Je Trnava Mekkou bluesu na Slovensku?

V Trnave sa premietal tento nový dokument

Trnava-Mekka-Blues-3

V sobotu 24. októbra som sa vybral do trnavského Music City Clubu, kde sa konala špeciálna akcia venovaná trnavskej bluesovej scéne. Hlavnou súčasťou večera bolo premietanie nového dokumentu z dielne rádia Bunker, ktorý si kládol otázku „Je Trnava Mekkou bluesu na Slovensku“? Na túto otázku sa snažili odpovedať trnavskí ako Peter Bonzo Radványi, Ivan Tomovič, Peter Stojka, Jakub Daniš, speváčka Jana Ružičková a Juraj Turtev zo Šamorína. Bonzo Radványi sa vo svojej výpovedi venoval prevažne histórii kapiel v Trnave v 60-tych rokoch minulého storočia. Ivan Tomovič, gitarista skupiny Bluesweiser zameral zasa svoju výpoveď na odbornejšiu časť a venoval sa hudobnej kvalite bluesových hudobníkov na Slovensku.

Trnava-Mekka-Blues-2

Odpovede Petra Stojku, harmonikára trnavskej skupiny Second Band, neustále polemizovali na hrane, ale v konečnom dôsledku zdôraznil, že Trnava Mekkou bluesu nie je. Speváčka Jana Ružičková a Juraj Turtev odpovedali všeobecne a spevák a harmonikár skupiny Beans and Bullets Jakub Daniš bol úplne „mimo mísu“ bluesového diania v Trnave a na Slovensku. Každopádne sa jednalo o veľmi autentické a zaujímavé výpovede a bolo zaujímavé sledovať jednotlivé rozdielne názory. Celý dokument je popretkávaný fotografiami a zábermi z koncertov.

Trnava-Mekka-Blues-1

V druhej časti večera, po premietnutí dokumentu nasledovali hudobné vystúpenia trnavských bluesových kapiel a sólistov. Ako prvý sa predstavil Second Band. Tentokrát v triu s výborným kontrabasistom Jaroslavom Rakajom. Z koncertu v Seredi dorazil aj Bonzo Radványi a jeho akustický set obohatil Filip Puchert na ústnu harmoniku. Záver a vrchol podujatia patril trnavskej hard-bluesovej formácii Beans and Bullets. Túto štvorčlennú formáciu vedenú harmonikárom a spevákom Kubom Danišom sledujem už dlhší čas a vždy keď ich vidím, znova a znova oceňujem ich neustále hľadanie novej hudobnej cesty. Tentokrát viac v rockovom podaní. Bohužiaľ kapele (môj osobný pohľad) chýbala opäť dynamika a tak muzikanti valcovali až prevalcovali sami seba. Veľká škoda, že nezúročili svoj úspech z festivalu Blues Alive v Šumperku, kde vystupovali pred niekoľkými rokmi pod názvom Kŕdeľ divých Adamov.

Akcia v Trnave sa tešila dobrej návštevnosti divákov, bol dobrý zvuk a aj atmosféra. Na Slovensku asi žiaden dokument o blues neexistuje, a tak veľká vďaka rádiu Bunker za tento jedinečný autentický počin.

Ľuboš Beňa
Október 2015