Festival BlueFest 2021 Online

Hudobný maratón takmer až do polnoci

Hoci sa pandemická situácia krok za krokom zlepšuje, stále nie je priaznivá pre konanie veľkých hudobných podujatí ani u našich západných susedov. Organizátori tradičných podujatí Prague International Bluenights a BlueFest sa preto rozhodli, že tento rok uskutočnia jeden festival BlueFest Online, v ktorom sa oba projekty spoja. Hlavným organizátorom bola agentúra Liver Music.

BlueFest Online sa uskutočnil hlavne s cieľom podporiť českú hudobnú scénu a urobiť radosť fanúšikom kvalitnej hudby, ktorým živé koncerty a festivaly v tejto dobe veľmi chýbajú. Cieľmi boli i podpora ďalších kultúrnych profesií podieľajúcich sa na festivale, podpora mien zahraničných účinkujúcich a predstavenie blues širšej verejnosti.

Medzinárodný festival BlueFest 2021 Online

Festival bol vysielaný z pražského Lucerna Music Baru 6. mája 2021 od 19.00 hod. na YouTube i na facebookových stránkach interpretov a partnerov festivalu. Konal sa za podpory hlavného mesta Prahy a Ministerstva kultúry ČR. Vďaka tomu bolo možné BlueFest Online sledovať bezplatne, no diváci mohli uhradiť dobrovoľné online vstupné na podporu účinkujúcich i iných pracovníkov, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu podujatia. Hlavnými mediálnymi partnermi festivalu boli Radio Beat a Kytary.cz. Takmer päťhodinový „maratón“ moderoval hudobný publicista Petr Korál. Ako povedal, v rámci festivalu bolo možné sledovať 26 vystúpení a 8 rozhovorov. Svoje názory a odkazy pre hudobníkov mohli fanúšikovia písať priamo do chatu. Na BlueFeste Online, ako inak, znelo hlavne blues a žánre z neho vychádzajúce. Ponuka bola veľmi pestrá, účinkujúci rozdávali plným priehrštím virtuóznu hudbu i poetické texty.


Vystúpili tu napríklad legendy českej hudobnej scény Flamengo (ako Flamengo Reunion Session s hosťom – spevákom a gitaristom Karlom Kahovcom), Jan Spálený & ASPM či Etc… Posledná menovaná kapela vystúpila už bez Vladimíra Mišíka, ktorý sa rozhodol zo zdravotných dôvodov ukončiť koncertnú činnosť, ale zato s viacerými hosťami: spevákom a multiinštrumentalistom Jaroslavom „Olinom“ Nejezchlebom, slovenským gitaristom Norbim Kovácsom (dlhodobo žijúcim v Prahe), spevákom Radkom Bangom (z kapely Gipsy.cz) a slovenským spevákom Petrom Lipom. Ten v dvoch pesničkách potvrdil, že je interpretom mnohých hudobných tvárí. Spevák, gitarista, skladateľ a textár Vladimír Mišík v predtočenom rozhovore zlepšil náladu svojim fanúšikom slovami, že práci v štúdiu sa venuje i naďalej a chystá sa vydať nový album.

Medzinárodný festival BlueFest 2021 Online

Divákov festivalu potešil svojím elektrizujúcim speváckym prejavom Dan Bárta, kapela Minus123minut priniesla groovujúcu roztancovanú náladu, Justin Lavash predviedol, ako dokáže čarovať so svojím hlasom, akustickou gitarou a trochou elektronických efektov. Príjemnou akustickou hudbou a spevom sa prezentovalo Ivan Hlas Trio. Jaroslav „Olin“ Nejezchleba & Kybabu vzdialené obecenstvo obdarovali lyrickou pulzujúcou hudbou a znepokojujúcimi textami. Komornú, no silnú porciu pesničiek si diváci vypočuli v podaní Tonya Graves Tria. Spevák crazy rockovej kapely Vítkovo kvarteto síce poznamenal, že on a jeho spoluhráči nevedia, ako sa ocitli na bluesovom festivale, ale napokon zahrali a zaspievali aj energické Špejchar blues. Zaujal i pesničkár James Harries a jeho Trio. Mladá kapela The Atavists prišla na pódium až v neskorú nočnú hodinu, a melodickými pesničkami a dravým bluesrockovým zvukom obecenstvo spoľahlivo naštartovala.


Viacerí zahraniční účastníci festivalu BlueFest Online, ktorí mali prísť koncertovať do Českej republiky, no pre pandémiu to nevyšlo a koncerty sú preložené, sa obecenstvu prihovorili prostredníctvom videí a každý pridal aj jednu pesničku. Boli to samé zvučné mená. Napríklad sestry Rebecca a Megan Lovell (líderky americkej roots rockovej kapely Larkin Poe), britská hudobná formácia čerpajúca z mnohých žánrov Wille And The Bandits, americká soulbluesová kapela Southern Avenue či americký bluesový a bluesrockový gitarista a spevák Walter Trout spolu s dánskou kapelou Blindstone.


Divákom BlueFestu Online poslal slovný a hudobný pozdrav aj rakúsky gitarista a spevák Ripoff Raskolnikov. Zaznela i špeciálna zdravica od americkej speváčky a hudobníčky Beth Hart, škoda, že bez spevu. V rámci bloku venovaného festivalu Blues Alive v Šumperku sa vo videozáznamoch predstavili americký Chicago bluesový a electric bluesový spevák a gitarista John Primer, bluesová a bluesrocková speváčka a gitaristka Ana Popović, pochádzajúca zo Srbska, ale žijúca v Spojených štátoch amerických, a americký bluesový slide gitarista, predstaviteľ North Mississippi hill country blues Kenny Brown.


Skutočne, bohatá ochutnávka rozmanitej hudby z rôznych kútov sveta. Diváci si navyše pozreli i rozhovor so Štěpánom Suchochlebom, okrem iného hudobným promotérom a booking agentom medzinárodne uznávaného festivalu Blues Alive. Zaspomínal si na to, ako minulý rok ich tím pripravoval festival, a ten sa nakoniec nemohol konať. Vyjadril však nádej, že sa Blues Alive tento rok v novembri uskutoční a že v jeho programe bude to, čo malo byť minulý rok, plus niečo navyše.


Na BlueFeste Online boli premietnuté i ďalšie rozhovory. Pripravil a natočil ich hudobný publicista a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr. Vyspovedal napríklad klaviristku a speváčku Beatu Hlavenkovú, publicistu, speváka a hráča na ústnej harmonike Ondřeja Konráda, speváčku Janu Koubkovú či gitaristu Davida Dorůžku, ale tiež riaditeľa agentúry Liver Music Radima Svatoňa, ktorý prezradil napríklad to, že festival BlueFest Online pripravoval štáb približne päťdesiatich ľudí.


Festival uzavrelo video s príhovorom a pesničkou od holandského gitaristu a speváka žijúceho v Rakúsku, Hansa Theessinka. Bolo to pôsobivé akustické blues na záver. Toto podujatie prinieslo rôzne podoby bluesovej a blues podobnej hudby pre široké spektrum divákov. Podľa komentárov, ktoré fanúšikovia písali do chatu, im naozaj nielen spríjemnilo večer, ale mnohým z nich, ako napríklad i mne, aj pomohlo objavovať nové hudobné inšpirácie. Ako zdôraznil v rozhovore s Ondřejom Bezrom spevák a hudobník Michal Prokop, blues je večné. A ja pevne dúfam, že pandemické obmedzenia nebudú trvať večne a že si dobrú hudbu už čoskoro budeme vychutnávať naživo.

Ružena Šípková
15/05/2021