European Blues Challenge 2017 Horsens

Slovensko v Dánsku reprezentoval Slovak Blues Project

Európska bluesová súťaž sa konala v Dánsku

Počas víkendu od 6. do 9. apríla sa uskutočnil ďalší ročník najväčšej bluesovej súťažnej prehliadky hudobných skupín a jednotlivcov European Blues Challenge 2017. V dánskom meste Horsens sa zišlo 21 kapiel z rovnakého počtu európskych štátov. Hlavný organizátor súťaže Európska bluesová únia zvolila pre tento rok naozaj reprezentačné miesto. Koncertná hala Forum Horsens v minulosti hostila také slávne skupiny ako AC/DC, The Rolling Stones, Metallica, Kiss alebo legendárneho Boba Dylana.

Slovak Blues Project reprezentoval Slovensko na bluesovéj súťaži v Dánsku

V prvý nesúťažný večer sa predstavili tri výborné kapely, ktoré reprezentovali súčasnú veľmi silnú dánsku bluesovú scénu – Big O & the Blue Quarters, The Blues Overdrive a Thorbjorn Risager and the Black Tornado. Súťažnej prehliadke patrili až dva nasledujúce dni. Prvá desiatka kapiel a jednotlivcov sa predstavila publiku i odbornej porote v piatok a bol to akýsi východoeurópsky večer, pretože prevažovali hudobníci z Maďarska, Rumunska, Poľska, Slovenska a ďalších krajín. Nikoho nenechali na pochybách, že aj v našich končinách sa hrá kvalitná bluesová hudba.

Slovensko bolo súčasťou európskej hudobnej súťaže v Dánsku

V sobotu pokračoval program ďalšími jedenástimi súťažiacimi. Po skončení prehliadky, krátko po jednej hodine rannej prišlo k vyhlasovaniu výsledkov. Tretie miesto získal švajčiarsky spevák a gitarista Pascal Geiser so svojim osemčlenným bandom. Na druhom mieste sa umiestnili The Blues Bones z Belgicka, mimochodom môj favorit na víťaza a prvenstvo poputovalo do Severného Írska a získala ho speváčka Kaz Hawkins z Belfastu. Na moje veľké prekvapenie v jej sprievodnej kapele hrali na basgitaru a bicie nástroje dvaja Slováci, a to bratia Uhrínovci z východu, ktorí žijú v Írsku. Tak aj touto cestou si môžeme pripísať malé víťazstvo Slovenska na tejto európskej súťaži.

Slovak Blues Project na bluesovéj súťaži v Dánsku

Slovenskú bluesovú scénu zastupoval v Dánsku Slovak Blues Project v zložení Paľo Hrnčirík – gitara, spev a Ľuboš Beňa – bicie a basgitara. Podľa nadšeného ohlasu divákov sa vystúpenie podarilo. Bohužiaľ táto európska súťaž zaraďuje všetkých do jedného vreca, teda iba do jednej kategórie, a tak sólisti a duá súťažia s veľkými, často až desaťčlennými kapelami s dychovými sekciami. Šanca na úspech sa preto rapídne zmenšuje a myslím si, že iba raz v histórii súťaže sa do prvej trojky dostalo aj bluesové duo. Musíme dúfať, že sa kritériá časom zmenia a šancu dostanú aj menšie zoskupenia, ktoré sa venujú tradičnému akustickému bluesu.

Kompletná fotogaléria na stránke Christophe Losbergera.

Text: Ľuboš Beňa
Foto: Christophe Losberger