Bluesový november onemel

Spomienka na prvý ročník festivalu Blues Moods v Trnave

Jeseň bola dlhé roky pre slovenských fanúšikov obdobím, keď sa dalo chodiť z jedného bluesového festivalu na druhý. Titul najbluesovejšieho mesiaca mal v kalendári november. Organizátori si ho obľúbili do takej miery, že s výnimkou marcového festivalu Livin´ Blues a letného Sitno Blues, všetky väčšie festivaly s bluesovým názvom či zameraním boli v novembri. Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch, Blues Moods v Trnave, skalický festival Hudba v meste, Folkblues session v Bratislave, nemali by sme zabudnúť ani na už niekoľko rokov neexistujúci vysokohorský festival Kosodrevina Blues na Chopku či Jazz & Blues Fest v Leviciach, ku ktorým sa občas pridal aj putovný Blues Slovakia a k tomu všetkému novembrový termín mal tradične aj najväčší český bluesový festival Blues Alive v Šumperku.

Festival Bluesmoods v Trnave.

Termíny festivalov pochopiteľne často kolidovali medzi sebou, čo ma dosť hnevalo, ale aj napriek niekoľkým pokusom o zjednotenie, k žiadnej dohode neprišlo. Žiaden organizátor nechcel ustúpiť, veď každý z nich mal svoju pravdu, a tak som niekedy len so závisťou počúval, kto hral na tom ktorom festivale práve v čase, keď ja som bol na inom. Na druhej strane to malo aj výhodu, že každý fanúšik si mohol vybrať podľa svojej chuti z naozaj bohatej ponuky. Pravda, v dnešnej situácii, keď onemel nielen november ale aj október pred ním a ani december nevyzerá lepšie, dnes by som veľmi rád prijal také termínové rozhodovanie.

Spomienka na prvý ročník festivalu Blues Moods v Trnave

Osviežme si pamäť aspoň jednou starou spomienkou, ktorá nás zavedie o 10 rokov späť do minulosti, keď v sobotu 12. novembra 2010 mal v Trnave premiéru festival Blues Moods. Podobne ako v Nových Zámkoch, v Leviciach či v Pezinku, aj tu sa jeho organizácie ujal aktívny muzikant, bývalý harmonikár Bluesovej svokry a vtedy už člen Second Bandu Peter Stojka, ktorý kvôli novému festivalu založil aj dodnes fungujúce občianske združenie Trnavská hudobná spoločnosť. Festivalom úspešne zaplnil dieru, ktorá zostala po odchode festivalu Blues Slovakia z Trnavy a „smrti“ Dobrofestu. Hoci Trnava sa kvôli množstvu bluesových skupín, ktoré v meste pôsobili, celkom oprávnene považovala za baštu slovenského bluesu, bol to prvý čisto bluesový festival v Malom Ríme po niekoľkých rokoch.

Spomienka na prvý ročník festivalu Blues Moods v Trnave

V priebehu sobotného večera sa nadšeným návštevníkom v Amfik Café predstavilo 5 bluesových kapiel. Okrem trojgeneračnej ponuky „bluesových nálad“ od troch domácich súborov – Kŕdľa divých Adamov, Second Bandu a Social Blues Clubu s najstarším slovenským bluesmanom, dnes už nebohým a vtedy 77 – ročným kontrabasistom Piťom Oroszom, festivalových návštevníkov potešila svojim tradičným mississipským bluesom aj slovensko-česká dvojica Ľuboš Beňa & Matej Ptaszek a elektrickým bluesrockom zasa výborný Blues Band Milana Konfrátra z Pezinka.

Spomienka na prvý ročník festivalu Blues Moods v Trnave

Ľudia prišli, obecenstvo bolo nadšené, barman spokojný, organizátori „chytili slinu“ a v nasledujúcich rokoch a ročníkoch vybudovali doslova na zelenej lúke nový hudobný festival s predikátom medzinárodný. Jeho návštevníci mohli takto v priebehu rokov zažiť nielen vystúpenia najznámejších predstaviteľov slovenskej bluesovej scény ale aj celý rad hostí z USA, Rakúska, Maďarska, Čiech, atď.

Spomienka na prvý ročník festivalu Blues Moods v Trnave

Tohtoročný november sľuboval vstup už do druhej festivalovej desiatky, no sľuby zostali len sľubmi, lebo podobne ako iné festivaly, ani trnavský Blues Moods sa kvôli situácii s koronavírusom neuskutoční. Držme palce, aby po skončení tejto pliagy, jeho organizátori našli dostatok energie, chuti a prostriedkov, aby spoločne s fanúšikmi a hudobníkmi aj naďalej obohacovali kultúru v Trnave. Mimochodom, dianie na festivalovom pódiu, neopakovateľné momenty zo zákulisia a celú atmosféru 1. ročníka Blues Moods zdokumentoval objektívom svojho fotoaparátu trnavsko-bratislavský fotograf Pavol Markovič, ktorého čiernobiele obrázky vyšli potom vo veľmi zaujímavej knižnej publikácii so stručným názvom Blues Moods.

Trnavský festival Blues Moods 2019

A na záver ešte niečo pre tých, ktorí sa radi hrajú s číslami. Dátum prvého festivalu Blues Moods mal peknú zostupnú tendenciu – 12. 11. 2010 ale jeho druhý ročník mal krásny, vyrovnaný a doslova magický dátum 11. 11. 2011.

Bonzo Radványi
Foto: Pavol Markovič
17/11/2020