Bluesové udalosti roka 2020 Časť 2.

Čo rok dal a čo vzal

Rok 2020 bol pre hudbu, hudobníkov i poslucháčov výnimočný. Bohužiaľ, výnimočne zlý. Kvôli opatreniam proti koronavírusu sme od marca minulého roka videli plagáty prelepené nápisom zrušené / cancelled, rušili sa celé koncertné turné, hudobné festivaly, ba dokonca aj klubové koncerty. Nepomohlo ani posúvanie ich dátumov na neskoršie. Z nutnosti vznikla nová forma izbového hrania cez počítač, tzv. live stream, ktorá je ale len slabou náhradou za živé koncerty a ich neopakovateľnú atmosféru. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, bilancia roka 2020 hovorí o tom, že vzal oveľa viac ako dal.

Bluesové udalosti roka 2020 Časť 2.

Music in the Park: Letné open air koncerty, Camping Park Karpaty, Kuchyňa
6. jún – Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi
11. júl – Kiero Grande
25. júl – Electric Lady (CZ)
1. august – Feel Me
22. august – Marius Dobra Blues Band (At)

Klubová noc pod hviezdami, Nové Zámky
24. júl – Easy Top
31. júl – Petra Börnerová Band (CZ/SK)
28. august – Benkö – Fekete – Sipos (HU)

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

25. júl – Umrel anglický bluesový gitarista a spevák Peter Green (73), zakladateľ skupiny Fleetwood Mac a autor skladieb ako Black Magic Woman, Oh Well, Rattlesnake Shake, Albatross, The Green Manalishi alebo Man of the World.

7. august – Koncert pre Zuzku, Zemné, Rajská pláž. Účinkujúci: Kiero Grande, Easy Blues, Boboš Procházka a Marek Wolf.
7. august – Malý Dobrofest, Trnava, Nádvorie. Účinkujúci: Milan Benkovič & Band, Matej Ptaszek & Screaming The Blues (CZ), Paul Batto (SLO), Album (CZ).
8. august – V Toronte umrela kanadská speváčka a skladateľka Salome Bey (86), považovaná za Prvú dámu kanadského bluesu.
20. august – Dvorana slávy Dobra, otvorenie reinštalovanej výstavy v Trnave. Účinkujúci: Milan Benkovič a Bonzo Radványi.
22. august – Festival 3. Bluesová střelnice, Kadaň (CZ). Účinkujúci: Petra Börnerová Band (CZ/SK), Joint Venture (SK), WBand (CZ), Michael van Merwyk and The Jukebox ZOO (DE), Dobré ráno blues band (CZ/USA), Acid Horses (CZ).
28. august – Walter Trout – Ordinary Madness. Štúdiová novinka známeho amerického bluesového gitaristu a speváka, ktorého sme v 80. rokoch počuli v Bratislave ako člena Bluesbreakers Johna Mayalla.

Dvojkoncert 55 rokov bigbítu v Trnave

18. september – 50. výročie smrti legendárneho amerického gitaristu, speváka a skladateľa Jimi Hendrixa, jedného z najväčších novátorov v hre na elektrickú gitaru.
19. september – 55 rokov bigbítu, Trnava, Malý Berlín. Koncert spojený s krstom CD Bluesová spoločnosť No 15. Účinkujúci: The Breakers, Jožo Barina and For Meditation.
23. september – V Berlíne umrel americký bluesový spevák, gitarista a harmonikár Guitar Crusher (89).
25. september – CD Elvin Bishop & Charlie Musselwhite – 100 Years of Blues. Spoločný projekt dvojice slávnych US bluesmenov ponúka pestrú zmes verzií bluesových štandardov a niekoľkých originálov. Od 10. októbra, keď bol na vrchole bluesového rebríčka, dodnes sa nachádza v prvej desiatke najpredávanejších albumov.

50. výročie smrti Janis Joplin

4. október – 50. výročie tragickej smrti americkej speváčky Janis Joplin, jednej z najvýraznejších postáv, ktorá sa objavila na rockovej a bluesovej scéne v polovici 20. storočia.
9. október – CD Rory Gallagher – The Best of Rory Gallagher. Pri príležitosti 25. výročia smrti írskeho bluesrockového gitaristu a speváka Rory Gallaghera sa objavilo na trhu niekoľko nových albumov. Tento výber zachytávajúci celú jeho kariéru vyšiel na dvoch CD´s a okamžite sa dostal do prvej desiatky aktuálneho rebríčka najpredávanejších bluesových albumov amerického časopisu Billboard. 23. október – V tento deň vyšli dva bluesové albumy, ktoré celkom určite patria k tým najlepším v roku 2020. Ďalšie megaúspešné CD amerického gitaristu a speváka Joe Bonamassu – Royal Tea sa hneď po svojom vydaní vyšvihlo na prvé miesto bluesovej hitparády, kde s krátkymi prestávkami zostalo dodnes a super novinka súčasnej Queen of the Blues, speváčky Shemekie Copeland s názvom Uncivil War. Tá sa síce vyšplhala „len“ na 2. priečku, ale sila a atmosféra, ktorá z nej ide, vás dostane.
19. október – V Kalifornii umrel gitarista, harmonikár a spevák Spencer Davis (81), bývalý šéf slávnej britskej skupiny Spencer Davis Group.


20. november – CD Larkin Poe – Kindred Spirits je šiestym štúdiovým zápisom do diskografie týchto dvoch sympatických mladých dám z Nashville, ktoré spolu s kapelou ponúkajú po veľmi úspešnom albume Self Made Man, ďalšiu očarujúcu zmes bluesu, rocku, folku a country.

Odišiel Leslie West ďalší gitarový velikán

13. december – Sitra Achra, Bratislava, Cultus Ružinov. Bluesový večer spojený s krstom nového CD –SITRacoustic. Účinkujúci: Sitra Achra, PP Band, Silvia Josifoska, Peter Lipa a Juraj Turtev.
18. december – Eric Clapton – Stand and Deliver. Nahrávka slávneho britského gitaristu a speváka s modernou bluesovou skladbou, ktorú zložil írsky spevák Van Morrison. Pôsobivá novinka, v ktorej Clapton okrem spevu nahral aj pekné gitarové sólo, je súčasťou kampane na podporu živej hudby s heslom Save Live Music (Zachráňme živú hudbu). Výťažok z nej poputuje pre Van Morrisonom založený fond Lockdown Financial Hardship Fund, ktorý podporuje hudobníkov a pomáha im čeliť problémom vzniknutým v dôsledku lockdownu a ďalších opatrení proti koronavírusu.
23. december – V Daytona Beach na Floride umrel americký rockový gitarista a spevák Leslie West (75), ktorý sa preslávil najmä ako frontman skupiny Mountain, ale nahral aj viacero sólových bluesových albumov.

Bonzo Radványi
09/01/2021