Grammy Awards 2021 si odniesli aj bluesmeni

Bobby Rush a Fantastic Negrito

Ceny Grammy Awards 2021 si odniesli aj bluesmeni Bobby Rush a Fantastic Negrito

V nedeľu 14. marca sa v Los Angeles uskutočnila slávnostná ceremónia odovzdávania výročných cien Grammy Awards 2021, ktoré patria medzi najvýznamnejšie hudobné ocenenia na svete. Tohtoročné udeľovanie Grammy, ktoré bolo už 63. v poradí, bolo kvôli pandémii covidu-19 presunuté z pôvodného januárového termínu až na marec. Situácia sa za dva mesiace nezlepšila, a tak namiesto živého koncertu označovaného za Music´s Biggest Night sa celé podujatie premenilo na veľkú, tri a pol hodiny trvajúcu televíznu show bez publika. Ponúkla zmes živých i vopred nahraných vystúpení, počas ktorých sa moderátori a účinkujúci za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení postupne striedali na piatich pódiách usporiadaných do kruhu.

Ceny Grammy Awards 2021 si odniesli aj bluesmeni Bobby Rush a Fantastic Negrito

V priebehu slávnostného večera sa najviac skloňovali mená speváckych hviezd ako Beyoncé, Taylor Swift či Billy Eilish, no zlaté gramofóniky získali v dvoch kategóriách z 83 aj dvaja bluesmeni.


Osemdesiatsedemročný spevák Bobby Rush z Louisiany, ktorý bol počas svojej dlhej kariéry už 6 x nominovaný na cenu Grammy, no prvý raz ju získal až v roku 2017, keď jeho album Porcupine Meat bol vyhlásený za Najlepší album tradičného bluesu (Best Traditional Blues Album). V rovnakej kategórii mu teraz pribudol do zbierky trofejí ďalší zlatý gramofónik za jeho minuloročný opus Rawer Than Raw. Odovzdával mu ho jeden z posledných bluesmenov z Bentonie v štáte Mississippi, gitarista a spevák Jimmy „Duck“ Holmes, ktorého hypnotická verzia slávnej skladby Catfish Blues bola súčasťou programu a nepochybne potešila všetkých priaznivcov bluesovej hudby.

Ceny Grammy Awards 2021 si odniesli aj bluesmeni Bobby Rush a Fantastic Negrito

Druhým oceneným bluesmanom sa stal 53-ročný spevák, skladateľ a gitarista Xavier Amin Dphrepaulezz, známejší pod umeleckým menom Fantastic Negrito, ktorého album Have You Lost Your Mind Yet? mu priniesol prvenstvo v kategórii Najlepší album súčasného bluesu (Best Contemporary Blues Album). Zopakoval si takto úspech v tejto istej kategórii z rokov 2016 a 2020.


Slovíčko blues zaznelo v priebehu večera ešte raz, tentoraz v súvislosti s jazzom, keď sa víťazom v kategórii Best Improvised Jazz Solo stala skladba All Blues z albumu Trilogy 2 od len pred mesiacom zomrelého slávneho US jazzového klavíristu a skladateľa Chicka Coreu.

Bonzo Radványi
17/03/2021