Ceny Blues Music Awards 2017

V Americkom Memphise oceňovali to najlepšie, čo sa objavilo na bluesovej scéne

V nedeľu 11. mája sa v Cook Convention Center v Memphise stretli bluesoví umelci, predstavitelia hudobného priemyslu a najmä bluesoví fanúšikovia z celého sveta na slávnostnom udeľovaní Blues Music Awards. Tieto najprestížnejšie výročné ceny bluesmenom udeľuje americká neziskovka Blues Foundation už od roku 1980. Pôvodne sa volali W. C. Handy Awards podľa slávneho „otca bluesu“ Williama Christophera Handyho, autora takých známych skladieb ako St.Louis Blues, Beale Street Blues či Yellow Dog Blues, no v roku 2006 ich premenovali na Blues Music Awards.

Najčastejšie figurovalo meno speváka, harmonikára a skladateľa Curtisa Salgada

Na slávnostnej ceremónii v Memphise, ktorá bola už 38. v poradí, oceňovali to najlepšie a najzaujímavejšie z toho, čo sa objavilo na bluesovej scéne v minulom roku. A nebolo toho málo. V dvadsiatich štyroch kategóriách najčastejšie figurovalo meno speváka, harmonikára a skladateľa Curtisa Salgada. Jeho skladba Walk a Mile in My Blues získala prvenstvo v kategórii Pieseň roka, Salgado takisto zvíťazil v kategórii Soul Blues Male Artist a jeho minuloročné CD The Beautiful Lowdown bolo vyhlásené za Najlepší Soul Blues Album. Curtis Salgado sa odovzdávania cien nezúčastnil a pozdravil publikum len prostredníctvom videa, keďže sa zotavuje po operácii srdca.

Gitaristka a speváčka Susan Tedeschi a Derek Trucks Tedeschi Trucks Band

Spokojná musela byť aj známa gitaristka a speváčka Susan Tedeschi, ktorá zvíťazila nielen nielen v kategórii Contemporary Blues Female Artist, ale aj jej spoločný projekt s famóznym slide gitaristom a manželom Derekom Trucksom Tedeschi Trucks Band si odniesol z Memphisu titul Kapela roka a na dôvažok album Let Me Get By bol vyhlásený za Najlepší rockbluesový album. Na výročnej „bluesovej párty“ triumfoval aj 83-ročný bluesman Bobby Rush z Louisiany, ktorý si po februárovej Grammy pripísal na svoje konto ďalšie dve ceny Blues Music Awards. Jeho minuloročnú platňu Porcupine Meat vyhlásili za Bluesový album roka a štvordisková retrospektíva Chicken Heads: A 50-Year History of Bobby Rush získala zasa titul Historický album roka. Bez ocenenia neodišiel ani Joe Bonamassa, ktorý zvíťazil v kategórii Gitarista roka a odniesol si aj cenu B.B. King Entertainer of the Year, čo bolo celkom symbolické, lebo Bonamassa začínal na svojich prvých koncertoch vo veku len 12 rokov práve ako predskokan B. B. Kinga.

Cedric Burnside vystúpil v Skalici na Festivale Hudba v Meste

Dve ceny získal aj ďalší slávny gitarista Kenny Neal, ktorého meno figurovalo na prvom mieste v kategórii Najlepší predstaviteľ súčasného bluesu a takisto jeho album Bloodlines bol vyhlásený za Najlepší album súčasného bluesu. Niektorí špičkoví inštrumentalisti si aj v tomto roku zopakovali víťazstvo z roku predchádzajúceho. Medzi nimi bol napríklad harmonikár Kim Wilson či bubeník Cedric Burnside, ktorého sme mali možnosť počuť aj na Slovensku, keď pred piatimi rokmi vystúpil v Skalici na Festivale Hudba v meste.

Do Bluesovej siene slávy v tomto roku pribudla speváčka Mavis Staples

Súčasťou podujatia bolo tak ako každý rok, aj slávnostné uvádzanie do Blues Hall of Fame, ktoré sa udialo deň pred udeľovaním cien Blues Music Awards. Do Bluesovej siene slávy v tomto roku pribudla speváčka Mavis Staples, ktorá si z Memphisu odniesla cenu za prvenstvo v kategórii Soul Blues Female Artist. Okrem nej v sobotu 10. mája sa dostali do the Blues Hall of Fame in memoriam aj legendárni bluesoví gitaristi Magic Slim a Johnny Copeland, ďalej dvaja dlhoroční spoluhráči Howlin’ Wolfa, gitarista Willie Johnson a klavírista Henry Gray a spolu s nimi aj spevák a skladateľ Latimore. Do Bluesovej siene slávy sa dostal v tomto roku aj celý rad historických nahrávok. Kategóriu Classic of Blues Recording obohatila stará platňa legendárneho John Lee Hookera Real Folk Blues z roku 1966 a k nej pribudla pätica známych klasických bluesových skladieb: Hi Heel Sneakers od Tommy Tuckera, I Ain’t Superstitious od Howlin´Wolfa, Preachin’ the Blues od Son Housea, I’ll Play the Blues for You od Alberta Kinga a rovnomenná skladba Bo Diddleyho Bo Diddley.

Acoustic Album The Happiest Man in the World Eric Bibb

A tu je už kompletný zoznam víťazov Blues Music Award 2017:

1. Acoustic Album: The Happiest Man in the WorldEric Bibb
2. Acoustic Artist: Doug MacLeod
3. Album: Porcupine MeatBobby Rush
4. B.  B. King Entertainer: Joe Bonamassa
5. Band: Tedeschi Trucks Band
6. Best Emerging Artist Album: Tengo BluesJonn Del Toro Richardson
7. Contemporary Blues Album: BloodlineKenny Neal
8. Contemporary Blues Female Artist: Susan Tedeschi
9. Contemporary Blues Male Artist: Kenny Neal
10. Historical: Chicken Heads: A 50-Year History of Bobby RushBobby Rush (Omnivore Recordings)
11. Instrumentalist-Bass: Biscuit Miller
12. Instrumentalist-Drums: Cedric Burnside
13. Instrumentalist-Guitar: Joe Bonamassa
14. Instrumentalist-Harmonica: Kim Wilson
15. Instrumentalist-Horn: Terry Hanck
16. Koko Taylor Award: Diunna Greenleaf
17. Pinetop Perkins Piano Player: Victor Wainwright
18. Rock Blues Album: Let Me Get ByTedeschi Trucks Band
19. Song: “Walk a Mile in My Blues” written by David Duncan, Curtis Salgado & Mike Finigan and performed by Curtis Salgado
20. Soul Blues Album: The Beautiful LowdownCurtis Salgado
21. Soul Blues Female Artist: Mavis Staples
22. Soul Blues Male Artist: Curtis Salgado
23. Traditional Blues Album: Can’t Shake This FeelingLurrie Bell
24. Traditional Blues Male Artist: Bob Margolin

Bonzo Radványi
Máj 2017