovoria, že na gitare bolo už všetko povedané. Ale to je humbug, pretože inak by dnes na tomto nástroji nikto nehral. Narátal som, že vo vašej kapele od roku 1964 hralo 25 rôznych gitaristov.

Je ešte nejaký, s ktorým by ste chceli hrať?
Mayall: Oh, tých je veľa! Pre mňa bolo vždy veľkým potešením spolupracovať s výnimočne talentovanými hudobníkmi. Som rád, že teraz je tu Carolyn Wonderland. Ona a ostatní hostia na mojom aktuálnom albume sú tí, s ktorými som vždy chcel hrať.

Máte 85 rokov, ako tvrdo pracujete?
Mayall: Hudba nie je pre mňa práca. Je to povolanie, ktoré ešte stále považujem za veľmi vzrušujúce.

Mate obrovskú zbierku piesní. Čo budete hrať na turné?
Mayall: Každá show je pre nás iná. Môžeme si to dovoliť, pretože máme k dispozícii veľké množstvo materiálu. To nás udržuje vo švungu. Veď kto by chcel hrať rovnaký setlist každý večer?

John Mayall znova na cestách aj s novým albumom

Počúvate pred turné svoje staré nahrávky s Ericom Claptonom či Petrom Greenom?
Mayall: Nie, nie naozaj. Zameriavame sa na aktuálne nahrávky, pretože máme chuť na niečo nové. Samozrejme, hráme aj staršie kusy, ktoré veľmi dobre zapadajú do aktuálneho obsadenia.

Čo robíte preto, aby ste boli fyzicky fit?
Mayall: Mám doma bazén, kde veľa plávam. To ma udržuje v kondícii. Veľa spím a mám šťastie, že som bol vždy relatívne zdravý. Je to pravdepodobne v génoch. Predtým som pravidelne pil alkohol, ale medzičasom som sa stal abstinentom.

Skúšate ešte stále denne?
Mayall: Nie a nikdy som to ani nerobil. Jedine ak pracujem na novom albume alebo nacvičujem komplikovanú pieseň. Zvyčajne hrám len keď som na turné so svojou kapelou.

Máte ešte nejaké sny?
Mayall: Pravdaže. Každý človek sníva. Aj ja snívam každú noc. Napríklad taký hit by bol celkom pekný. Potom by na koncerty prišlo ešte viac ľudí. Ale na to nemáte žiadny vplyv.

Počúvate pravidelne rádio?
Mayall: Nie, ale rád počúvam muziku. Lebo tá ma robí šťastným.

Nevyzeráte ako niekto, kto by chcel odísť čoskoro do dôchodku.
Mayall: To zatiaľ ani neplánujem. Pokiaľ som zdravý a plný energie, budem pokračovať ako obvykle.

Text: Bonzo Radványi
Foto: David Gomes
03/2019