Jazz Blues Jamboree 2022

Fanúšikovia dobrej hudby v Nových Zámkoch sa konečne dočkali

Po dvojročnej prestávke zapríčinenej známou situáciou sa v dňoch 13. a 14. mája uskutočnil v Nových Zámkoch 16. ročník hudobného festivalu Jazz Blues Jamboree. Festival býval vždy na jeseň, no v tomto roku sa jeho organizátori rozhodli pre každý prípad presunúť jeho tradičný novembrový termín na máj a vyšlo im to.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Napriek piatku 13-teho a trom zamrznutým svätým, i napriek horúcemu slnečnému počasiu lákajúcemu na výlety do prírody, novozámocké kino Mier po dva večery sa ozývalo hudbou a potleskom.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Prvý deň festivalu otvorila rodinná formácia The Turtev Brothers zo Šamorína, ktorú som počul prvýkrát. Ďura Turteva poznám dlhé roky, takže žiadne veľké prekvapenie som neočakával, no vystúpenie Turtev Brothers bolo hneď vrcholom celého podujatia. Aspoň pre mňa, z pohľadu bluesového fanúšika. Neboli to síce skutoční bratia ale strýko Dura Turtev (spev a akustická gitara) s jeho dvomi synovcami – bubeníkom Romanom a Erikom, ktorý doslova čaroval na jaw harp, ako v Amerike nazývajú drumbľu a striedal rozličné píšťaly.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Vďaka nim bežný akustický repertoár Dura Turteva (skladby ako Diddy Wah Diddy, Key To The Highway, Je to fajn či Chevrolet) dostal neobyčajne silný, nový zvukový, rytmický, ba dokonca aj optický náboj. Svojim archaickým folk bluesom sa vrátili späť až kdesi ku koreňom našej obľúbenej hudby. Bolo to neuveriteľne dobré a v našich končinách neopočúvané, takže sa vôbec nečudujem, že Turtevovci vyhrali v minulom roku súťažnú prehliadku Blues Aperitiv v Čechách, ktorá ich následne posunula na šumperský festival Blues Alive.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Ďalšie dve kapely potvrdili multižánrovosť z názvu festivalu a po bluese nasledoval jazz. Najprv moderný v podaní trojice slovenských džezmenov – Nikitin, Šrámek a Štubniak – pod hlavičkou Altar Trio a hneď po ňom jazz rock s príchuťou world music, ktorý na pódiu prezentovala európsky známa 5 členná maďarská skupina Djabe s neuveriteľne dobrým trubkárom a hudbou umocnenou premietaným videom.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Vystúpenia oboch kapiel sa niesli v duchu inštrumentálnej virtuozity, suverenity a akejsi ľahkosti, s ktorou hrali komplikované sóla. Slovom – páni muzikanti. Ich výkony ocenili na konci aj poslucháči potleskom postojačky, po ktorom nasledoval samozrejme dlhý prídavok.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Pokiaľ v prvý večer festivalu prevládala jazzová hudba, sobota bola v znamení bluesu a rocku. Ako prvá vystúpila bluesrocková skupina Her Memories vedená gitaristom a spevákom Martinom Tomášikom. S vlastnými, po anglicky spievanými skladbami zahranými s mladíckou energiou potvrdila, že v roku 2019 sa zaslúžene stala víťazom súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge a postúpila na medzinárodnú European Blues Challenge. Skupina mala síce smolu, že v predchádzajúcich dvoch rokoch sa toto prestížne a najväčšie bluesové podujatie v Európe neuskutočnilo, no teraz, začiatkom júna, sa konečne dočká medzinárodného krstu vo švédskom Malmö. Držme jej palce!

V hodinových prestávkach medzi koncertami hlavných účinkujúcich vyhrávala na malom pódiu v predsálí bluesová kapela P. P. Band zo Šamorína. Posilnená o gitaristu a speváka Ady Kelemena a Petra Szabadoša na steel gitare ponúkala pekné verzie starých bluesových štandardov. Chalani hrali fajn, len škoda, že priestor bol dosť neozvučiteľný.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Na hlavnom pódiu sa zatiaľ pripravil maďarský gitarista a spevák Fekete Jenö so svojimi Blues Rockers. Videl som ho už viackrát, no pamätám si ho väčšinou ako akustického gitaristu v duete s hráčom na ústne harmoniky. Do Nových Zámkov prišiel teraz s kompletnou elektrickou kapelou a aj sám hral na elektrickej gitare. Podobne ako P. P. Band ponúkol množstvo starých štandardov a potešil srdcia všetkých pravoverných bluesových fanúšikov.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Záver večera i celého festivalu patril skupine The Universe so speváčkou Tammy Nižňanskou a gitaristom Jergušom Oravcom. Bolo to vlastne power trio, ktoré by patrilo skôr na rockový festival alebo do rockového klubu, ako na bluesový či jazzový destival. Ale „vymakaná“ pódiová show spolu s poriadnou dávkou energie zahranými a presvedčivo zaspievanými vlastnými skladbami mala skutočne vlastnú tvár, ktorá obecenstvo presvedčila. A keď kapela nadôvažok uzavrela svoje vystúpenie jedinou prebratou skladbou z celého setu, s verziou krásnej bluesovej klasiky I´d Rather Go Blind, mala taký úspech, že publikum ju nechcelo pustiť z pódia a musela pridávať.

Festival Jazz Blues Jamboree 2022 Nové Zámky

Dva dni v novozámockom kine Mier priniesli celý rad príjemných hudobných zážitkov a spokojnosť vládla na oboch stranách – návstevníci si pochvaľovali výborný a pestrý program, organizátori a muzikanti zasa výborné a pozorné obecenstvo a obe strany naviac aj výborný zvuk. Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch ako prvý festival v tomto roku, na ktorom znela bluesová muzika, nasadil latku úrovne poriadne vysoko. Ďalšie bluesové podujatia budú mať čo robiť, aby ju dosiahli, či nebodaj prekonali.

Bonzo Radványi
Foto: Peter Takáč
30/05/2022