Festival Livin‘ Blues 2021 v Bratislave

Na piatykrát to vyšlo!

Pre pandémiu koronavírusu bolo zrušených a presunutých nespočetne veľa kultúrnych podujatí. Výnimkou nebol ani najvýznamnejší a žánrovo najstarší slovenský festival bluesovej a rhythm & bluesovej hudby Livin‘ Blues 2021.  V roku 2020 sme sa bez neho museli zaobísť a, ak dobre počítam, uskutočnil sa vlastne až v piatom stanovenom termíne. Neskôr, ale predsa. 28. ročník tohto festivalu napokon pripadol na horúce letné popoludnie v sobotu 26. júna 2021. Konal sa v Dome kultúry Lúky v Bratislave – Petržalke a začal sa o 16.30 hod.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Podujatie moderoval bluesman a hudobný publicista Peter „Bonzo“ Radványi. Text reklamy, ktorú uvidel cestou do Domu kultúry Lúky („Život je krajší farebný.“) si upravil na: „Život je krajší a farebnejší s bluesovou hudbou.“ A naozaj. Na festivale vystúpilo šesť slovenských kapiel, prezentujúcich rôzne farby blues a bluesrocku.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Program sa začal vystúpením mladej kapely Her Memories v zostave: Martin Tomášik – spev, gitara, Jakub Kolesár – basová gitara a Peter Garaj – bicie. Kapela vo svojej hudbe prepája moderné blues, soul či rock. Jej hudba sa mi dobre počúvala, tak ako na celoslovenskej súťažnej prehliadke bluesových kapiel a sólistov Slovakian Blues Challenge 2019, kde Her Memories suverénne zvíťazili. Aj na Livin´ Blues 2021 zahrali svoje autorské skladby, medzi ktorými nechýbala pesnička Unbeliever, ktorá je ich debutovým singlom, a pesnička Standing On The Sun – titulná skladba z ich pripravovaného debutového albumu. Martin Tomášik spieval od srdca, mocným a príjemným hlasom a hudba mala poriadne rockové grády. Radosť mi priniesla hlavne groovujúca pesnička Red Wine.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Peter „Bonzo“ Radványi poznamenal, že Her Memories mali smolu: v roku 2020 sa mali zúčastniť medzinárodnej súťaže European Blues Challenge, no tá zo všeobecne známych dôvodov zatiaľ neprebehla. Je odložená na rok 2022. Moderátor poďakoval Fondu na podporu umenia, ktorý bol hlavným partnerom podujatia Livin´ Blues 2021 a festival podporil z verejných zdrojov. Poďakovanie smerovalo aj k Mestskej časti Petržalka a ku Kultúrnym zariadeniam Petržalky.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Nasledovala „hrmavica“ z Trnavy. Chvalabohu, nebola to žiadna živelná pohroma, ale hudobné zoskupenie Beans & Bullets, ktoré energické blues mieša napríklad s funkom, southern rockom a hardrockom. Jeho zostava bola nasledovná: Jakub Daniš – spev, ústne harmoniky, Michal Mandák – gitara, spev, Milan Klenovský – basová gitara, spev a Filip Paulo – bicie, spev. Spev i hudba boli emotívne a drsné, Jakub Daniš mi občas pripadal ako v tranze. Mala som pocit, že na Dome kultúry Lúky nadskakuje strecha, no tento mohutný zvuk mi dobre padol. Zneli hlavne vlastné skladby kapely Beans & Bullets ako Drive It Hard, Chains, PCB či Woman. Návrat ku koreňom predstavovala klasika Catfish Blues.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Peter „Bonzo“ Radványi poprosil o špeciálny potlesk pre bubeníka, ktorý bol v kapele nový a po prvýkrát s ňou hral na koncerte práve na Livin´ Blues 2021. Moderátor pripomenul, že Beans & Bullets získali na medzinárodnej súťažnej prehliadke bluesových kapiel a sólistov Blues Aperitiv 2019 v Šumperku postup na medzinárodný festival Blues Alive 2019 a tiež cenu publika.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Ďalšiu vystupujúcu kapelu Peter „Bonzo“ Radványi pomenoval „Boboš Procházka a jeho priatelia“ alebo „hudobná smotánka (Cream s malým c)“. Išlo o hudobnú formáciu Sitra Achra, ktorú tvorili: Erich „Boboš“ Procházka – spev, ústne harmoniky, Štefan „Pišta“ Lengyel – gitara, Martin Gašpar – basová gitara, Martin Wittgruber – klávesy, Roman Turtev – bicie a Martin Zajko – gitara. Hudba Sitry Achry je temným kokteilom a jeho ingredienciami sú okrem blues napríklad funk, soul, swing, reggae či hillbilly.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Na Livin´ Blues 2021 táto kapela zahrala prevzaté skladby zo svojho repertoáru, tradične takmer na nepoznanie prearanžované. Jednalo sa o pesničky ako Going To The River, Friday, Johnny B. Goode či Jealous Hearted Man. Tóny splietali nekonečný antracitový vesmír, v ktorom zneli nadpozemské sóla harmonikára, hráča na klávesy i obidvoch gitaristov. Táto hudba bola balzamom na moju dušu. Sitra Achra mala úspech, evidentne v hľadisku sedelo veľa jej fanúšikov. Ako povedal Peter „Bonzo“ Radványi, Bobošovo hranie je esencia hudby. Tiež prezradil, že organizátor Livin´ Blues Adrián Pullmann a harmonikár Erich „Boboš“ Procházka majú radi holandskú kapelu Livin´ Blues a tu možno hľadať aj pôvod názvu festivalu.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Na scénu prišlo hudobné zoskupenie Broňo Dobrota & Blues Rules. Moderátor vyzdvihol, že Broňo Dobrota je jeden z mála slovenských spevákov, ktorí spievajú naozaj autenticky po anglicky. Jeho brat Peter hrával napríklad v kapele Reného Lacka. A napokon, Roman Ziaťko je momentálne zrejme jediný dobrista na slovenskej bluesovej scéne. Broňo Dobrota bol toho názoru, že sa v ten večer mali volať „Broňo Dobrota & Romanovci“. Hrali totiž v zostave: Broňo Dobrota – gitara, spev, Peter Dobrota – klavír, Roman Náter – basová gitara, spev, Roman „Ramon“ Ziaťko – dobro a Roman Turtev – bicie. Broňo Dobrota & Blues Rules majú v repertoári prevzaté bluesové a bluesovou hudbou ovplyvnené skladby vo vlastných aranžmánoch.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Na Livin´ Blues 2021 sme si tak vypočuli v ich podaní pesničky ako Chevrolet, Dust My Broom (s parádnym slajdovaním Broňa Dobrotu na gitare) či Thunderbird. Táto hudba mala fantastický drajv, dokonale ma uchvátila. A pridanou hodnotou bol ešte charakteristický zvuk dobra. Ako prekvapenie s kapelou vystúpila hostka – speváčka Katka Korček, ktorá, ako povedal Broňo Dobrota, blues doslova žije. U publika mala veľký úspech. Zaspievala si v troch skladbách, okrem iných aj v Nobody´s Fault But Mine. Peter „Bonzo“ Radványi celé vystúpenie nazval výstižne: „Broňo Dobrota a jeho bluesová dobrota.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Nasledujúcimi účinkujúcimi boli „Zetvéáci“, čiže ZVA 12-28 Band. Ako je známe, je to svojská kapela, tvoriaca a hrajúca svojskú hudbu, ktorá má v sebe blues i štipku folklórnych inšpirácií. ZVA 12-28 Band tvoria: Norbert Červenák – gitara, spev, Ladislav Červenák – kontrabas a Peter Krško – bicie. V koncoročných anketách Slovak Blues Top na internetovom portáli Bluesmusic.sk táto kapela opakovane zbiera ocenenia vo viacerých kategóriách. Samozrejme, jej fanúšikovia sedeli i v sále na Livin´ Blues 2021. Ako prvá zaznela pesnička Som dáky divný, ktorú táto hudobná formácia venovala Adriánovi Pullmannovi. Je to aj moja obľúbená skladba, pretože občas verne zachytáva môj pocit z vlastnej existencie.


Osobitý zvuk pokračoval aj v skladbe Bim, bim. Fanúšikovia pochvalne pokrikovali, tlieskali a pískali. Tiež vykrikovali rôzne žartovné poznámky a Norbert Červenák to využil na uvádzanie pesničiek, napríklad Čo je moč, to je moč, v ktorej tak oduševnene hral na gitare, až roztrhol strunu. Refrén pesničky Nepochopil spievali so spevákom aj niektorí ľudia v hľadisku. Obecenstvo si stále žiadalo pesničku Hrubá múka a napokon ju aj dostalo. Do vôle si zaspievalo a zatlieskalo do rytmu. Peter „Bonzo“ Radványi poprosil o potlesk pre jednu z najstarších a najlepších slovenských bluesových kapiel – „kalendárny“ ZVA 12-28 Band (jeden z jeho členov mal deň predtým narodeniny a ďalším dvom sa blížili meniny).

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Moderátor tiež oznámil, že hlavný zakladateľ a dramaturg Livin´ Blues Adrián Pullmann odchádza do dôchodku a tento festival je jeho rozlúčka s nami. Program festivalu uzavrelo vystúpenie bratislavskej hudobnej legendy – Krokobandu. V knihe Blues in Slovakia som sa dočítala, že táto kapela vznikla v roku 1985. Odvtedy sa v nej vystriedalo mnoho hudobníkov. V súčasnosti sú jej členmi: Peter „Kroko“ Vasil Modranský – gitara, Vlado Šmidt – basová gitara a spev a Martin Oros – bicie. Jej repertoár tvorí okrem skladieb anglickej kultovej kapely Led Zeppelin aj vlastná tvorba.


Na Livin´ Blues 2021 Krokoband predviedol iba vlastné skladby, napríklad By The Way, Let My Dreams Come Thru´, With A Clean Slate či Crippled Rascal. Zvuk kapely bol poriadne masívny, spev sebaistý a expresívny. Gitarová hra frontmana sa mi veľmi páčila. Škoda, že ho začali prenasledovať technické problémy, pre ktoré sa koncert Krokobandu skončil bez prídavku.

Festival Livin' Blues 2021 v Bratislave

Peter „Bonzo“ Radványi na záver vyslovil prianie, aby sme sa všetci na budúci rok stretli na 29. ročníku festivalu Livin´ Blues. Nuž, bolo by to fajn. Aj tento rok blues potešilo, skalní fanúšikovia účinkujúcich kapiel si prišli na svoje, hoci vonku i vo veľkej sále Domu kultúry Lúky bolo horúco ako v delte rieky Mississippi. Možno na dokreslenie atmosféry, ktovie.

Ružena Šípková
05/07/2021