Front Porch Blues 2019 v poľskom Chorzówe

Nechýbali ani bluesmeni zo Slovenska

Koncom júla (26. – 28. 7. 2019) sa v poľskom Chorzówe uskutočnil medzinárodný hudobný festival Front Porch Blues czyli Lauba Pełno Bluesa 2019. V bývalom banskom areály Sztygarka sa počas trojdňového bluesového podujatia vystriedalo 38 hudobných zoskupení na troch pódiách. Okrem domácich muzikantov sa predstavili bluesmeni z Českej republiky, Maďarska a Slovenska. Slovensko reprezentovala old-time country kapela Prospektori pod vedením bluesmana Ľuboša Beňu, Andy Ray Haverda Band a Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson, víťaz Slovakian Blues Challenge 2018, ktorý v Poľsku predstavil aj svoje medzinárodné akustické duo DUŠKA so znamenitou jazzovou speváčkou Ági Kazai z Budapešti.

Festival Front Porch Blues 2019 v poľskom Chorzówe

V piatok večer sa ako prví zo slovenských kapiel predstavili Prospektori zo Skalice, a mali čo ponúknuť. Vkusná súhra akustickej gitary, banja, kontrabasu a huslí vytvárala rezké rytmy old-time country. Odzneli známe country balady skvelo doplnené trojhlasmi tria Ľuboš Beňa, Aleš Macháček a Štefan Chocholáček. Domáce publikum si výborný koncert užívalo v peknom počasí. Kapela Prospektori reprezentovala slovenskú hudobnú scénu v poľskom Chorzówe úspešne nie len po hudobnej, ale aj po vizuálnej stránke.

Festival Front Porch Blues 2019 v poľskom Chorzówe

Piatkový večer uzavrelo medzinárodné akustické duo DUŠKA, ktoré tvoria tvoria jazzová speváčka Ági Kazai z Budapešti a gitarista a spevák Štefan Uhriňák z Košíc. Domácemu publiku ponúkli autorské skladby v anglickom jazyku, ale aj zaujímavo aranžované bluesové štandardy v akustickom prevedení. Na svojom konte majú úspešné koncerty v Maďarsku, Čechách i Nemecku. Na ich vlastné skladby reagovalo publikum hneď od začiatku koncertu potleskom, ba dokonca aj spevom.

Festival Front Porch Blues 2019 v poľskom Chorzówe

Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson odohral v sobotu popoludní aj sólový koncert, kde ponúkol vlastné akustické skladby. Koncert sa konal na scéne Gruba Bluesa a napriek nepriaznivému počasiu si domáce publikum koncert víťaza Slovakian Blues Challenge 2018 nenechalo ujsť.

Tretí deň festivalu z pohľadu slovenských kapiel na scéne Tlenownia uzavrela kapela Andy Ray Haverda Band v zložení David Juraj Raši – bicie, Kirill Panshin – gitara, Juraj Kalász – basa. Formácia na čele so slovenským Jerry Lee Lewisom ponúkla energickú zmes rock´n´rollu a blues.


Po úspešnom festivale Front Porch Blues czyli Lauba Pełno Bluesa 2019 môžeme zhodnotiť, že je to naozaj výborné podujatie, ktoré umožňuje slovenským muzikantom každoročne prezentovať svoje hudobné umenie aj v zahraničí.

Text: Bluesmusic
Foto: Krzysztof Szafraniec
05/08/2019