Henrich Novák & Peter Luha v Trnave

Duo Rezofonica na korze

V utorok 27. augusta 2019 opäť zneli na trnavskom korze tóny rezofonickej gitary – dobra. Blížil sa koniec prázdnin, vonku bolo horúco a sparno a na malom pódiu pred radnicou sa uskutočnil ďalší koncert projektu Leto na korze. Tentoraz do Trnavy zavítalo duo Rezofonica: Henrich Novák, jeden z najlepších európskych hráčov na dobre, a Peter Luha, virtuózny gitarista a spevák. Obaja s ľahkosťou hrajú a spájajú rozličné hudobné žánre a o tom sú aj ich spoločné vystúpenia. S veľkým úspechom vystúpili v Trnave už v marci 2019, na festivale Malý Dobrofest. Bola som zvedavá, s akým repertoárom sa predstavia na korze.

Henrich Novák & Peter Luha v Trnave

Koncert sa stretol so záujmom obecenstva, už pri zvukovej skúške sa dospelí usmievali a pristavovali a deti sa zhromaždili na sedacích vakoch. Keď sa vystúpenie o 18.00 hod. začalo, miesta na sedenie boli zaplnené poslucháčmi. Všetkých nás srdečne privítal Peter Luha a vyjadril radosť, že od horúčavy zatiaľ neprišla búrka. Tiež predstavil Henricha Nováka i seba a prezradil, že vo štvrtok budú obaja hrať spolu s legendami českého folku na festivale Lodenica v Piešťanoch v programe Wabi Daněk Memory.

Henrich Novák & Peter Luha v Trnave

Peter Luha opäť priniesol do Trnavy svoju elektrickú gitaru TheBone, na ktorej hravo zvládne zahrať aj basy a perkusívne efekty a spolu s „dupákmi“ a looperom vytvára dokonalý one man band. Všetka jeho hudba vzniká naživo, bez použitia playbacku. Peter Luha okrem gitary hrá napríklad aj na flaute, no tú si, žiaľ, v ten deň zabudol doma. Jeho hudba však mala mocný účinok aj bez nej a zvuk dobra pod rukami Henricha Nováka výsledok ešte posunul do novej dimenzie.

Henrich Novák & Peter Luha v Trnave

Prvou skladbou koncertu bola pomalá a silná skladba s pochmúrnym textom Hurt, pôvodne z repertoáru americkej kapely Nine Inch Nails, hrajúcej industriálny rock. Pôsobivá bola aj pesnička Cats In The Cradle, ktorú v roku 1993 preslávila americká rocková kapela Ugly Kid Joe. Peter Luha sa do spevu poriadne expresívne oprel. Zaujala i slávna skladba Imagine od Johna Lennona, znova s oduševneným spevom Petra Luhu. Duo Rezofonica hralo všetky skladby vo vlastných aranžmánoch a so správnou dávkou improvizácie. Tóny dobra do pesničiek zapadli ako vhodné množstvo soli do polievky. Publikum skladby oslovili a odmieňalo ich potleskom. I deti hudba očividne zaujala. V skladbe Fragile (od anglického speváka a multiinštrumentalistu Stinga) Peter Luha predviedol aj beatbox. Zvuky oboch gitár sa prepletali a dopĺňali, navzájom si odpovedali.

Henrich Novák & Peter Luha v Trnave

Po balade Desperado od americkej rockovej kapely The Eagles nasledovala druhá polovica koncertu, v ktorej Henrich Novák a Peter Luha vzdali poctu Wabimu Daněkovi, českému folkovému pesničkárovi a trampskému bardovi, ktorý zomrel v roku 2017. V podaní dua Rezofonica sme si vypočuli niektoré jeho pesničky. Píseň, co mě učil listopad nám pripomenula, že jeseň sa nezadržateľne blíži. Text skladby Nevadí je o človeku, žijúcom v období socializmu. Nemal peniaze ani protekciu, ale zato mal, žiaľ, veľkú dávku životnej smoly. Trochu veselšia, teda aspoň spôsobom hrania, bola pesnička Hudsonský šífy o ťažkom živote námorníkov. Deti pobehovali okolo pódia, všimla som si, že jeden malý chlapec sa naň štveral a druhý sa pustil do tanca. Peter Luha ukázal, že vie spievať s citom a uveriteľne aj folkovú a trampskú hudbu. Ku koncu piesne zavial chladný vietor, akoby od imaginárneho mora.

Henrich Novák & Peter Luha v Trnave

Poslucháči duu Rezofonica búrlivo zatlieskali, deti výskali. Hudobníci sa rozhodli zakončiť svoje vystúpenie najslávnejšou pesničkou Wabiho Daněka: neoficiálnou trampskou hymnou Rosa na kolejích. Henrich Novák a Peter Luha vložili do hudby svoje srdce. Bola to dôstojná pocta pre veľkú osobnosť folkovej a trampskej hudby. Nasledovala klaňačka, no publikum sa hlasno dožadovalo prídavku. A tak zaznela ešte jedna, bluesovejšia skladba: slávna After Midnight (Po polnoci) od J. J. Calea, ktorú preslávil Eric Clapton. Peter Luha poznamenal, že aj kvôli prítomnosti detí ju zahrajú ešte pred polnocou. V tejto pesničke naplno predstavil možnosti svojej gitary TheBone a spieval naozaj s vervou. Dobrista skladbe ešte dodal rozlet. Na úplný záver zaznel obrovský potlesk. Na otázku malého dievčatka, či sa už skončila hudba, Peter Luha odpovedal, že hudobníkom znie hudba v srdci stále. Krásna pointa krásneho koncertu.

Ružena Šípková
09/2019