European Blues Challenge 2017

Slovesko bude v Dánsku reprezentovať Slovak Blues Project

Dánske mesto Horsens bude v dňoch 6. – 8. apríla neoficiálnym hlavným mestom európskeho bluesu, lebo sa stane dejiskom medzinárodnej súťažnej prehliadky s názvom European Blues Challenge (EBC). Bude to už 7. ročník tohto najväčšieho bluesového podujatia na starom kontinente, ktoré postupne putuje po celej Európe. V tomto roku ho organizuje Európska bluesová únia v spolupráci s dánskym Blues Cartelom. Skoro 60 tisícové mesto Horsens na východe Jutského polostrova privíta počas troch dní bluesmenov z 21 krajín.

Slovak Blues Project na European Blues Challenge 2017

Celé podujatie, ktoré okrem unikátnej možnosti komunikácie s organizátormi bluesových festivalov a stretnutí hudobníkov z celej Európy na obligátnych jam sessions ponúkne aj celý rad sprievodných podujatí ako Blues Market, výstavu vintage gitár, výstavu fotografií, koštovku dánskych pív a talianských vín, odštartuje vo štvrtok 6. apríla koncert troch domácich kapiel reprezentujúcich súčasnú dánsku bluesovú scénu. V Ny Teater sa predstavia Big O & the Blue Quarters, The Blues Overdrive a nepochybne najväčším magnetom pre fanúšikov bude medzinárodne ostrieľaný a známy spevák a gitarista Thorbjørn Risager so svojou kapelou The Black Tornado.

Samotná súťažná prehliadka bude rozdelená do dvoch finálových večerov, počas ktorých sa v piatok a v sobotu na pódiu vo Forum Horsens v historickom centre mesta vystriedajú bluesmeni z 21 krajín Európy. Každý účastník bude mať 20 minút na to, aby svojim mini koncertom zaujal nielen obecenstvo ale najmä porotu. Tá to nebude mať vôbec jednoduché. Veď ponuka bude neuveriteľne pestrá, štýlovo i obsadením – od Southerman Robbieho z Rumunska zameraného na delta blues, cez rozličné duá, triá a väčšie formácie až po osemčlenný band švajčiarskeho speváka a gitaristu Pascala Geisera s tromi dychármi. Menej známe mená budú striedať známejšie, napríklad bude tam aj famózny nemecký ústny harmonikár Chris Kramer, ktorý hosťoval kedysi na Dobrofeste v Trnave, či kapela Rolin Humes z Chorvátska, ktorú sme mali možnosť počuť pred dvomi rokmi v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach. Mimochodom, nebude to žiadna čisto pánska jazda. Z Fínska príde trio Honey B. Family so speváčkou a basgitaristkou Aija „Honey B“ Puurtinen, francúzsku scénu bude zastupovať speváčka a gitaristka Gaelle Buswell, britskú zasa speváčka Kaz Hawkins so svojim sprievodným Bandom, v ktorom hrajú dvaja bratia s menami znejúcimi nášmu uchu veľmi familiárne– bubeník Peter a basista Jan Uhrin, frontmankou už spomínanej poľskej kapely Hot Tamales z Poľska je speváčka Eliza Sicińska a nepochybne tou krajšou polovicou talianskeho dua Bayou Moonshiners je speváčka a perkusionistka Stephanie Ghizzoni.

Ľuboš Beňa a Slovak Blues Project na európslek bluesovej súťaži v Dánku

Svoje želiezko v ohni na European Blues Challenge v Dánsku bude mať aj Slovensko. Našu bluesovú scénu bude v neobyčajne silnej konkurencii reprezentovať Slovak Blues Project, ktorý v minulom roku vyhral nielen Slovakian Blues Challenge, ale odniesol si víťazstvo aj z medzinárodných súťaží Blues Aperitiv v Čechách či Galicja Blues Festival v Poľsku. Veríme, že hudba záhoráckej dvojice Pavol Hrnčirík (spev a elektrická gitara) a Ľuboš Beňa (bicie a basgitara) zaujme aj škandinávske publikum.

Propagačný balíček Slovakblues na Blues Market v Dánsku

Súčasťou európskej súťaže bude bluesový veľtrh Blues Market 2017, kde sa stretnú asi všetci predstavitelia Európskej bluesovej scény, zástupcovia médií, rádií, časopisov a festivalov. Asociácia SLOVAKBLUES pripravila špeciálny Slovakblues Promo Pack s materiálmi a nahrávkami hudobníkov, ktorí prejavili záujem a zaslali svoje propagačné materiály.

Bonzo Radványi
Apríl 2017