Bluesové udalosti roku 2022 1. časť

Január - Jún 2022 Čo rok dal a čo vzal

Rok 2022 bol akýmsi návratom k normalite, aspoň čo sa týka hudobnej scény. Už sme sa nestretávali s plagátmi prelepenými nápisom – zrušené, ako to bolo v uplynulých dvoch rokoch. Na rozdiel od predchádzajúceho obdobia, bilancia roka 2022 je pozitívna. Mohli by sme povedať, že dal oveľa viac ako vzal, i keď sme sa v roku 2022 rozlúčili s množstvom slávnych osobností, muzikantov a spevákov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do histórie populárnej hudby – Christine McVie (Chicken Shack, Fleetwood Mac), Jerry Lee Lewis, Andy Fletcher (Depeche Mode), Olivia Newton-John, Gary Brooker (Procol Harum), Meat Loaf, Klaus Schulze (Tangerine Dream), Ronnie Hawkins, Dan McCafferty (Nazareth) atď. Výnimku nedostala ani bluesová scéna. Aj tu smrť usilovne mávala kosou. No napriek všetkým stratám, napriek všetkým problémom a zlu, v minulom roku sa na bluesovej scéne udialo všeličo dobré a zaujímavé. Vyšli viaceré výborné bluesové a bluesrockové albumy, uskutočnili sa mnohé termínovo dlho presúvané koncertné turné a viaceré hudobné festivaly, o klubových koncertoch ani nehovorím. A všetky tieto najdôležitejšie príjemné i smutné udalosti dokumentuje prehľad roka 2022 zameraný na domácu bluesovú scénu. Ak v ňom niečo chýba, nie je to úmysel, ale moja neinformovanosť.

Bluesové udalosti roku 2022 1. časť

Január – Jún 2022
– január – vyšlo debutové CD košickej bluesrockovej kapely Calvados Band – Quarter Past Eleven.
– 7. január – umrel kanadský bluesman, spevák a harmonikár Harpdog Brown (59), trojnásobný držiteľ ocenenia Maple Blues Awards.
– 20. január – britská pošta vydala pri príležitosti 60. výročia prvého vystúpenia skupiny The Rolling Stones sériu poštových známok s portrétmi jednotlivých členov.
– 27. január – v New Yorku umrel americký bluesový gitarista a spevák Woody Mann (69), ktorý hosťoval roku 2002 na Dobrofeste v Trnave.
– 29. január – v Chicagu umrel bubeník a spevák Sam Lay (86), ktorý hral s Little Walterom, Howlin´Wolfom a Muddy Watersom, bol členom Paul Butterfield Blues Bandu a roku 2015 bol uvedený do Rock and Roll Hall of Fame.
– 31. január – umrel americký bluesový gitarista a spevák Jimmy Johnson (93), vl. menom James Earl Thompson, ktorého roku 2016 uviedli do Blues Hall of Fame.
– 6. február – umrel mladší brat Jimmy Johnsona, americký bluesový a soulový spevák, gitarista, skladateľ a producent Syl Johnson (85), ktorý sa preslávil verziou skladby Take Me To The River.
– 13. február – festival Winter Whiskey & Fazole, Zašová (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: The Turtev Brothers.
– 23. február – Lorenzo Carancini Trio (IT), koncert talianskej bluesrockovej kapely, Bratislava, Múzeum obchodu.

Moje srdce hrá na rozladených bicích

– 4. marec – Vanessa Harbek (Arg), koncert argentínskej speváčky a gitaristky, Sereď, DCafe.
– 16. marec – v Los Angeles umrela americká bluesová a jazzová speváčka Barbara Morrison (72), ktorá spievala s Eddie „Cleanhead“ Bandom, Jimmy Smithom, Count Basie Orchestra a nahrala niekoľko albumov s Johnny Otisom.
– 25. marec – Ružena Šípková – , prezentácia knihy, Sereď, Mestské múzeum.
– 25. marec – Copperhead County (NL), koncert holandskej southernrockovej kapely, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 29. marec – Manu Lanvin & The Devil Blues (Fr), koncert francúzskeho bluesového gitaristu, speváka a skladateľa s jeho skupinou, Bratislava, Múzeum obchodu.


– 1. apríl – Scott Henderson Trio (USA), koncert amerického gitaristu a skladateľa, ktorý bol súčasťou jeho „Europe Tour 2022“, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 3. apríl – v Las Vegas sa uskutočnila slávnostná ceremónia udeľovania výročných cien Grammy. V kategórii Najlepší album súčasného bluesu zvíťazil 22 – ročný gitarista a spevák Christone „Kingfish“ Ingram. Cenu získal za minuloročný album s názvom “662“. V kategórii Najlepší album tradičného bluesu prvenstvo patrilo novému albumu „I Be Trying“ známeho predstaviteľa hill country bluesu, speváka, gitaristu a bubeníka Cedric Burnsidea, ktorý pred 10 rokmi hral v Skalici na festivale Hudba v meste.
– 6. apríl – Dr. Feelgood (GB), koncert slávnej anglickej pubrockovej skupiny, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 9. apríl – Šamorínsky bluesový večer, špeciálny koncert Ericha Boboša Procházku a skupín Sitra Achra a P. P. Band s ich priateľmi feat. Silvia Josifoska, Soňa Horňáková, Juraj Turtev, Peter Cmorik, Henry Tóth, Marek Wolf, Ady Kelemen a Peter Szabados, Šamorín, MsKS.
– 20. apríl – v Los Angeles umrel Guitar Shorty (87), americký bluesový gitarista a spevák považovaný za priekopníka moderného bluesrocku, ktorý roku 2011 hosťoval na festivale Blues Alive v Šumperku.
– 22. apríl – Jarná Bluesová noc, Komárno, Hostinec u Čierneho psa. Účinkujúci: Riccardo Staraj and Midnight Blues Band (Hr),Turtev Brothers.
– 24. apríl – Neal Black & Janet Martin (USA), spoločný koncert amerického bluesového gitaristu a výraznej slidegitaristky a speváčky s ich francúzskym bandom, Sereď, DKaffe.

Koncert Hudba v Meste 2022 v Skalici Jamiah Rogers Band

– 4. máj – Edgar Blues Trio (ESP), koncert španielskej bluesovej kapely, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 5. máj – v Memphise sa usktočnil v celkovom poradí už 43. ročník udeľovania prestížnych výročných cien americkej nadácie Blues Foundation Blues Music Awards. Najväčší úspech dosiahol bluesový, resp. bluesrockový elektrický gitarista a spevák – Tommy Castro z Kalifornie, ktorý si vďaka svojmu minuloročnému albumu „Tommy Castro Presents A Bluesman Came To Town“ odniesol ceny v troch kategóriách.
– 11. máj – Bywater Call (Can), koncert kanadskej soulbluesovej kapely, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 13. – 14. máj – festival Jazz Blues Jamboree 2022, 16. ročník, Nové Zámky. Účinkujúci: Turtev Brothers, Altar Trio, Djambe (HU), Her Memories, Fekete Jenö & Bluesrockers (HU), The Universe a P. P. Band.
– 14. máj – Polish Blues Show VI. , 6. ročník prehliadky poľských bluesových kapiel, Bratislava, Múzeum obchodu. Účinkujúci: Black Pin Blues, Silesian Hammond Group, Grzegorz Kapolka Trio.
– 17. máj – Micke Bjorklof & The Blue Strip (Fin), koncert fínskeho bluesového speváka a harmonikára a jeho kapely, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 26. máj – Jamiah Rogers (USA), koncert z cyklu Hudba v meste s triom amerického bluesového gitaristu a speváka z Chicaga, Skalica, Srdiečko.
– 27. máj – Jamiah Rogers (USA), koncert mladého amerického gitaristu a speváka z Chicaga s jeho triom, Kuchyňa, camping Karpaty.
– 31. máj – v Iowe umrel americký slide gitarista, hráč na dobro a spevák Kelly Joe Phelps (62), predstaviteľ delta bluesu.

V Sobotke u Jičína sa uskutočnil 8. ročník zrazu amerických automobilov a motocyklov Rumcajsova V8

– 1. jún – Jamiah Rogers (US), koncert mladého amerického bluesového gitaristu a speváka z Chicaga s jeho triom, Bratislava, Múzeum obchodu.
– 3. – 4. jún – European Blues Challenge, Malmö (SVE). Účinkujúci zo Slovenska: Her Memories.
– 3. jún – prezentácia knihy Fortissimo zameranej z veľkej časti na blues a spojená s koncertom dua Beňa & Radványi, Trnava, Dom hudby.
– 4. jún – festival Kráľovské hodovanie. Modra-Kráľová. Účinkujúci: Prospektori, Raphael Wressnig & the Soul Gift Band (At, It), ZVA12-28 Band, Stará škola.
– 6. jún – Kapela Kiero Grande z Veľkého Kýru vydala nový album s názvom Doomsday Session.
– 11. jún – festival 5. Bluesová Střelnice, Kadaň (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Bluesweiser .
– 15. jún – Blues Jam Session spojený s krstom CD Jay Mood – It´s Just A Game, Bratislava, Kafe Scherz.
– 17. -18. jún – festival Rumcajsova 8, Sobotka (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Beňa & Radványi.
– 19. jún – v Tuscone (Arizona) umrel americký bluesový gitarista a spevák Jim Schwall, spoluzakladateľ Siegel-Schwall Bandu.
– 21. jún – koncert V dobrom s dobrom, Slovenský inštitút, Viedeň (At). Účinkujúci zo Slovenska: Beňa & Radványi.
25. jún – festival Valašský Špalíček, Valašské Meziříčí (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Turtev Brothers feat. Bohouš BB Budina, a.h.

Bonzo Radványi
25/01/2023