Festival venovaný pamiatke Jerry Ricksa

Uskutoční sa v Chorvádsku

22. mája uplynulo 79 rokov od narodenia afroamerického countrybluesového akustického gitaristu a speváka Philadelphia Jerry Ricksa. V rozličných bluesových encyklopédiách sa môžeme dočítať, že „jeho dva priekopnícke albumy pre vydavateľstvo Rooster Blues (Deep In The Well, Many Miles of Blues), ktoré boli nominované na prestížne ceny W. C. Handy Awards, posunuli umenie bluesovej gitary na novú, vyššiu úroveň“. Legendárny bluesman strávil posledné mesiace svojho života v chorvátskom mestečku Kastav neďaleko Rijeky, kde roku 2007 aj umrel. Jeho pamiatku si chorvátski fanúšikovia každoročne pripomínali medzinárodným Kastav Blues Festivalom, na ktorom v roku 2016 reprezentovalo slovenskú bluesovú scénu duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.

Jerry Ricks Blues Festival 2019

V tomto roku prišlo k významnej zmene, keď po spojení Kastav Blues Festivalu s nemenej renomovaným Opatija Riviera Blues Festivalom vzniklo nové podujatie, ktoré nesie názov Jerry Ricks Blues Festival. Jeho organizátori, medzi ktorými je aj excelentný chorvátsky gitarista Damir Halilič Hal, ktorý hosťoval v marci na Malom Dobrofeste v Trnave, ho prezentujú nielen ako najväčšie bluesové podujatie v Chorvátsku ale aj jedno z najväčších v Európe. Potrvá 11 dní, od 25. júla do 4. augusta a jednotlivé festivalové koncerty, na ktorých vystúpi takmer 30 interpretov z Európy i zo zámoria, budú situované na viacero pódií v Kastave, Opatii a okolí. Hlavným magnetom bude nepochybne hviezdna gitaristka a speváčka Ana Popovic s jej americkou kapelou. Okrem nej prídu v tomto roku vzdať hold pamiatke Jerry Ricksa aj Khalif Wailin´ Walter Blues Band, EB Davis a Adrian Byron Burns z USA, Michael Messer, Patsy Gamble a Keith Thomson Band z Veľkej Británie, z ďalekého Japonska príde Atsuko Chisaka & Bluesy a okrem vystúpení celého radu domácich kapiel nebudú chýbať ani bluesmeni zo susedného Talianska, Rakúska, Srbska a Slovinska.

Súčasťou festivalového programu bude aj premietanie dokumentárneho filmu režiséra Igora Modrića „Črni Kastavac” o živote Philadelphia Jerry Ricksa, ktorého pamiatke je festival venovaný.

Bonzo Radványi
05/2019