British Blues Awards 2016

Udelovali sa výročné hudobné ceny britským bluesmenom

Nedeľa 11. septembra bola významným dátumom, ktorý sa zapísal do kalendára bluesových udalostí na britských ostrovoch. V spomínanú nedeľu vyhlásili a udelili výročné hudobné ceny – British Blues Awards. Slávnostná ceremónia udeľovania týchto prestížnych cien britským bluesmenom bola súčasťou Newark Blues Festivalu a uskutočnila sa na zámku v Newarku.

british-blues-awards-2016

Medzi víťazmi v dvoch desiatkach kategórií bol aj mladý gitarista a spevák Laurence Jones, ktorý je spolu so svojim bandom práve na koncertnom turné po Európe. Koncom augusta sme zažili jeho strhujúce vystúpenie v Skalici na výročnom koncerte Hudba v Meste a pred pár dňami mali možnosť vidieť ho aj návštevníci Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach. Mladý, len 24 ročný rodák z Liverpoolu získal prvenstvo v kategórii Young Artist of the Year, teda Mladý umelec roka a bol vyhlásený aj za Najlepšieho bluesového gitaristu roka. Okrem toho len o vlások mu uniklo prvenstvo v kategórii Band of the Year, kde skončil na druhom mieste. Rovnako dopadol aj jeho čierny spoluhráč Roger Inniss v kategórii Basista roka. Tomu titul spojený s výročnou cenou vyfúkol Lindsay Coulson, basgitarista populárnej kapely King King, ktorá si z Newarku odniesla v tomto roku dohromady až päť ocenení. Jej spevák a gitarista Alan Nimmo bol vyhlásený za Speváka roka, minuloročné CD Reaching For The Light získalo titul Bluesový album roka, pieseň Rush Hour z neho sa stala Skladbou roka a všetci členovia kapely získali za jej autorstvo aj cenu s dlhočizným názvom – The Kevin Thorpe Memorial Award for Songwriter of the Year.

Zaujímavé výsledky sú aj v ďalších kategóriách, no ja už len pripomeniem, že v nedeľu uviedli medzi Blues Greats, teda bluesových velikánov, slide gitaristu, výborného speváka a skladateľa Papa Georgea z Londýna, ktorý roku 2001 hosťoval na trnavskom Dobrofeste a svojho času rozhovor s ním a zábery z jeho vystúpenia priniesla aj STV. A tu sú už kompletné výsledky:

British Blues Awards 2016

Male Vocalist of the Year – Alan Nimmo
Female Vocalist of the Year – Rebecca Downes
Band of the Year – The Nimmo Brothers
Acoustic Act of the Year – Ian Siegal
Guitarist of the Year – Laurence Jones
Harmonica Player of the Year – Mark Feltham
Keyboard Player of the Year – Paul Long
Bass Player of the Year – Lindsay Coulson
Drummer of the Year – Andrew Naumann
Instrumentalist of the Year – Becky Tate
Young Artist of the Year – Laurence Jones
Blues Festival of the Year – Upton Blues Festival
Overseas Artist of the Year – Buddy Guy
Independent Blues Broadcaster of the Year – Paul Long
Blues Album of the Year – Reaching for the Light – King King
Blues Song of the Year – Rush Hour – King King
The Barry Middleton Memorial Award for Emerging Artist of the Year – Rebecca Downes
The Kevin Thorpe Memorial Award for Songwriter of the Year – King King
Blues Great – Papa George
Blues Great – The Hoax
Lifetime Achievement – Pete Feenstra

Text: Bonzo Radványi
Foto: Jindřich Oplt
September 2016