Hudobné ceny Grammy Awards 2017

Zlaté gramofóniky aj pre bluesmenov

Zlaté gramofóniky aj pre bluesmenovV nedeľu 12. februára sa v USA udeľovali výročné hudobné ceny Grammy. Slávnostný ceremoniál odovzdávania týchto prestížnych cien sa už tradične uskutočnil v Staples Centre v Los Angeles. Pozornosť verejnosti i médií sa zamerala na víťazov v hlavných kategóriách, na celebrity a najmä na to, čo mali oblečené speváčky. Nás samozrejme najviac zaujímali dve kategórie, ktoré sa týkali bluesovej hudby – Najlepší album tradičného bluesu (Best Traditional Blues Album) a Najlepší album súčasného bluesu (Best Contemporary Blues Album).

Prvenstvo Grammy Awards 2017 si odniesol Bobby Rush z Louisiany

V tej prvej, v silnej konkurencii noviniek Lurrie Bella, Joe Bonamassu, Luthera Dickinsona a Vasti Jacksona, si prvenstvo a s ním aj zlatý gramofónik odniesol 83- ročný spevák Bobby Rush z Louisiany za svoj minuloročný album Porcupine Meat. Zaujímavé, že na ňom hosťovali aj jeho dvaja najväčší konkurenti – Vasti Jackson v titulnej a Joe Bonamassa v skladbe Me, Myself and I. Pre Bobby Rusha, ktorý má na svojom konte už 17 cien Blues Music Awards a roku 2006 ho uviedli do Bluesovej siene slávy, je to prvá cena Grammy.

Blues Grammy Awards vyhral multiinštrumentalista Xavier Dphrepaulezz

Čo sa týka kategórie súčasného bluesu, tam zabodoval nový objav na americkej bluesovej scéne, 49-ročný talentovaný spevák, skladateľ a multiinštrumentalista s ťažko vysloviteľným menom Xavier Dphrepaulezz. Používa umelecký pseudonym Fantastic Negrito a pochádza z prístavného mesta Oakland v Kalifornii. Fantastic Negrito použil svoje rodisko aj v názve albumu The Last Days Of Oakland, ktorým sa úspešne presadil oproti štvorici oveľa slávnejších nominovaných ako sú Janiva Magness, Kenny Neal, The Record Company či Joe Louis Walker a nakoniec získal cenu Grammy.

Mimochodom, blues zaznel naživo aj počas slávnostnej ceremónie, keď sa na pódiu medzi vystupujúcimi objavil čierny soulový spevák William Bell, ktorý získal Grammy v kategórii Best Americana Album za svoj minuloročný opus This Is Where I Live a spoločne s mladým gitaristom Gary Clarkom Jr. zahral známu bluesovú skladbu Born Under A Bad Sign od Alberta Kinga.

Best Traditional Blues Album

Porcupine Meat — Bobby Rush
Can’t Shake the Feeling — Lurrie Bell
Live at the Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson

Best Contemporary Blues Album

The Last Days of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back to You — The Record Company
Everybody Wants a Piece — Joe Louis Walker

Text: Bonzo Radványi
Foto: Kevork Djansezian Getty Images
Február 2017