CD Charlie Slavík – A Nice Reminder

Nahrávalo sa v americkom Nashville Tennessee

Český virtuózny hráč na ústnu harmoniku a spevák Charlie Slavík je známy slovenskému publiku najmä ako člen kapely v Prahe žijúcej americkej speváčky Juwany Jenkins, či ešte z čias keď hrával so slovenským bluesmanom Ľubošom Beňom. Spolu s ním sa ako prvý a zatiaľ jediný Čech zúčastnil v roku 2012 na prestížnej prehliadke International Blues Challenge v Memphise, kde sa prebojovali až do semifinálneho kola.

CD Charlie Slavík - A Nice Reminder

Charlie Slavík, ktorý medzičasom vystupuje (v dnešných dobách musím použiť minulý čas  – vystupoval) so svojou Charlie Slavík Revue, sa do Spojených štátov prednedávnom vrátil a výsledkom jeho návštevy je nové CD. Nesie názov A Nice Reminder a nahral ho v známom štúdiu Sound Emporium Studios v Nashville, Tennessee.

CD Charlie Slavík - A Nice Reminder

Novinku s 12 anglicky spievanými vlastnými skladbami a výborným zvukom nahral pod dohľadom producenta Steve Walsha, ktorý je v booklete uvedený aj ako spoluautor väčšiny skladieb a gitarista. Ako ďalší spoluhráči figurujú bubeník Wes Little a basgitarista Brian Allen. Človek, ktorý by predpokladal, že nahrávky z Nashville, legendárnej bašty country hudby, budú znieť vyložene country, bude na omyle. Charlie Slavík ako hudobník s veľmi širokým žánrovým rozptylom osciluje medzi jeho obľúbeným rock a billy, swingujúcim popom z 50. rokov, rockom a jump bluesom.

CD Charlie Slavík - A Nice Reminder

V skladbách samozrejme dominuje nádherný zvuk elektrifikovanej i akustickej ústnej harmoniky. Slavík svoj nástroj ovláda majstrovsky. Sóla sú pekne vystavané a melodické. V žiadnom prípade to nie je len samoúčelné ukazovanie technickej zdatnosti. Na novinke sa striedajú pomalé balady, s razantnejšími rockovými rytmami a nechýba ani niekoľko sladkobôľných piesní, ktoré akoby vypadli z jukeboxu z 50-tych rokov. V titulnej A Nice Reminder môžeme počuť aj ženský hlas. Patrí hosťujúcej Tereze Havelkovej, jednej z tria pražských speváčiek, s ktorými Charlie spolupracuje ako Charlie Slavík Revue and The Rhythm Girls. Ich sprievodné vokály dofarbujú ešte ďalšie dve skladby.


Z hľadiska bluesového poslucháča ma najviac oslovili skladby Love Me Let Me Go, Fulltime Boogie a Juke Joint a samozrejme obe inštrumentálky s veľmi pôsobivou atmosférou – Harmonica Bounce a záverečná Hillbillly Stomp, ktorá je zároveň s minutážou necelých dvoch minút aj najkratšou skladbou na CD.

CD Charlie Slavík - A Nice Reminder

Z Nashville si Charlie Slavík odniesol aj mnohé ďalšie „nice reminders“. Medzi nimi aj spomienku na stretnutie s Robertom Plantom, ktorý nahrával v rovnakom štúdiu, ale o tom sa nepochybne dozvieme priamo od Charlieho Slavíka na krste jeho nového CD a na jeho koncertoch, ktoré sú žiaľ zatiaľ podobne ako všetky ostatné koncerty a festivaly kvôli koronavírusu zrušené či odložené na neskoršie.

Bonzo Radványi
25/11/2020