Charley Patton v rock n rollovej sieni slávy

Otec Delta Blues

V polovici mája boli zverejnené mená interpretov, ktorých v tomto roku uvedú do Rock and rollovej siene slávy (Rock & Roll Hall of Fame) v americkom Clevelande. Od založenia Siene slávy v roku 1983 sa tejto pocty dostalo 351 hudobníkom, spevákom, kapelám ale i skladateľom, producentom a ďalším, ktorí v priebehu rokov spoluvytvárali dejiny rock and rollovej hudby.


K nezabudnuteľným priekopníkom rock and rollu ako Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, Elvis Presley, Little Richard a celému radu slávnych rockových skupín vrátane The Beatles, Rolling Stones či Led Zeppelin pribudne v tomto roku veľmi pestrá zmes ďalších známych umelcov – speváčky Tina Turnerová a Carol Kingová, organista a spevák Billy Preston, gitaristi Randy Rhoads a Todd Rundgren, skupiny Foo Fighters, The Go-Go´s, nemecká elektronická skupina Kraftwerk, rapper Jay-Z a bluesový spevák a gitarista Charley Patton (1891 – 1934).

Charley Patton v rock and rollovej sieni slávy

Tomu, kto by bol prekvapený, pripomeniem, že v Amerike nezabúdajú na bluesové korene, ktoré z delta bluesu prerástli do chicagskeho bluesu, stáli pri zrode rock and rollu a postupne cez britskú inváziu a rozličné druhy rocku a metalu prešli až k dnešnému hip-hopu. Preto medzi doterajšími výkonnými umelcami uvedenými do Rock and rollovej siene slávy nechýbajú ani takí známi bluesoví umelci ako Muddy Waters, John Lee Hooker, Jimmy Reed, Etta James, B. B. King, Bonnie Raitt, Stevie Ray Vaughan či Eric Clapton, ktorému sa dostalo tejto pocty dokonca už trikrát – ako členovi skupín The Yardbirds a Cream i ako sólistovi.


Podobné je to aj pri Cene za skorý vplyv (The Early Influence Award) venovanej umelcom, ktorých tvorba priamo ovplyvnila a inšpirovala rock and rollovú hudbu. Doteraz sa tohto zaslúženého uznania dostalo 33 umelcom, z ktorých polovica boli také veľké osobnosti bluesovej scény ako Robert Johnson, Elmore James, Bessie Smith, Ma Rainey, Lead Belly, Mahalia Jackson, Howlin´ Wolf, T-Bone Walker atď. Zatiaľ poslednou uvedenou do Rock and rollovej siene slávy v tejto kategórii bola v roku 2018 speváčka a gitaristka Sister Rosetta Tharpe. V tomto roku k nim pribudne aj Charley Patton, považovaný za „Otca delta bluesu“, ktorý sa narodil pravdepodobne pred 130 rokmi v apríli 1891 v blízkosti mesta Edwards v Mississippi. Patril medzi prvých bluesmenov, ktorí nahrávali platne a jeho jedinečná kombinácia spevu, slide gitary a perkusívneho rytmu inšpirovala celý rad mladších hudobníkov z delty, vrátane Son Housea, Bukka Whitea, Roberta Johnsona, Tommy Johnsona či Howlin´ Wolfa.

Charley Patton v rock and rollovej sieni slávy

Na rozdiel od väčšiny bluesových hudobníkov svojej doby, ktorí sa túlali po krajine a hrávali na ulici, Patton bol úspešný profesionál. Pozývali ho hrať na rozličné rodinné oslavy, svadby, tancovačky a pod. Mal veľmi silný hlas, tak potrebný v bezmikrofónových časoch, aby prekričal tancujúcich a široký repertoár siahajúci od bluesu, cez spirituály, staré folkové balady a ragtime, až po vtedajšie šlágre. Obľúbený bol aj pre svoje showmanstvo – už dávno pred Hendrixom hral s gitarou za hlavou alebo za chrbtom. Bol populárny nielen na juhu USA ale vystupoval aj v Chicagu a krátko pred smrťou aj v New York City. Na zachovaných fotografiách pózuje ako elegán v obleku a s motýlikom. Zomrel 28. apríla 1934 ako 43-ročný na zlyhanie srdca, no počas svojho relatívne krátkeho života, toho stihol pomerne dosť. Pamätníci tvrdili, že bol osemkrát ženatý a mal 9 dcér a troch synov.


V rokoch 1929-1934 nahral vyše pol stovky skladieb. Medzi nimi také skvosty ako Screamin’ and Hollerin’ the Blues, Down the Dirt Road Blues, High Water Everywhere, A Spoonful Blues, Jesus Is a Dying Bed Maker i svoju najznámejšiu skladbu Pony Blues, ktorú v roku 2006 ako „kultúrne a historicky významnú skladbu“ zaradili do Národného registra nahrávok Kongresovej knižnice. Ešte predtým ho v roku 1980 uviedli in memoriam aj do Blues Hall of Fame a v júli roka 1990 na jeho dovtedy neoznačenom hrobe v Holly Ridge vztýčili náhrobný kameň s textom: „The Voice of the Delta. The foremost performer of early Mississippi Blues whose songs became cornerstones of American music“, ktorý dal vyhotoviť bývalý boss skupiny Creedence Clearwater Revival John Fogerty.

Charley Patton v rock and rollovej sieni slávy

Mnohé zo skladieb Charley Pattona preveril čas a hrávajú sa dodnes. Remastrovaná edícia jeho kompletných nahráviek s názvom Screamin´ and Hollerin´ the Blues: The Worlds of Charley Patton získala roku 2003 tri ceny Grammy. Ak by sa našiel niekto taký populárny ako Eric Clapton a nahral by album Me & Mr. Patton, možno aj meno Charley Pattona by sa stalo oveľa známejším. No zatiaľ najnovšie ocenenie ho čaká v sobotu 30. októbra, keď ho slávnostne uvedú do Rock and rollovej siene slávy v Clevelande.

Bonzo Radványi
24/05/2021