Jack Bruce 1943 – 2014

Umrel bývalý člen britskej skupiny Cream

V sobotu 25. októbra vo veku 71 rokov umrel bývalý člen britskej skupiny Cream a jeden z najznámejších hráčov na basovú gitaru – Jack Bruce.

Pôvodne klasicky vzdelaný hráč na violončelo patril začiatkom 60. rokov k spolutvorcom britskej bluesovej či bluesrockovej scény. Najprv ako kontrabasista, neskôr už ako basgitarista hral s Alexis Korner´s Blues Incorporated, Graham Bond Organisation, Bluesbreakers Johna Mayalla, mihol sa v kapele Manfreda Manna a zúčastnil sa krátkodobého štúdiového projektu Eric Clapton & the Powerhouse, až kým roku 1966 spolu s Ericom Claptonom a bubeníkom Ginger Bakerom založili superskupinu Cream. V nej Jack Bruce hral nielen na basu ale aj na ústnu harmoniku, klavír a organ, ale bol aj hlavným spevákom. Okrem toho ako autor či spoluautor sa podpísal pod také známe skladby ako I Feel Free, Sunshine Of Your Love a White Room. No nielen to. Podobne ako to bolo v prípade skupín The Rolling Stones, Animals alebo Them, aj Jackovi Bruceovi a skupine Cream vďačí celá jedna generácia muzikantov za zoznámenie sa s mnohými starými bluesovými štandardami, ktoré v ich podaní zrazu dostali nový život a zneli moderne a čerstvo. Spomeniem len famózne verzie skladieb Spoonful, Crossroads, Rollin´ and Tumblin´, I´m So Glad, Born Under A Bad Sign či Sittin´On Top Of The World.

Jack-Bruce

Jack Bruce sa po rozchode skupiny Cream venoval rozličnej hudbe, hrával jazz, hard rock, fusion či world music, no bluesová hudba zostala jeho doživotnou láskou, ku ktorej sa vždy vracal. Naposledy v minulom roku na koncertnom turné ako Jack Bruce & his Big Blues Band. Na jeho internetovej stránke si môžeme prečítať: „The world of music will be a poorer place without him, but he lives on in his music and forever in our hearts.“ A k tomu vlastne niet už čo dodať.

Bonzo Radványi
Október 2014