Hudba Chucka Berryho je nadčasová

Pocta legendárnemu gitaristovi

Jediným priekopníkom rock and rollu, ktorého sme mali možnosť privítať aj na Slovensku, bol Američan Chuck Berry. Jeho koncert v júni 1993 na Devíne sa zapísal do histórie.

Slávny gitarista, spevák a skladateľ definoval v druhej polovici 50. rokov gitarový rock a svojimi skladbami ovplynil celý rad ďalších generácií muzikantov na celom svete. Pamätníci mi môžu potvrdiť, že neskôr v 60. rokoch nejestvovala skupina, ktorá by nehrala jeho skladby, vrátane Beatles, Rolling Stones, Animals, DC5, Yardbirds, Pretty Things, Hollies, Kinks, Jimi Hendrixa stď. Dokonca v repertoári mali jeho skladby aj jeho najväčší rivali – Elvis Presley či Jerry Lee Lewis. Berryho popularita neskončila ani jeho smrťou v marci 2017.

Hudba Chucka Berryho je nadčasová

Legendárny umelec nebol len rocker ale jeho originálna hudba vychádzala z bluesových koreňov. Dokazujú to aj dve novinky, ktoré sú v prvej desiatke aktuálneho rebríčka najpredávanejších bluesových albumov amerického hudobného časopisu Billboard. Na prvú priečku sa tesne pred Vianocami vyšvihol štúdiový album US gitaristu a speváka Mike Zita s názvom Mike Zito & Friends – Rock ´n´ Roll, A Tribute To Chuck Berry. Nahral ho spoločne s celým radom hosťujúcich priateľov ako sú Joe Bonamassa, Walter Trout, Joanna Connor, Albert Castiglia, Luther Dickinson, Alex Skolnick, Robben Ford, Sonny Landreth a nechýba ani Chuck Berryho vnuk Charlie Berry III.

Napriek množstvu spomínaných hostí Mike Zito sa na svojom16 štúdiovom albume nestratil. Jeho gitaru a spev počuť v každej z 20 skladieb. Okrem tých najznámejších klasík ako sú Johnny B Goode, Maybellene, Memphis, či Rock And Roll Music, Zito ponúka spolu s Joe Bonamassom aj veľmi peknú verziu pomalého bluesu Wee Wee Hours.

Hudba Chucka Berryho je nadčasová

Podobne ako Mike Zito vzdal hold svojmu veľkému vzoru aj gitarista skupiny The Rolling Stones Ronnie Wood. V prestávkach medzi koncertovaním s materskou skupinou bol na krátkom turné so svojou špeciálne pre tento účel zostavenou kapelou Wild Five a jeho najnovší sólový album prináša záznam z minuloročného vystúpenia v divadle Tivoli vo Wimborne. Novinka s názvom Mad Lad: A Live Tribute To Chuck Berry obsahuje 11 skladieb, z toho tri s hosťujúcou speváčkou Imeldou May. Samozrejme ponuka skladieb je obdobná ako na albume Mike Zita. Ani Wood nevynechal Johnny B Goode, Rock ‚N‘ Roll Music či Wee Wee Hours, no nezabudol ani na Berryho menej známe skladby ako Talking About You, Almost Grown, bluesovú inštrumentálku Blue Feeling, verziu Worried Life Blues alebo typickú Little Queenie.

Oba nové albumy nielenže prinášajú patričnú dávku nostalgie ale dokazujú, že Berryho hudba a jeho klasické gitarové rify sú nadčasové a aj po toľkých rokoch pôsobia mlado a čerstvo.

Bonzo Radványi
28/12/2019