Bye Bye Stardust

Novozámocký bluesový klub ukončil svoju činnosť

O Nových Zámkoch hovorím vždy len v superlatívoch. Bluesové podujatia, ktoré sa tam uskutočnili, zapísali toto mesto nezmazateľne do bluesovej mapy Slovenska. Medzinárodný festival Jazz Blues Jamboree potešuje bluesových (ale i jazzových) fanúšikov už dlhých 10 rokov. Za ten čas okrem špičky slovenskej bluesovej scény predstavil návštevníkom aj celý rad vynikajúcich bluesmenov zo zahraničia. Spomeniem len speváčky Karen Carroll a Dorrey Lin Lyles či Lucky Petersona z USA, skupinu Ten Years After, harmonikára Errol Lintona, speváčku Melissu James z Veľkej Británie, gitaristu Dave Goodmana z Kanady alebo legendárnu holandskú skupinu Livin´ Blues Xperience atď.

Stardust-6

No nie je to len festival ale aj mnohé klubové koncerty, kvôli ktorým chodím do Zámkov už dlhé roky. Miesta sa striedali – Klikk Pub, Blues Carousel v Country Pube, House of Blues, Pizzeria Fortuna, Blues Pub, Hollywood Billiard Club, Klikk Club, Stardust Blues Pub – a za nimi bola vždy v pozadí ruka neúnavného basgitaristu Feri Šajtoša, bez ktorého by novozámocká bluesová scéna asi nejestvovala.

Stardust-Pub-Koniec Stardust-Pub-Koniec Stardust-Pub-Koniec Stardust-Pub-Koniec

V poslednú januárovú sobotu Feri Šajtoš slávil spolu s bubeníkom Mišom Šrámkom 15 rokov spoločného hrania. Ako? No predsa pre nich typicky – koncertom v novozámockom Stardust Blues Pube. Mišo si pri tejto príležitosti dal na veľký bubon aj staré heslo z čias Canned Heat Revival Bandu: Don´t Forget To Boogie. Okrem toho si spoločne s gitaristom Adrianom Kelemenom a viacerými hosťami, vrátane Ďura Turteva a mňa, pripomenuli aj 6. výročie existencie skupiny Joint Venture. Zneli verzie starých bluesových štandardov i vlastné skladby a bolo skutočne fajn, ako spieval aj Ďuro Turtev v rovnomennej pesničke.

Stardust-1

„Večer bol trochu slávnostný a zároveň aj smutný, lebo to bol záverečný koncert v Blues Pube Stardust,“ napísal Dušan Teplan na Facebooku komentár k svojim fotkám. Veru tak. Tento špeciálny koncert bol zároveň rozlúčkou so Stardustom, bez preháňania najkrajším (a tuším aj jediným) bluesovým klubom na Slovensku.

Čo ďalej? Hovorí sa, že keď voľačo končí, vždy začína aj niečo nové. Takže na ťahu je zasa neúnavný Feri Šajtoš with a little help from his friends. Držím im palce a verím, že sa s nimi čoskoro stretnem znova na nejakej bluesovej akcii v Nových Zámkoch. Blues On!

Text: Bonzo Radványi
Foto: Dušan Teplan
Február 2015