Clapton rieši nevyjasnené autorské práva

Žalobou sa pokúsia vysúdiť 5 miliónov dolárov

Magazín Rolling Stone nedávno informoval, že pozostalí bluesmana  Bo Cartera alias Armentera Chatmona nedávno zažalovali Erica Claptona za chybné udanie autorstva pri skladbe “Alberta”, ktorá vyšla na jeho „Unplugged“ albume v roku 1992. Argumentujú tým, že v roku 2011 vydal Eric Clapton & Wynton Marsalis  album „Play The Blues“ a na tomto albume sa nachádza aj skladba “Corrine, Corrina” ktorej autorom je práve Bo Carter. V skladbe Alberta (z pera LeadBellyho) vraj Clapton použil úplne rovnakú melodickú linku – len nie originálny názov. A práve tu môže byť kameň úrazu.

Žalobou sa pokúsia vysúdiť od Erica Claptna 5 miliónov dolárov

Je známe, že bluesmani putovali po Mississippi krížom-krážom a melódie sa miešali s textami, preto je ich pôvod a autorstvo často predmetom polemík a debát. „Slowhand“ sa zatiaľ ku kauze nevyjadriť. Podnet na súd podal Chatmonov nevlastný vnuk Miles Floyd. Žalobou sa pokúsi vysúdiť 5 miliónov dolárov a to nie len od  Claptona ale aj od spoločností Warner Music Group či spoločnosti  MTV.

Kto bude mať nakoniec pravdu a komu súd prizná autorstvo zrejme rozhodnú „šikovní“ americkí právnici. Keď som si obidve skladby vypočul, melódie sa mi zdali takmer identické.  Sám som zvedavý ako to nakoniec dopadne.

Jano Sklenár
November 2016