Bluesové udalosti roka 2014

1. časť

Začiatok nového roka je už tradične obdobím keď sa staré kalendáre hádžu do koša. No ja som si jeden odložil, aby som vám s jeho pomocou mohol v rámci stručného hodnotenia roku 2014 ponúknuť niekoľko „highlightov“ z minuloročného diania na slovenskej i medzinárodnej bluesovej scéne.

Johnnie-Shepperd

Začiatkom januára nemecké vydavateľstvo QC Music Label vydalo CD RonN presents Johnnie Shepperd – Two Way Connection To The Blues. RonN je čierny americký spevák Ron Ringwood a tým Johnniem Shepperdom nie je nik iný ako gitarista Ján „Janči“ Pásztor zo Štúrova.
20. január – Po dlhej chorobe vo veku 63 rokov umrel trnavský bluesový guru Fero Keszler. Na rozhraní konca 60. a začiatku 70. rokov hral na basgitare v známej kapele The Breakers zameranej na elektrický bluesrock. Neskôr sa preorientoval na sólovú gitaru a ako nadšený propagátor bluesu a bluesrocku priviedol k tejto hudbe celý rad o generáciu mladších trnavských hudobníkov, s ktorými potom v 80. rokoch hral v skupinách Pulz a Fero Keszler Blues Band.

26. január – V Staples Center v Los Angeles sa uskutočnilo slávnostné udeľovanie cien Grammy. Medzi 84 rozličnými hudobnými kategóriami bola aj jedna vyhradená pre blues – Best Blues Album čiže Najlepší bluesový album. Ocenenie v podobe zlatého gramofónika si z Los Angeles odniesla dvojica Ben Harper a Charlie Musselwhite za ich spoločný štúdiový album s názvom Get Up!

Galakoncert 8

Začiatkom februára internetový portál Bluesmusic.sk zverejnil výsledky výročnej Bluesovej ankety zameranej na domácu scénu, ktorej sa zúčastnilo viac ako pol druhej stovky fanúšikov. Najväčší úspech u nich zožal bluesrocker René Lacko, ktorý získal prvenstvo v dvoch kategóriách. Jeho CD Blind Man získalo titul Bluesový album roka a René s jeho skupinou Down Town boli vyhlásení aj za Najobľúbenejšiu skupinu roka.
16. február – Koncert austrálskej bluesrockovej kapely Vdelli, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice.
19. február – Koncert amerického bluesrockového gitaristu Erica Galesa s jeho triom, Atelier Babylon, Bratislava.

Galakoncert 7

6. marec – V Španielsku nečakane umrel britský gitarista a spevák Alvin Lee, bývalý frontman kapely Ten Years After.
7. marec – 2. ročník festivalu Harmonikovica v bratislavskom hudobnom klube Hlava 22, v priebehu ktorého krstil Filip Puchert Band svoje nové CD – Live. Účinkujúci: Mátyás Pribojszki Trio (HU), Boboš Procházka & Marek Wolf, brat Ondrej Lazar Tkáč, Pavol Plevčík, Filip Puchert Band, Juraj Schweigert a Stano Počaji.
15. marec – 22. ročník festivalu Livin´ Blues v Bratislave-Petržalke. Účinkujúci: Grapefruit Death, Beans & Bullets, ZVA 12-28 Band, Bluesweiser, Moreland & Arbuckle (USA).
27. marec – Špeciálny galakoncert v Skalici s názvom Hudba v meste, ktorý bol spojený s odovzdávaním cien víťazom výročnej Bluesovej ankety internetového portálu bluesmusic.sk. Účinkujúci: René Lacko & Down Town Band, Boboš Procházka & Marek Wolf, Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi a i.

Tournai 17

4. apríl – Koncert bluesrockového Demian Bandu z Argentíny, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice.
11. a 12. apríl – 4. ročník European Blues Challenge v Rige, na ktorom zástupcovia Slovenska chýbali.
19. apríl – Duo Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi hosťovalo na festivale 100 Ans de Rock n roll v belgickom Tournai.
24. apríl – 11. výročie začiatku vysielania relácie Bluesnenie na Rádiu Devín.

Magda-2

2. máj – Koncert US bluesového gitaristu Rene Trossmana, Bratislava, V klub.
6. máj – Koncert poľskej bluesovej speváčky Magdy Piskorczyk s jej triom v Skalici.
8. máj – 35. udeľovanie výročných cien americkej The Blues Foundation – Blues Music Awards v Memphise. Ocenení: Susan Tedeschi, Charlie Musselwhite, Doug McLeod, Trampled Under Foot, Shawn Holt a ďalší.
15. máj – Koncert holandskej skupiny Livin´ Blues Xperience, Múzeum obchodu, Podunajské Biskupice.
17. máj – Špeciálny koncert s názvom Polish Blues Show v Múzeu obchodu, Podunajské Biskupice, na ktorom vystúpili tri bluesové skupiny od našich severných susedov – Blues Tobacco, Joanna Knitter´s Blues & Folk Connection a Gruff!
22. máj – Krst CD Jerguš Oravec – Aries, Bateliér, Bratislava.
31.máj – Koncert pre Borisa Čiampora vo Zvolene spojený s krstom CD B. & the Money Makers – Blues.

Steven-Segal-Presov

14. jún – 7. ročník festivalu Blues na mlyne, Pezinok. Účinkujúci: Petra Börnerová Duo (CZ), Justin Lavash (UK), Big Fat Chubby (HU), Staré tiene, Milan Konfráter Blues Band, Stanley Menkyna, Milá spoločnosť.
21. jún – Koncert Steven Seagal Blues Band, Prešov, Dobrý Festival
27. jún – Koncert Bob Dylan, Košice.

Bonzo Radványi
Január 2015