British Blues Awards 2015

Tak ako v minulom roku ceny boli rozdelené do 20 kategórií

BBA-2015

Hudobné ocenenia sa udeľujú väčšinou začiatkom roka, no vo Veľkej Británii panujú iné zvyky, a tak britskí bluesmeni dostávajú prestížne výročné ceny British Blues Awards na rozhraní leta a jesene. V uplynulých 5 rokoch sa prezentácia víťazov a slávnostné odovzdávanie cien udiali koncom augusta na Newark Blues Festivale a R & B Festivale v Colne. Ale keďže súčasťou týchto prezentácií bol moment prekvapenia, ktorý spôsobil, že viacerí ocenení neboli prítomní, v tomto roku prišlo k zmene. Mená ocenených víťazov v jednotlivých kategóriách boli najprv zverejnené 15. septembra v Richard Dunning’s radio show a oficiálna slávnostná ceremónia odovzdávania British Blues Awards sa uskutoční v sobotu 17. októbra v The Navigation Inn v Nottinghame.

King-King

Tak ako v minulom roku ceny boli rozdelené do 20 kategórií a aj v niektorých kategóriách boli rovnaké výsledky ako vlani. Titul najlepšieho bluesového speváka si obhájil Alan Nimmo z The Nimmo Brothers z Glasgowa, ktorí získali aj prvenstvo v kategórii Blues band roka.

Alan Nimmo vystupujúci v tradičnej škótskej károvanej sukni je zároveň aj frontmanom a gitaristom populárnej škótskej kapely King King, no tá už medzi navrhnutými na cenu nefigurovala. Aby sa oceňovanie tých istých umelcov neopakovalo donekonečna, organizátori udeľovania výročných bluesových cien vyriešili túto síce zaslúženú ale predsa len fanúšikmi zabetónovanú popularitu veľmi elegantným spôsobom. Ak niekto získa cenu British Blues Awards v niektorej kategórii trikrát za sebou, potom ho uvedú do Britskej bluesovej siene slávy – British Blues Awards Hall Of Fame, čo je tým najvyšším prestížnym ocenením. A tomu, kto je už raz tam, ďalej súťažiť sa nepatrí.

Toto je nielen prípad kapely King King ale aj legendárneho harmonikára Paula Jonesa, gitaristu Matta Schofielda a viacerých ďalších, Najnovšie sa to týka aj tohtoročného víťaza kategórie Najlepší bubeník, Wayna Proctora z kapely King King, ktorý získal British Blues Award už po tretíkrát za sebou.

Dani-Wilde

Speváčkou roka sa stala Dani Wilde, ktorá je aj výbornou gitaristkou a skladateľkou a v tomto roku vydala album Songs About You. Za akustického bluesmana roka bol vyhlásený Ian Siegal pred minuloročným víťazom Marcusom Bonfantim, ktorý mimochodom teraz hrá a spieva s legendárnou rockovou skupinou Ten Years After. Titul elektrického gitaristu získal Aynsley Lister, pred už spomínaným Alanom Nimmo a minuloročnou víťazkou Chantel McGregor. Za najlepšieho mladého umelca, teda vychádzajúcu hviezdu, označili už druhýkrát za sebou bluesrockového gitaristu a speváka Laurence Jones a víťazstvo v kategórii Najlepší hráč na ústnu harmoniku si odniesol Paul Lamb, známy aj u nás z hosťovania v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach, ktorý si zopakoval svoje vlaňajšie víťazstvo.

Okrem ocenení v ďalších hudobno-speváckych kategóriách osobitnú cenu British Blues Great Award získali dvaja hudobní velikáni-veteráni John Mayall a Chris Barber. A tu je kompletný zoznam ocenených v jednotlivých kategóriách.

British Blues Awards 2015

Male Vocals – Alan Nimmo
Female Vocals – Dani Wilde
Band – The Nimmo Brothers
Acoustic – Ian Siegal
Guitar – Aynsley Lister
Harmonica – Paul Lamb
Keyboards – Paddy Milner
Bass – Norman Watt Roy
Drums – Wayne Proctor
Instrumentalist – Becky Tate
Young Artist – Laurence Jones
Festival – Upton Blues Festival
Overseas Artist – Walter Trout
Independent Blues Broadcaster – Dave Raven
Album – Going Back Home – Wilko Johnson and Roger Daltrey
Song – Mud Honey – Joanne Shaw Taylor
Barry Middleton Memorial Award for Emerging Artist – Kaz Hawkins
Kevin Thorpe Memorial Award for Songwriter – Katie Bradley and Dudley Ross
Lifetime Achievement Award – Paul Dean New Crawdaddy Club
British Blues Great – John Mayall, Chris Barber

Bonzo Radványi
Október 2015