Čo znamená Juke Joint

Kde sa prehrávala tanečná hudba z vinylových platní 

Juke alebo ak chcete Juke Joint je malý funky bar, kde sa prehrávala tanečná hudba z vinylových platní Jukeboxu.  Tieto bary sa preslávili prevažne na juhu USA medzi černošskou komunitou. Dnes sú symbolom bluesovej hudby a názov Juke Joint sa udomácnil aj pre kluby a bary, kde koncertujú bluesové kapely alebo sólisti.

Juke Jointy boli niekedy prevádzkované aj ako bordely, čím získali zlú reputáciu, hlavne medzi veriacimi spoluobčanmi. Ľudia, ktorí ich vlastnili často vykonávali aj inú prácu a tieto bary boli len akýmsi bočným príjmom. Často sa nachádzali v blízkosti domu prevádzkovateľa ako Po’ Monkey’s Juke, ktorý Willie “Po’ Monkey” Seaberry v Merigolde v americkom štáte Mississippi stále prevádzkuje.

Bluesmani používajú slovo „juke“ lepšie povedané sloveso aj ako výraz svojho životného štýlu napr.: „I’m Gonna Juke Forty Years More And Then Join The Church.” Lingvisti, ktorí slovo Juke skúmali našli prepojenie aj s africkým slovom „jog“, ktoré môžeme preložiť ako nemravnosť alebo výtržníctvo. V jazyku Wolofov zas existuje slovo „dzug“ ktoré znamená neslušne sa správať a robiť zle. V reči Bantu poznáme slovo „juka“, ktoré znamená povstať a robiť si vlastné veci. No mám pocit, že Juke Joint vystihuje úplne všetko.

https://www.youtube.com/watch?v=O8k-2IE8Yzk

Ján Sklenár
Február 2017