Gary Clark Jr. až tri nominácie na Grammy

Kto si odnesie zlatý gramofónik v bluesových nomináciách?

Koncom novembra sme sa dozvedeli aj nominácie na prestížne hudobné ceny Grammy. Ovládla ich americká speváčka a rapperka, ktorá vystupuje pod menom Lizzo. Tridsaťjedenročná rodáčka z Detroitu môže získať až osem zlatých gramofónikov. Objavila sa pritom vo všetkých štyroch hlavných kategóriách, teda Album roka, Nahrávka roka, Pieseň roka a Nováčik roka. Po šesť nominácií majú v hre 17-ročná americká speváčka Billie Eilish a tiež o tri roky starší spevák a rapper Lil Nas X z Georgie. Ariana Grande a H.E.R. sa uchádzajú každá o päť trofejí, Beyoncé o štyri ceny, Bon Iver, Taylor Swift či Lady Gaga a pre nás veľmi zaujimavý Gary Clark Jr.o tri prestížne ceny.Jednu v kategórií Najlepší bluesový album roka, jednu v kategórií Najlepšie hudobné video a jednu za Najlepšiu rock performance.

Gary Clark Jr. až tri nominácie na Grammy

To všetko za jeho výnimočný album s názvom This Land. Tento texaský gitarista, spevák a skladateľ zaujal svojim širokým diapazónom žánrov ktoré sú obsiahnuté v jeho hudbe. Od blues, cez soul, R&B, jazz až po psychadelický punk či hip-hop. Svojim umením stihol už zaujať také hudobné osobnosti ako Eric Clapton, Rolling Stones, Paul McCartney, Jay-Z, Jimmy Page, Alicia Keys, the Roots, Buddy Guy, Dave Matthews, Roger Waters a mnohí ďalší s ktorými už stihol na hudobných projektoch spolupracovať. Práve Eric Clapton mu otvoril dvere do veľkého hudobného sveta keď ho pozval na svoj prestížny gitarový festival Crossroads. Clark sa takisto zúčastnil na slávnom koncerte pre Baracka Obamu v Bielom dome kde vystupoval po boku takých hviezd ako Mick Jagger, Jeff Beck či veľký B. B. King. Časopis Rolling Stone nazval Clarka “Vyvoleným”.

Gary Clark Jr. až tri nominácie na Grammy

V kategórií o Najlepší súčasný bluesový album s ním budú o zlatý gramofónik súperiť: Larkin Poe s albumom Venom & Faith, ďalej Robert Randolph & The Family Band s platňou Brighter Days, prestížnu cenu bude chcieť získať aj Sugaray Rayford a album Somebody Save Me a takisto aj Southern Avenue s novinkou Keep On. V kategórií Najlepší tradičný bluesový album sa do úzkej nominácie na ceny grammy dostali: Christone „Kingfish“ Ingram a album Kingfish, Delbert McClinton & Self-Made Men a Dana a titul Tall, Dark & Handsome, ďalej nám dobre známy Bobby Rush, ktorý už zlatý gramofónik získal za album Porcupine Meat a tento rok sa o to pokúsi opäť s albumom Sitting On Top Of The Blues, ďalej má želiezko v ohni aj Jimmie Vaughan s platňou Baby, Please Come Home no a posledným nominovaným v tejto kategórií je aj Jontavious Willis s albumom Specular Class. Palce budeme určite držať aj umelcovi ktorý vystupuje pod prezývkou Keb‘ Mo‘ a jeho album Oklahoma sa bude o prestížnu cenu uchádzať v kategórií Best Americana Album. Sám som zvedavý ako to nakoniec dopadne. Už 62. ročník odovzdávania cien Grammy sa bude konať 26. januára v Staples Center v Los Angeles a moderátorkou celého večera bude vynikajúca speváčka, skladateľka a klaviristka Alicia Keys.

Ján Sklenár
21/12/2019