European Blues Challenge 2016

Nórski bluesmeni na stupni víťazov

Malebné mestečko Torrita di Siena vo vinárskej oblasti Toskánska je známe nielen populárnym pretekom somárov „Palio dei Somari“ ale aj medzinárodným bluesovým festivalom, ktorý má už 27- ročnú tradíciu. V tomto roku sa festival po dohode s Európskou bluesovou úniou (EBU) zmenil na najväčšiu súťažnú prehliadku európskych bluesmenov – European Blues Challenge. Dvojdňového rendez-vous bluesmenov v Taliansku sa zúčastnilo 21 kapiel, ktoré nominovali do súťaže bluesové organizácie z rovnakého počtu európskych krajín, vrátane Slovenska.

Europan-Blues-Challenge-2016-Italy-2

V sobotu 9. apríla vyhlásila odborná porota za víťaza nórsku kapelu Eric „Slim“ Zahl & The Southwest Swingers. Na ďalších dvoch miestach skončili Phil Bee´s Freedom z Holandska a Wellbad z Nemecka. A hoci tí ďalší cenu nezískali, jednoznačným víťazom celého podujatia bola bluesová hudba.

Europan-Blues-Challenge-2016-Italy-3

Okrem toho prezident EBU Thomas Ruf udelil šéfredaktorovi a vydavateľovi známeho poľského časopisu Twój Blues Andrzejovi Matysikovi špeciálnu cenu Blues Behind the Scenes v kategórii médiá, za jeho aktivity súvisiace s propagáciou bluesovej hudby.

Víťazom i oceneným gratulujeme a tešíme sa na ďalší, už 7. ročník stretnutia európskych bluesmenov, ktorý sa uskutoční na budúci rok v Dánsku.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Bluecity Perugia
Apríl 2016