Bluesweiser s hosťami v Trnave

Jam session na Zelenom kríčku

V nedeľu 9. augusta 2020 som sa rozhodla oddychovať tak „poloaktívne“ a zmizla som do Trnavy. Na priestrannom dvore pubu Zelený kríček na Štefánikovej ulici sa totiž konal koncert západoslovenskej kapely Bluesweiser. Trnavu zmáčal silný letný dážď, aj keď svietilo slnko. Našťastie, ako prehánka prišla, tak i odišla.

Bluesweiser v Trnave na Zelenom kríčku

Koncert sa napokon začal o hodinu neskôr, o 19.00 hod. Líder Bluesweiseru Juraj „Dura“ Turtev privítal všetkých prítomných a vyjadril radosť, že si opäť zahrajú v Trnave, v Mekke blues. Kapela hrala v starej dobrej zostave: Juraj „Dura“ Turtev – spev, elektrická gitara, Ivan Tomovič – elektrická gitara, Erich „Boboš“ Procházka – ústne harmoniky, Pavel „Doky“ Doležal – tenorový a altový saxofón, Erik Bínovský – basová gitara a Elo Vojta – bicie. Navyše, zostava bola obohatená o dvoch hostí z trnavskej blues-hardrockovej kapely Beans & Bullets: Jakuba Daniša – ústne harmoniky a Michala Mandáka – elektrická gitara. Juraj „Dura“ Turtev koncert charakterizoval ako „polojamovacie večerné session“.

Bluesweiser v Trnave na Zelenom kríčku

Hudba Bluesweiseru už dávno nie je iba o blues, objavujú sa v nej i prvky rocku, jazzu, funku či alternatívy. Aj tentoraz predvádzali hudobníci tento povzbudzujúci zvukový kokteil energicky a s nadšením a ich hostia dodali ešte blues-rockové grády navyše. Zneli pesničky s textami v angličtine i v slovenčine a v nich mnohé pekné sóla. Na perách rúž, Čiernobiele blues, Nočný vlak, Z toho čo bolo dávno, Pričuchni, Cold, Cold Feeling, I Got To Find Me A Woman, High Cost Of Living, Change, You´re A Mystery atď.


Samé časom i obecenstvom preverené skladby. Juraj „Dura“ Turtev spieval s poriadnou vervou a, ako vždy, koketoval s alikvotným spevom. Erich „Boboš“ Procházka a Ivan Tomovič koncert spestrili hudobnými „súbojmi“, pri ktorých si pomerali svoje muzikantské sily. Obaja hrali výborne, a tak nebolo porazeného. Keď znela pesnička Stretnutie, všimla som si aj opatrné pokusy niektorých poslucháčov o tanec.

Bluesweiser v Trnave na Zelenom kríčku

Na koncerte Bluesweisera sa stretlo mnoho hudobníkov nielen v úlohe účinkujúcich, ale aj fanúšikov. Jeden z nich, basgitarista Juraj Gregorík, si dokonca zahral v pesničke You Got The Blues (z prvého cédečka kapely nazvaného krátko a jasne Bluesweiser, na ktorom v roku 2001 nahral basovú gitaru), a tak si Erik Bínovský na chvíľu oddýchol. Sóla i skladby odmieňalo publikum veľkým potleskom, občas niekto zakričal: „Vedia!“ V ten večer hrali na Zelenom kríčku viacerí Trnavčania a mali veľkú podporu domácich.

Bluesweiser v Trnave na Zelenom kríčku

Bluesweiser hral s dvoma krátkymi prestávkami takmer do 22.00 hod. Keď sa zotmelo, pódium osvetľovali rôzne zaujímavé reflektory, napríklad stojaca bytová lampa či starý meotar. Fantázii sa medze nekládli. Po záverečnej pesničke The Blues Don´t Bother Me sa ozývali pokriky: „Ešte jednu!“ Hudobníci sa však už nedali prehovoriť, bolo si treba oddýchnuť pred pondelkom. V každom prípade, Zelený kríček je už trnavskou „domovskou scénou“ Bluesweiseru. Na jeho dvore vždy táto kapela hráva na veľkom koberci pod vysokými javormi a keď tam Bluesweiser počúvam, miestami mám pocit, že sa ten koberec pod ním už-už vznesie. Hudba predsa povznáša a vyvoláva vzletné predstavy. Napríklad o blues na lietajúcom koberci.

Ružena Šípková
09/09/2020