Hans Blues & Boogie (1940 – 2015)

Umrel Berlínsky bluesman, ktorý v roku 1983 priniesol blues na Slovensko

Hans-Blues-&-Boogie-2Z Nemecka prišla smutná správa o smrti bluesového gitaristu a speváka Hansa Brunckhorsta. Bradatý bluesman vystupujúci pod umeleckým menom Hans Blues & Boogie bol známy aj u nás. Počas svojich nekonečných ciest po Európe na svojom Bluesmobile, obytnom karavane prerobenom zo starého Ford Transitu, sa dvakrát zastavil aj v Bratislave. Bol vlastne jedným z prvých zahraničných umelcov, ktorí priniesli blues na Slovensko. V decembri roku 1983 účinkoval na festivale Blues na Dunaji v bratislavskom PKO a o sedem rokov neskôr sa do Bratislavy vrátil znova. To už hral v Blues klube na Kominárskej ulici. Vždy dobre naladený bluesový nadšenec, ktorý mal na svojom konte asi tucet albumov, oslávil v máji 75. narodeniny, no ešte stále nepomýšľal na odchod. V rozhovore pre nemecký časopis Bluesnews žartoval, že si práve dal vytlačiť 12 tisíc plagátov, ktoré ešte musí rozvešať po celej Európe. Bohužiaľ to nestihol a nečakane umrel začiatkom decembra na severonemeckom ostrove Poel.

Pri tejto príležitosti vám pripomeniem, čo písal o koncerte Hansa Blues & Boogie v Bratislave Slovenský denník z 5.12.1990.

Jednou zo zastávok nemeckého slide gitaristu a speváka Hansa Brunckhorsta známeho pod svojim umeleckým menom Hans Blues & Boogie, bola v rámci jeho siedmeho európskeho turné aj Bratislava. Berlínsky bluesman občas prirovnávaný aj k „otcovi britského blues“ Alexisovi Kornerovi, precestoval tohto roku vo svojom Bluesmobile už 16 krajín Európy, v ktorých uskutočnil vyše 200 vystúpení na mnohých bluesových, jazzových a rockových festivaloch a v rozličných kluboch. Stál pritom na spoločných pódiách s takými hudobnými veličinami ako Otis Rush, Stevie Ray Vaughan, Johnny Winter, Melvin Taylor atď.

Napriek tomu, že väčšina hudobníkov, kapiel, managerov, kultúrnych domov a klubov u nás neustále narieka nad nezáujmom a absenciou divákov, Závodný klub BEZ na Kominárskej ulici v Bratislave ako jeden z mála tento problém nepozná. Pravidelne každú druhú sobotu v mesiaci usporadúva úspešné večery s názvom „Blues na sobotu“. Aj 24. novembra bola sála Blues klubu skutočne nabitá. Zahrievacie kolo odštartovala neustále sa lepšiaca bratislavská bluesrocková skupina EXIT, na čele s virtuóznym hráčom na ústnej harmonike E. Procházkom. A potom sympatický, šedivý a bradatý päťdesiatnik Hans Blues Boogie hral to, čo sľubovalo jeho meno. „Chodím z mesta do mesta a hrám svoj blues, môj domov je všade, kde zložím svoj klobúk“, zaznelo jeho životné krédo už z prvej piesne.

Z prvého talking blues. Sám, len s gitarou v ruke, upútal pozornosť publika, medzi ktorým boli aj skoro všetci bratislavskí bluesoví hudobníci. Svojou štýlovou hrou v duchu autentickej americkej countrybluesovej tradície a neokázalým vystupovaním podarilo sa mu vytvoriť zriedkavo dobrú atmosféru, pri ktorej obecenstvo s ním spievalo, tlieskalo do taktu a tancovalo. Bolo vidieť, že sa dobre zabávalo. Tucet vlastných i prebratých piesní s anglicko-nemeckým komentárom okoreneným štipkou humoru, výborná hra s bottleneckom na gitare a štýlový spevácky prejav s patričným feelingom sa stretli s veľkým ohlasom publika. Podarená záverečná jam session so skupinou EXIT znamenala vzájomné zvukové obohatenie pre obe strany a vďaka Hansovmu spevu EXIT zrazu znel tak, ako by mala bluesová kapela skutočne znieť.

Bonzo Radványi
December 2015