Eva Halčinová alias Eva Halczyn & Band

Spojenie ženského spevu, dobrej hudby a skvelých skladieb

Prinášame rozhovor s finalistkou celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018: s mladou speváčkou Evou Halčinovou (alias Evou Halczyn) z Kežmarku. Spolu so svojím Bandom vo štvrtok 6. septembra 2018 zabojuje o víťazstvo vo finálovom kole Slovakian Blues Challenge 2018 v priestoroch reštaurácie Srdiečko v Skalici.

Rozhovor s finalistkou celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 speváčkou Evou Halčinovou

Čo alebo kto vás motivoval prihlásiť sa do súťaže Slovakian Blues Challenge 2018?
Neustále vyhľadávam možnosti, ako spievať, tvoriť a posúvať sa vpred. Keď som našla túto súťaž, bola to pre mňa výzva, do ktorej som sa pustila naplno…

Čím je pre vás blues?
Bluesová muzika ma veľmi baví. Blues je tiež pre mňa akousi „klasikou“, v ktorej je možné nachádzať stále nové rozmery.

Ako, kedy a kde vznikla vaša kapela, kto sú v súčasnosti jej členovia a aké je jej nástrojové obsadenie?
Zostava, s ktorou budem spievať na finálovom koncerte, vznikla konkrétne kvôli tejto súťaži. Tvoria ju muzikanti, s ktorými spolupracujem alebo som spolupracovala na iných projektoch. Rytmickú sekciu tvoria bubeník Patrik Balega a basgitarista Martin Samuely, na klávesoch zahrá Peter Pavličko a na gitare Rado Šulek. S chalanmi si rozumiem muzikantsky, ale aj ľudsky a to je veľmi podstatné. Vtedy ma to baví a teším sa na to.

Rozhovor s finalistkou celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 speváčkou Evou Halčinovou

Ktorí bluesoví hudobníci sú pre vás najväčšou inšpiráciou a aké ďalšie hudobné žánre a hudobníci vás ovplyvňujú?
Je množstvo hudobníkov a spevákov, ktorí ma ovplyvňujú alebo inšpirujú. Či už sú to moji pedagógovia alebo veľké hviezdy. Okrem bluesu mám veľmi rada jazz. Môžem spomenúť možno jedno meno, ktoré ma v týchto smeroch v súčasnej dobe inšpiruje. Je to poľská speváčka Beata Przybytek.

Prezraďte nejaké vaše úspechy, ocenenia, súťaže, nahrávky, recenzie, špeciálne festivaly alebo koncerty.
Študovala som, aj študujem na hudobnej škole, takže neustále sa zúčastňujem nejakých súťaží. Posúva ma to vpred. Za nejaký môj osobný úspech považujem možno moje prijatie na hudobnú akadémiu v Poľsku. Výrazným medzníkom v mojom pôsobení bola účasť v súťaži Nové tváre slovenského jazzu v roku 2015, kde som získala cenu za individuálny výkon. Každopádne je pre mňa vždy najväčší úspech možnosť zahrať si a zaspievať so skvelými muzikantmi, ktorých som vždy obdivovala.

Na akú hudbu vo vašom podaní sa môžu tešiť poslucháči a porota Slovakian Blues Challenge 2018?
Nebudem prezrádzať veľa. Myslím, že to bude príjemný koncert. Spojitosť ženskosti, spevu s dobrými inštrumentálnymi výkonmi a skvelými skladbami sľubujú, že to bude stáť za to. Kto neverí, nech sa príde presvedčiť :-)

Ružena Šípková
Júl 2018