Happy Birthday pre Chrisa Barbera

Nestor britskej hudobnej scény slávi 90. narodeniny

Legendárny nestor britskej hudobnej scény, britský trombónista, občasný spevák a kapelník Chris Barber sa v piatok 17. apríla dožíva 90-ky. Spolu so svojim Jazz Bandom patril v 50. a 60. rokoch 20. storočia k vrcholným predstaviteľom tzv. tradičného jazzu, pre ktorý u nás používame väčšinou termín dixieland. No nielen to, Chris Barber patrí aj k najväčším propagátorom bluesovej hudby vo Veľkej Británii a následne aj na európskom kontinente. Bol kľúčovou osobnosťou rozvoja skifflu a popularizácie elektrického rhythm and bluesu, pretože členovia jeho kapely ako Lonnie Donegan, Alexis Korner či Cyril Davis boli priekopníkmi oboch spomínaných hudobných žánrov. Špeciálnou kapitolou bola speváčka Ottilie Patterson (1932-2011), považovaná za „First Lady of British Blues“, ktorá dlhé roky spievala Jazz Bandom Chris Barbera a v rokoch 1959 – 1983 bola aj jeho manželkou.

Happy Birthday pre Chrisa Barbera

Chris Barber bol aj skvelým organizátorom. Nielenže pomohol založiť Marquee Club v Londýne, ktorý sa stal jedným z najdôležitejších a najprestížnejších pódií pre rhythm & bluesové skupiny, ale koncom 50. a začiatkom 60. rokov zorganizoval sériu koncertných turné, na ktorých po prvýkrát predstavil britským poslucháčom originálnych čiernych bluesmenov z USA ako boli Josh White, Big Bill Broonzy, Sonny Terry a Brownie McGhee, Memphis Slim, Otis Spann, Muddy Waters, Lonnie Johnson atď. Mnohých z nich sprevádzal spolu s kapelou na koncertoch a spolupráca s niektorými zostala zachovaná aj v podobe nahrávok na platniach – „Chris Barber’s Jazz Band with Sonny Terry & Brownie McGhee – Sonny, Brownie & Chris“ alebo „Chris Barber’s Jazz Band with Special Guest Sister Rosetta Tharpe“.

Happy Birthday pre Chrisa Barbera

Neobyčajne bohatá diskografia Chris Barbera, len výberová diskografia uvedená na wikipedii obsahuje 30 štúdiových a koncertných albumov, svedčí o tom, že jeho záujem o blues bol permanentný. Dokonca v niektorých obdobiach sa blues dostal aj do názvu kapely, ktorá vystupovala ako The Chris Barber Jazz & Blues Band a aj jeho knižná autobiografia z roku 2014 nesie názov Jazz Me Blues.

https://youtu.be/XoC93NbM6_w

Mix tradičného jazzu a bluesu mal u publika taký úspech, že Chris Barber, ktorému kráľovná Alžbeta II. udelila v roku 1991 Rad britského impéria (OBE), vystupoval od päťdesiatych rokov neuveriteľných sedem dlhých dekád až do leta minulého roku, keď oficiálne ohlásil svoj „odchod do dôchodku“. Chris Barberovi zaželajme Happy Birthday!, pripime mu Na zdravie! a pri tejto príležitosti si pre potešenie našich uší i duší oprášme nejaké jeho staré nahrávky, veď na youtube je ich celá kopa. Napríklad aj také „fajnovosti“ ako Yesterday Blues, Mama He Treats Your Daughter Mean alebo slávny St. Louis Blues.

Bonzo Radványi
15/04/2020