John Mayall ide na turné len v triu

Nebojí zmien a nestále prekvapuje

Spevák a multiinštrumentalista John Mayall, jeden z najväčších propagátorov bluesovej hudby, ktorý je považovaný za „otca britského bluesu“, pôsobí na scéne už od polovice 60. rokov. Za ten čas odohral tisíce koncertov, nahral viacero prelomových albumov a vo svojej kapele vystriedal desiatky vynikajúcich hudobníkov, medzi nimi aj také slávne esá jako Eric Clapton, Peter Green, Mick Taylor, Jack Bruce, Mick Fleetwood, Sugarcane Harris atď. Už dlhé roky žije v USA, kde ho v máji tohto roku uviedli aj do americkej Blues Hall Of Fame. Napriek vysokému veku (v novembri oslávi už 83. narodeniny) je ešte stále aktívny a naďalej „on the road“, teda na nikdy sa nekončiacom koncertnom turné.

john-mayall-koncertuje-v-triu-1

Tak ako sa v priebehu svojej kariéry nebál spraviť rozličné zmeny v obsadení svojej kapely či v jej smerovaní, pripomeniem len jeho experimentálny akustický album bez bicích nástrojov The Turning Point, tak ešte stále vie svojich fanúšikov prekvapiť nečakaným rozhodnutím aj v súčasnosti. Práve teraz môžeme na Mayallovej internetovej stránke nájsť jeho oficiálne vyhlásenie o tom, že na nasledujúcich koncertoch bude vystupovať len v triu s basistom Greg Rzabom a bubeníkom Jay Davenportom, teda bez gitaristu Rocky Athasa, s ktorým sme ho mali možnosť počuť pred šiestimi rokmi aj v Bratislave.

john-mayall-koncertuje-v-triu-2

John Mayall mal vždy v kapele sólového gitaristu, niekedy až dvoch, no nedávno na festivale v Dallase hral bez Rockyho Athasa, lebo ten mal nejaké problémy. Rocky mal nakoniec smolu, lebo Mayallovi, ktorý okrem spevu hrá aj na organe, klávesoch, ústnej harmonike a gitare, sa to zapáčilo a hru v triu považuje za tak inšpirujúci zážitok, že sa rozhodol zaobísť sa v budúcnosti bez ďalšieho gitaristu. Je to skutočné slovo do bitky, lebo o to viac bude mať on sám „roboty“ na koncertoch. A tých bude na práve sa začínajúcom Mayallovom turné po Spojených štátoch neúrekom. Predbežne má naplánovaných 19 koncertov v septembri, dvanásť v októbri a ďalších pätnásť v novembri.

Bonzo Radványi
September 2016