Jan Švihálek & Band Of Heysek

Od Lopaty a krompáča k Zlým nápadom

S tvorbou brnianskej bluesrockovej a dirty bluesovej kapely Band Of Heysek som sa zoznámila v roku 2017, keď vyšiel jej prvý štúdiový album Shovel & Mattock (Lopata a krompáč). Frontman tohto hudobného zoskupenia, gitarista, harmonikár a spevák Jan Švihálek hovorí, že tento názov vystihuje štýl hrania „Heyskov“. A skutočne: ich blues je tvrdé, špinavé a úprimné, s nefalšovaným drajvom. Kapela hrá skladby z vlastnej autorskej dielne s textami v angličtine. Členmi Band Of Heysek sú okrem Jana Švihálka aj Lukáš Kytnar (bicie, sprievodné vokály) a Mojmír „Bob“ Sabolovič (basová gitara, sprievodné vokály).

Jan Švihálek & Band Of Heysek

V roku 2019 kapela vydala ďalší štúdiový album I´m Glad I Met You, na ktorom sa ako hosť predstavil hráč na Hammond organe a rhodes Omer Blentić zo Sarajeva. Zvuk jeho hudobných nástrojov hudbu kapely obohatil, dodal jej meditatívnejší feeling a akoby je trochu obrúsil hrany. Bola som veľmi zvedavá, s čím hudobníci z Band Of Heysek prídu nabudúce a oni pre svojich fanúšikov pripravili naozaj príjemné prekvapenie: z návštevy v USA, konkrétne v severnej oblasti štátu Mississippi, v lete 2019, kde okrem iného kapela účinkovala na prestížnom festivale North Mississippi Hill Country Picnic, si priviezli domov materiál na dva nové albumy.

Jan Švihálek & Band Of Heysek

Prvý z nich má názov Juke My Joint a vyšiel na jar v roku 2020. Okrem kapely Band Of Heysek na ňom účinkujú dvaja bluesmani zo Severného Mississippi: spevák, gitarista a autor piesní R. L. Boyce a gitarista a slide gitarista Kenny Brown. Nahrávanie albumu prebiehalo v réžii prvého menovaného Američana, no kapela Band Of Heysek tiež dala do nahrávky kus svojej energie i hudobného citu. Za zmienku stojí fakt, že R. L. Boyce spieval texty Jana Švihálka, ktoré si na mieste prispôsoboval. Album na mňa pôsobí ako takmer trištvrtehodinová magická hudobná improvizácia, prúd, ktorý, keď raz strhne, už tak ľahko nepustí.

Jan Švihálek & Band Of Heysek

V jeseni v tom istom roku vyšiel druhý americký album kapely Band Of Heysek s názvom Bad Ideas. Obsahuje 9 skladieb. Autormi hudby sú Jan Švihálek & Band Of Heysek, texty napísal Jan Švihálek. Významným hosťom kapely je tu Kenny Brown. Ako aj pri predošlom albume, nahrávalo sa v Dial Back Sound štúdiu vo Water Valley v Mississippi. Dôležitý kus práce odviedol Bronson Tew, ktorý mal na starosti mix a mastering. Album, ako aj všetky ostatné albumy Band Of Heysek, vyšiel na Morave v hudobnom vydavateľstve Indies Scope. Pohodový letný cover design albumu vytvorili Jana Knapcová & Bob. Súčasťou obalu sú aj texty všetkých skladieb, plné bluesovej každodennosti.


V Sleeve Note sa Jan Švihálek vyznáva, že Kenny Brown je už dávno jeho gitarovým hrdinom. Je fajn počúvať, ako parádne znie hra moravského a amerického gitaristu dohromady. A rytmika kapely Band Of Heysek už tiež dávno presvedčila o svojich kvalitách. Všetci spoločne vytvárajú hudbu, ktorá svojou atmosférou mocne komunikuje aj bez slov. Spev Jana Švihálka je drsný, oduševnený i ležérny súčasne. Na albume sa striedajú rôzne nálady. Po ponorení sa do každej skladby nachádzam perly v mississippskom bahne.


Najdlhšia skladba (6:24 min.) je psychedelicky a hypnoticky znejúca Get Me Out Of Here. Akoby volala po nejakom východisku z pandémie koronavírusu, hoci bola nahraná v júli 2019. Z balady It Might Get Lost cítim trochu nostalgie, no rozhodne to nie je žiadny povrchný slaďák. Skladba Get My Place ma dostala svojím rytmom, ráznosťou a nádherným zvukom gitár, perfektné je v nej hranie technikou slide. Ako prvá z tohto albumu bola na sociálnej sieti zverejnená úderná „jazda na letnej vlne“ s názvom Free Wind.

Trio Band Of Heysek nahralo nový album v Amerike

Myslím si, že kúpiť si tento album rozhodne nie je zlý nápad (bad idea). Hudba kapely Band Of Heysek je čistá energia v špinavom bluesrocku. Energia, ktorá prekračuje geografické i hudobné hranice.

Ružena Šípková
20/04/2021