Grammy pre Johnny Wintera

Cenu za nebohého gitaristu a speváka prebral jeho brat Edgar

V nedeľu 8. februára sa v losangeleskom Staples Center uskutočnila slávnostná ceremónia udeľovania cien Grammy. Medzi 83 rozličnými hudobnými kategóriami nás samozrejme najviac zaujímala tá, ktorá bola vyhradená pre blues – Best Blues Album, teda Najlepší bluesový album. V tvrdej konkurencii ďalších štyroch nominovaných minuloročných noviniek pomyselný veniec víťaza a skutočný zlatý gramofónik získal posmrtne vydaný album Johnnyho Wintera – Step Back. Cenu za nebohého gitaristu a speváka prebral jeho brat Edgar.

Medzi nominovanými v iných kategóriách boli aj viacerí ďalší bluesmeni a bluesrockeri ako napríklad Keb Mo, Gregg Allman, Taj Mahal či John Hiatt, no jediným, ktorý si z Los Angeles odniesol cenu, bol Jack White. Získal ju za prvenstvo v kategórii Rock Performance.

Johnny-Winter-Grammy-2015

Americká Národná akadémia nahrávacích umení a vied ako doplnok k „bežným“ cenám udeľuje aj špeciálne ceny, ktoré vyjadrujú uznanie za celoživotné zásluhy – Lifetime Achievement Award. Túto cenu na tohoročnom 57. ročníku udeľovania Grammy získal okrem ex-Beatla Georgea Harrisona, skupiny The Bee Gees a jazzmana Waynea Shortera aj jeden z najznámejších žijúcich predstaviteľov chicagského bluesu, 78-ročný spevák a gitarista Buddy Guy.

Význam a vysokú hodnotu cien Grammy, ktoré sa považujú za najprestížnejšie hudobné ceny na svete, potvrdzuje aj to, že prostredníctvom nahraného odkazu sa účastníkom galavečera prihovoril aj americký prezident Barack Obama.

Bonzo Radványi
Február 2015