Bluesová pomlázka 2021 u Tišnova

Oneskorená bluesová šibačka

Veľkonočné sviatky sú tzv. pohyblivými sviatkami, ktoré pripadajú striedavo na marec alebo apríl. No jedinečný kalendárny rekord sa podaril minulý týždeň v moravskom Železnom u Tišnova, kde veľkonočnú šibačku posunuli nie o týždeň či mesiac, ale až o celý rok a pol. Hovorím o 8. ročníku hudobného festivalu Bluesová pomlázka 2021 (po našom Bluesová šibačka), ktorý sa pôvodne mal uskutočniť už v minulom roku na Veľkú noc. Kvôli protipandemickým opatreniam ho preložili najprv na jeseň, potom na ďalšiu Veľkú noc a nakoniec vďaka tvrdohlavosti a úsiliu hlavného organizátora Václava Seyferta sa podujatie uskutočnilo v druhú októbrovú sobotu.

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

Bol to nielen kalendárny zázrak ale v dnešnej koncertnej a festivalovej mizérii aj pohladenie uší i duší návštevníkov festivalu i samotných hudobníkov. Malý kulturáčik v Železném u Tišnova, ktorý je zase „u Brna“, ponúkol v sobotu 9. 10. návštevníkom festivalu, z ktorých viacerí si priniesli so sebou skutočné veľkonočné šibáky, pestrú a dokonca medzinárodnú spoločnosť.

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

Podujatie otvorilo slovenské duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, ktoré už tradične prenieslo z pódia do sály dobrú náladu a echt festivalovú pohodu. Na záver hodinového vystúpenia slovenských bluesmenov si vďačné publikum vytlieskalo aj bluesovú kraslicu, teda prídavok v podobe skladby Sweet Home Tišnov, ktorú si aj spoločne zaspievalo.

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

Po krátkej prestávke potrebnej pre prestavbu pódia, publikum privítalo ďalšieho hosťa zo zahraničia. Mladý, v Prahe pôsobiaci anglický pesničkár, spevák a gitarista James Harries, prekvapil nielen perfektnou znalosťou češtiny, ktorou komunikoval s obecenstvom, ale najmä svojou hlasovou ekvilibristikou spojenou s dynamickou hrou na akustickú gitaru a neopočúvanými vlastnými skladbami.

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

Oboch predstaviteľov viacmenej akustických štýlov vystriedal známy virtuózny hráč na ústne harmoniky, showman a spevák Charlie Slavík z Prahy s elektrickým bandom nazvaným Charlie Slavík Revue. Charlie nielenže očaril poslucháčov jedinečným zvukom svojich harmoník ale dával dostatok priestoru aj kapele. V programe zaznelo viacero odpichových skladieb z jeho najnovšieho albumu A Nice Reminder, nahraného tesne pred pandémiou v americkom Nashville, ktoré doplnil celým radom bluesových štandardov ako Mellow Down Easy a pod. Spolu so spoluhráčmi, medzi ktorými bol aj americký gitarista Steve Walsh, napumpovali svojím jump bluesom do nadšeného obecenstva toľko pozitívnej energie, že v závere koncertu sa preplnená sála doslova premenila na horúci juke joint, kde väčšina návštevníkov tancovala.

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

Oneskorená Bluesová pomlázka sa aj napriek predchádzajúcim nepriaznivým okolnostiam vydarila. Všetko bolo tak, ako má byť – výborní zvukári, aparatúra, svetlá a najmä účinkujúci, ktorí dokázali vytvoriť spolu s publikom vynikajúcu atmosféru. Zaželajme organizátorom festivalu, aby mali rovnako šťastlivú ruku aj na budúce a aby bluesové šibi-ryby zaznelo už bez núteného presúvania termínov vo svojom stabilnom Veľkonočnom termíne.

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

Bonzo Radványi
14/10/2021