Flora Fest 2023 v Seredi

Prvomájové blues

V dňoch 30. apríla a 1. mája 2023 sa na Námestí slobody v Seredi uskutočnil tradičný a obľúbený Flora Fest. Túto predajnú výstavu kvetov, stromov, byliniek a farmárskych produktov zorganizovali mesto Sereď a Dom kultúry v Seredi. Sortiment v predajných stánkoch bol bohatý a hudobná ponuka na pódiu tiež. Počasie vyšlo, a tak sa podujatie tešilo hojnej návštevnosti.

Flora Fest 2023 v Seredi

V nedeľu bol pre návštevníkov napríklad pripravený koncert swingovej old time kapely Funny Fellows v zostave: Roman Féder – kornet, alto horn, spev, Marek Berky – tenorový saxofón, klarinet, Daniel Valášek – suzafón, Pali Ivičič – akordeón a Milan Ruček – bicie. Zazneli známe skladby ako Happy Feet, When You´re Smiling, I Lost My Girl From Memphis, O Bella Ciao, Washington And Lee Swing ale aj Zatancuj si so mnou, holubička a Jaj, Zuzka, Zuzička. Frontman kapely Funny Fellows Roman Féder koncert vtipne moderoval. Svižná hudba poslucháčov príjemne naladila a odmenou za ňu bol veľký potlesk.

Flora Fest 2023 v Seredi

V pondelok sme oslávili Sviatok práce hudbou, a to aj bluesovou. Najprv vystúpil americký spevák, gitarista a autor pesničiek Bruce Lewis, ktorého predstavil trnavský bluesman Peter „Bonzo“ Radványi. Bruce Lewis je majster funku, jazzu, soulu i blues a v jeho speve aj hre sú všetky tieto vplyvy poznať. Sám so svojou akustickou gitarou dokázal pritiahnuť pozornosť obecenstva. Interpretoval napríklad svoje vlastné pesničky Rockin´ Chair a Blues I Love You, ale aj pútavé verzie pesničiek Change The World (z repertoáru Erica Claptona), Higher Ground (od Stevieho Wondera) či How Sweet It Is (To Be Loved By You) (z repertoáru Marvina Gayea). Početné publikum tlieskalo a necelá hodinka s unplugged americanou rýchlo ubehla. Aj o cédečká bol záujem.

Flora Fest 2023 v Seredi

Flora Fest 2023 uzavrel koncert kanadskej kapely Eric Clapton Tribute Band, ktorú tvorili Cliff Stevens – elektrická gitara, akustická gitara, spev, Ray Farquhar – basová gitara a David Devine – bicie. Hudobníkov z Montrealu viedol bluesman Cliff Stevens. Hneď na začiatku sa mu podarilo rozprúdiť zábavu, okrem iného aj niekoľkými zdvorilostnými frázami v slovenčine. Po otázke „Are you ready for a little blues?“ sa bluesové hity len tak sypali. Z repertoáru Erica Claptona to boli napríklad Key To The Highway, I Shot The Sheriff, Lay Down Sally, After Midnight, Wonderful Tonight, San Francisco Bay Blues, Tears In Heaven či Layla. Cliff Stevens však nie je len napodobňovateľom Erica Claptona. Dôkazom boli niektoré jeho vlastné pesničky ako Better Days a I Believe. Konkrétne tieto dve vyšli na jeho najnovšom albume Better Days, vytvoril ich počas pandémie a sú plné nádeje na lepšie časy.

Flora Fest 2023 v Seredi

V rázne zahranom a zaspievanom bluesovom štandarde Hoochie Coochie Man si Cliff Stevens zažartoval: namiesto „seven hundred dollars“ zaspieval „seven hundred euros“. Počas pesničky Crossroads zišiel z pódia a zahral si medzi poslucháčmi, ktorí tlieskali do rytmu. Po poslednej pesničke Sunshine Of Your Love sa publikum dožadovalo prídavku a dostalo až dva: pesničky Cocaine (obecenstvo si v refréne aj zaspievalo) a Time For Me To Go (energická pesnička z najnovšieho albumu Cliffa Stevensa). Keď sa koncert skončil, hudobníci sa venovali rozhovorom s fanúšikmi a predaju a podpisovaniu cédečiek.


Prvomájové blues prilákalo na Flora Fest 2023 nielen Seredčanov, ale napríklad aj viacerých obyvateľov Trnavy. Sereď sa opäť „vyfarbila“ kvetinovo i bluesovo. A to je dobre.

Ružena Šípková
13/05/2023