Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu

Zahrali Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi

Tohtoročná Noc múzeí a galérií okrem možnosti navštíviť tieto kultúrne inštitúcie v dosť neobvyklom čase, ponúkla aj celý rad zaujímavých koncertov. Dokonca aj bluesových. Napríklad v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach sa uskutočnil trojkoncert poľských bluesových skupín Forsal, Blackberry Brothers, dua Pola Chobot a Adam Baran a bluesová hudba znela v sobotu 18. mája aj v Hudobnom múzeu SNM v Bratislave. Tam sme hrali zasa my dvaja s Ľubošom, teda duo Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu

Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum vo výstavnom priestore Brämerovej kúrie (Žižkova 16, Bratislava) uvádza výstavu s charakteristickým názvom „ … a nazvali ju Dobro®“, ktorá potrvá do 31. januára 2020.


Musím povedať, že sme v ten večer mali viacnásobné šťastie. V prvom rade to, že v Hudobnom múzeu už od decembra „beží“ veľmi zaujímavá výstava s názvom „ … a nazvali ju Dobro®“. Výstava je venovaná pamiatke slovenského rodáka Jána / Johna Dopyeru (1893-1988), ktorý spolu so svojimi bratmi v 20. rokoch uplynulého storočia skonštruoval prvú rezofonickú gitaru. Keďže hráme na rezofonické gitary, organizátori Noci múzeí pri tej príležitosti pozvali práve nás, aby si návštevníci mohli vypočuť aj praktické ukážky.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu

Na naše veľké prekvapenie muzeálnu ponuku využilo veľké množstvo ľudí, ktorí zaplnili priestor átria , kde sa náš večerný koncert uskutočnil. Koncert bol tak trochu špeciálny. Zahrali sme niekoľko skladieb z našich dvoch albumov, ku ktorým sme pridali niekoľko bluesových štandardov a celé vystúpenie sme doplnili rozprávaním o histórii rezofonických gitár a dobra, o Dopyerovcoch a samozrejme aj o spôsobe hry, ladení, konštrukcii a pod.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu

Na koncerte bol prítomný aj kurátor zbierky hudobných nástrojov Hudobného múzea a autor spomínanej jedinečnej výstavy Peter Jantoščiak, ktorý občasnými poznámkami doplňoval náš výklad. Vrcholom koncertu, na ktorom panovala veľmi prajná, doslova rodinná atmosféra, bol pre mňa okamih, keď pán Jantoščiak ukázal prítomným najnovší prírastok do zbierok Hudobného múzea SNM. Bolo to rezofonické dobro s dreveným telom a okrúhlym krkom, originál z tridsiatych rokov 20. storočia, ktoré múzeum získalo prednedávnom ako dar z USA. A predstavte si, že ja som bol prvý, ktorý na túto nádhernú gitaru zahral na verejnosti. Bolo mi skutočne cťou. Keďže dobro bolo samozrejme bez snímača, zahrali sme čisto akusticky a dokázali, že vynález Johna Dopyeru je aj skoro po sto rokoch ešte stále aktuálny. Gitara mala silný zvuk a znela fantasticky a krásne.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu

Náš koncert bol síce jednorázový, iba v rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérií, no výstava o Johnovi Dopyerovi a rezofonickom dobre je v Hudobnom múzeu až do konca januára budúceho roka a každému odporúčam si ju pozrieť.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dobro a blues v Slovenskom národnom múzeu

Text: Bonzo Radványi
Foto (mobil): Monika Kojdová
22/05/2019