International Blues Challenge 2019

Súťaž bluesových kapiel v americkom Memphise

Najprestížnejšia súťaž bluesových kapiel v americkom Memphise

V dňoch 22. až 26. januára sa v americkom Memphise už po 35-krát uskutoční medzinárodné podujatie International Blues Challenge – najväčšia a najprestížnejšia súťažná prehliadka bluesových kapiel a sólistov na svete. Podujatie sa stalo dôležitým odrazovým mostíkom v kariére mnohých súčasných bluesmenov a aj v tomto roku sa ho zúčastní viac ako 800 hudobníkov z celého sveta.

Najprestížnejšia súťaž bluesových kapiel v americkom Memphise

Pokiaľ z okolitých európskych krajín každý rok odchádzajú do Memphisu celé výpravy fanúšikov, ktorí podporujú svojich súťažiacich krajanov, zo Slovenska tam bol zatiaľ len Ľuboš Beňa, raz ako člen odbornej poroty, a druhýkrát ako šúťažiaci a podarilo sa mu spoločne s harmonikárom Charlie Slavikom postúpiť až do semifinále.  Ja len dúfam, že sa ešte dožijem toho, že sa nájde niekto zo Slovenska, bluesová kapela, duo či sólista, kto nájde odvahu ísť zo svojou kožou na takéto medzinárodné fórum.

Najprestížnejšia súťaž bluesových kapiel v americkom Memphise

Pravda, International Blues Challenge 2019 nie je len o súťažení. The Blues Foundation, ktorá je hlavným organizátorom, pripravila pre návštevníkov veľmi pestrý a lákavý program. Okrem návštev hudobných klubov na svetoznámej bluesovej ulici Beale Street, kde sa uskutočnia jednotlivé postupové súťažné kolá, koncertného finále a samozrejme vyhlásenia víťazov, sa môžu v priebehu piatich dní zúčastniť aj rozličných panelových diskusií, aukcie bluesových memorabílií, výstav, filmových predstavení, jam sessions, medzinárodných showcases, vystúpení detských interpretov, prípadne môžu byť účastníkmi slávnostnej ceremónie odovzdávania prestížnych cien Keeping The Blues Alive, na ktorej medzi jedenástimi ocenenými bude aj známy český bluesový festival Blues Alive a chorvátska asociácia Croatian Blues Forces.

Najprestížnejšia súťaž bluesových kapiel v americkom Memphise

Z obrovskej programovej ponuky dávam do pozornosti najmä stretnutie so zakladateľom a šéfom Alligator Records a producentom Bruce Iglauerom, ktorý v múzeu Bluesovej siene slávy predstaví svoju novú spomienkovú knihu Bitten By The Blues. Ďalej je to výstava fotografií s názvom Mississippi, Terre de Blues (Mississppi, krajina bluesu), ktorú pripravila francúzska umelecká fotografka Silvie Bosc. Návštevníci si takisto budú môcť pozrieť v Blues City Cafe dokumentárny film Two Trains Running, ktorý bol vyhlásený za najlepší hudobný dokument roka 2017 a bol dokonca nominovaný aj na cenu Grammy.

Zaujímavý bude aj All Star Jam v Clube 152 so známym gitaristom Jonn Del Toro Richardsonom v úlohe koordinátora a špeciálnym lákadlom budú nepochybne workshopy s názvom Master Class. Tie budú viesť také osobnosti ako gitarista Bob Margolin, harmonikár Bob Corritore, speváčka Shakura S’Aida či akustická slide gitaristka Rory Block, ktorá predvedie rôzne techniky hry a ukáže ako hrávali Robert Johnson, Son House,  Mississippi Fred McDowell a ďalší bluesoví velikáni. Samozrejme je toho oveľa viac a kto má záujem, kompletný program 35. ročníka International Blues Challenge 2019 nájde na internetovej stránke Blues Foundation.

Bonzo Radványi
Január 2019