Po dlhej dobe prísnych protipandemických opatrení a odkázanosti na reprodukovanú hudbu sme sa konečne dočkali: vracajú sa nielen živé koncerty, ale aj festivaly. A ja som s radosťou navštívila festival Folk Blues Session 2021. Vďaka priateľom som mala zabezpečený aj odvoz domov. XX. ročník festivalu Folk Blues Session 2021 sa uskutočnil v sobotu 29. mája v Dome kultúry Lúky v bratislavskej Petržalke. Začínalo sa o 17.30 hod. Hlavným partnerom podujatia bol a z verejných zdrojov festival podporil Fond na podporu umenia. Ďalšími podporovateľmi boli Mestská časť Petržalka a Kultúrne zariadenia Petržalky.
V Dome kultúry Lúky ma ako vždy čakalo milé privítanie. Festival sa konal hore na poschodí v malej sále. Vládla tam veľmi príjemná komorná atmosféra. Publikum sa skladalo z ľudí mladších i starších vekových kategórií. V predsieni mal, ako inak, svoje miesto čarovný bluesový kufrík Pavla Sojku, tajomníka Slovenskej bluesovej spoločnosti. Kufrík bol plný cédečiek od výmyslu sveta, ktoré boli, pravdaže, na predaj. Podujatie moderoval bluesman a hudobný publicista Peter „Bonzo“ Radványi. Na začiatku zdôraznil, že je to po osemmesačnom hudobnom pôste prvý folkový a bluesový festival na Slovensku v tomto roku.
Potom predstavil prvých účinkujúcich – kapelu Blues Generation zo stredného Slovenska. Vystúpila v zostave: Jozef Fábik – gitara, spev, Tomáš Tuhársky – sólová gitara, Vladislav Syč – basová gitara a Andrej Syč – bicie. Blues Generation má v repertoári predovšetkým vlastné pesničky, autorom ich hudby a textov je Jozef Fábik. No na výslednej podobne pesničiek sa podieľa celá kapela. Jej hudbu možno charakterizovať ako blues, bluesrock, občas aj folk. Kapela sa môže pochváliť tým, že v roku 2017 sa jej štyri autorské pesničky dostali na sampler Bluesová spoločnosť No. 13. Prvou pesničkou, ktorú Blues Generation na Folk Blues Session 2021 zahrala, bola Skús plakať, ale nebola do plaču, skôr do tanca.
Poriadny bluesrockový zvuk si podmanil celú sálu. Nasledovala pokojnejšia pesnička Priateľom, s nádychom folku. Po každej skladbe sa ozýval veľký potlesk a pochvalný krik, aj zásluhou toho, že kapela si so sebou priviezla vlastný „fanklub“. No i západoslovenským poslucháčom dobre padla rezká muzika a poetické texty. Blysla sa rytmika (otec a syn, vďaka ktorým kapela dostala svoj názov), Tomáš Tuhársky so svojimi peknými gitarovými sólami aj frontman kapely s gitarou a presvedčivým silným a sem-tam aj drsným spevom. Naživo sa mi hudba Blues Generation páčila viac ako na CD. Zazneli vlastné pesničky Romanca, Vlakové blues, Neviem a úplne nová vec Stratený. Z prevzatých to boli Cross Road Blues od Roberta Johnsona, Cold Black Night od Garyho Moora a napokon prídavok – Walkin´ Blues od Sona Housa.
Po výdatnom hudobnom prvom chode prišiel na pódium sólista – prezident Slovenskej bluesovej spoločnosti Ján Litecký-Šveda, ktorý je skutočným nestorom blues na Slovensku a priekopníkom slovenských bluesových pesničkových textov. Inšpiruje sa napríklad starými bluesmanmi a aj na Folk Blues Session 2021 sa spoľahol len na svoj hlas a akustickú gitaru. Svoje vystúpenie zostavil z vlastných starších i novších pesničiek. Hneď prvou bola moja obľúbená Has čo ťa páli, ktorá je o tom, že „čím skôr ráno vstaneš, tým skôr máš problémy.“ Hral a spieval s fortieľom, temperamentne a oduševnene a vyslúžil si búrlivý aplauz.
Nasledoval Blues zlých správ a tiež „Rollin´ Stone Blues“ na počesť „Valiacich sa kameňov“. V podaní Jána Liteckého-Švedu sme si vypočuli aj pesničky, ktoré zložil počas koronovej pandémie: Antlager Blues a Blues zelenej vrtule. Nie sú o korone, ale o iných neduhoch v spoločnosti. Obecenstvo sa dožadovalo prídavku, a tak zaznela ešte jedna nová pesnička – Hladký svet. Podľa slov Jána Liteckého-Švedu nie je veľmi zdravá, hoci nie je o pandémii. Všetky jeho pesničky však pôsobili osviežujúco a určite z nich nikto neochorel.
Ďalšiu účinkujúcu kapelu – IC Band – uviedol Peter „Bonzo“ Radványi konštatovaním, že nielen bluesová, ale aj folková hudba lieči. Ako povedal, Ivana Čeredejeva pozná dlhé roky, hlavne ako vedúcu osobnosť kapely The Old School Band. Bočným projektom Ivana Čeredejeva je už spomínaná kapela IC Band. Na festivale sa predstavila v zostave: Ivan Čeredejev – spev, gitara, Vladimír Pánik – spev, perkusie, Ivan Skaloš – spev, basová gitara, Jozef J. Tekeľ – flauta a Gustáv Horváth – perkusie. Frontman kapely na začiatku upozornil poslucháčov, že budú hrať trošku intímnu hudbu a opýtal sa, či neprekáža, že budú hrať potichu. Publikum volalo, že nie. V skladbách IC Bandu možno nájsť prvky akustického blues, slovenských ľudových piesní i klasickej hudby. Kapela najprv predviedla spev po anglicky a perfektný trojhlas, myslím, že sa jednalo o pesničku Babylon od Dona McLeana.
Okrem tohto úvodu zaznela už len jedna pesnička v angličtine, a to Because od The Beatles. Ostatné pesničky mali slovenské texty a boli z autorskej dielne Ivana Čeredejeva. Prevahu mali lyrické folkrockové balady ako Laureát, Ťažká zima, Ikarovo pero či Šagrénová koža. V pesničkách Lesná zmes a Bonviván sa prejavil i humor a irónia. Ku skladbe Epitaf Ivan Čeredejev s poriadnou dávkou čierneho humoru poznamenal, že si ju zložil na vlastný pohreb, aby mu tam znelo niečo originálne. Perkusie v nej mi pripadali, akoby odrátavali čas. Hudba IC Bandu bola jemná, no napriek tomu veľmi silná a to isté platilo aj o speve. Okrem iného ma zaujal krásny svieži zvuk flauty a pôsobivé perkusie. Obecenstvo bolo touto hudbou nadšené. Ivan Čeredejev sa pochválil, že predvčerom dokončili svoj šiesty album s názvom Poľný kvietok. Premiérovo z neho zahrali pesničku Tancuj so mnou, ktorá je poctou Leonardovi Cohenovi. IC Band, samozrejme, bez prídavku z pódia neodišiel. Bola to pesnička Mesiačik na nebi hlbokom. Peter „Bonzo“ Radványi obdivne vyhlásil, že na Slovensku je vzácnosťou kapela s takýmito výbornými vokálmi. Tiež poprosil publikum o potlesk pre zvukára Paľa Nagya.
Nasledujúce hudobné zoskupenie pomenoval moderátor „kapela kapelníkov, ktorá hrá vesmírnu muziku“. Na pódium totiž prišiel Orchester Ivana Tomoviča feat. Boboš Procházka a Dura Turtev. Zostava teda bola nasledovná: Ivan Tomovič – elektrická gitara, looper, efekty, Erich „Boboš“ Procházka – ústne harmoniky a Juraj „Dura“ Turtev – spev, slovo, alikvotný a hrdelný spev. Ivan Tomovič (kapelník O. I. T Bandu) si vo svojom „orchestri“ všetky nástroje, rytmiku i zvuky vytvára sám. Boboš Procházka (kapelník Sitry Achry) a Dura Turtev (kapelník Bluesweiseru) sú rovnako ako on naklonení experimentom. Na Folk Blues Session 2021 hrali hudbu, ktorú je priam nemožné nejako žánrovo zaradiť. Treba ju zažiť.
Okrem toho, že je vesmírna, je aj meditatívna, ironická a vtipná, niekedy upokojujúca, inokedy znepokojujúca. Ivan Tomovič vyludzoval z gitary zvuky ako z inej dimenzie. Počula som v nich nielen elektroniku, ale aj ľudské hlasy. Boboš do toho vplietal krásne i drásavé sóla a Dura stváral so svojím hlasom úplné divy. Zazneli napríklad skladby Opitá planéta, Mať na saláme či Postavenie planét (s textami slovenského básnika Erika Ondrejičku). Došlo však aj na pesničku Bending Knee (Bending Like A Willow Tree) z repertoáru Bluesweisera. Poslucháčov už bolo v sále menej ako na začiatku podujatia, ale tí, ktorí zostali, si hudbu užívali a hudobníkov odmieňali potleskom. Aj takáto môže byť tvár hudby, čerpajúcej okrem iného i z folku a blues. Po návšteve „vesmíru“ Peter „Bonzo“ Radványi poprosil obecenstvo o veľký potlesk pre organizátora festivalov Folk Blues Session a Livin´ Blues Adriána Pullmanna.
Na záver festivalu Folk Blues Session 2021 prišiel priam príval energie – vystúpenie kapely Stará škola (The Old School Band) v zostave: Ivan Čeredejev – gitary, ústna harmonika, spev, Pavol Švarc – gitara, Ivan Ščasný – basová gitara a Gustáv Horváth – bicie. Stará škola interpretuje predovšetkým prevzaté slávne bluesrockové a rockové pesničky zo 60. a 70. rokov. Ako prvé prišli na rad staré bluesovky (ktoré neskôr hrávala kapela Cream) ako napríklad I´m So Glad či Born Under A Bad Sign. Frontman kapely sa premenil z folkového pesničkára na rockera s výrazným hlasom, striedajúceho španielku a elektrickú gitaru. Skalní fanúšikovia ostali až do konca festivalu a neoľutovali.
Dočkali sa napríklad balady Wild Horses (pôvodne od kapely The Rolling Stones) či pesničky známej prívržencom táborových ohňov – House Of The Rising Sun z repertoáru kapely The Animals. The Old School Band nezabudol ani na Boba Dylana, ktorý nedávno oslávil 80. narodeniny. Hudobníci zahrali jeho pesničku All Along The Watchtower, ktorú však najviac preslávil Jimi Hendrix. Stará škola hrala so šikovnosťou ostrieľaných hudobníkov a s mladistvým drajvom, až sa Ivanovi Čeredejevovi podarilo roztrhnúť strunu na španielke. Publikum kapelu nepustilo z pódia len tak a vytlieskalo si až dva prídavky: All Right Now (pôvodne od kapely Free) a Born To Be Wild (z repertoáru kapely Steppenwolf).
Menu festivalu Folk Blues Session 2021 bolo veľmi pestré a výdatné. Obecenstvo hladné po hudbe zažilo poetickú energiu i energickú poéziu. Po ôsmich mesiacoch čakania to bola veľká vec.
Ružena Šípková
13/06/2021