2. Časť Bluesové udalosti roka 2016

Júl - December

2. časť stručného prehľadu najdôležitejších udalosti, ktoré sa udiali v minulom roku najmä na slovenskej bluesovej scéne a svojim významom prekročili lokálny rámec.

Slovenská blues-rocková kapela The Butchers účinkovala na Suwalki Blues Festivale 2016 v Poľsku

Júl
1. 7.Festival Summer Blues Basel, Švajčiarsko. Účinkujúci zo Slovenska: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
7. 7.Suwalki Blues Festival, Poľsko. Účinkujúci zo Slovenska: The Butchers.
10. 7.Festival Jazz na rieke Moskva, Rusko. Účinkujúci zo Slovenska: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
22. 7.Gwyn Ashton, Nitra. Koncert austrálskeho gitaristu a speváka v Irish Pube.
22. 7.Festival Front Porch Blues, Poľsko. Účinkujúci zo Slovenska: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
23. 7.Festival Front Porch Blues, Poľsko. Účinkujúci zo Slovenska: Slovak Blues Project.
30. 7.Festival Sitno Blues, Počúvadlo. Účinkujúci: Kiero Grande, Jana Kirschner, Vidiek, Medial Banana, Edo Klena and Klenoty, Ploštín Punk.

Koncert k 15. výročiu festivalu Hudba v Meste 2016 v Skalici

August
1. 8. – Bluesraiders, koncert bratislavskej kapely, ktorý odštartoval augustové pondelky v záhrade Univerzity BISLA v Bratislave. Účinkujúci v ďalších týždňoch: Žalman Brothers Band, Young Blood, Fedor Frešo, Sojka a Soletky.
5. 8.Oáza International Gastrofestival, Komoča. Účinkujúci: Blue Zone, Deák Bill Blues Band (HU).
5. 8.Kastav Bluesfest, Chorvátsko. Účinkujúci zo Slovenska: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
12. 8.Lord Bishop Rocks, koncert amerického bluesového speváka a gitaristu v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
12. 8. – V Memphise umrela bluesová a gospelová speváčka Ruby Wilson známa ako „The Queen of Beale Street“.
16. 8.Leif de Leeuw Band,  koncert holandskej bluesrockovej kapely v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
17. 8. – V St.Louis umrel vo veku 63 rokov americký basista Preston Hubbard, ktorý bol členom kapiel The Fabulous Thunderbirds a Roomful of Blues.
27. 8.Festival Hudba v Meste, Skalica. Účinkujúci: Slovak Blues Project a hostia, Joanna Pilarska (PL), Laurence Jones Band (GB).

Slovakian Blues Challenge 2016 Skalica

September
10 .9.Festival Blues nad Oksza, Poľsko. Účinkujúci zo Slovenska: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
12. 9.Micke Bjorklof & Blue Strip, koncert špičkovej bluesrockovej skupiny z Fínska v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
14. 9. – Laurence Jones Band, koncert mladého bluesového gitaristu a speváka z Veľkej Británie v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
16. 9.Galicja Blues Festival, Poľsko. V súťaži v rámci tohto medzinárodného festivalu v poľskom Krosne víťazné 1. miesto získal Slovak Blues Project zo Slovenska.
20. 9. – Vyšiel nový štúdiový album dua Erich Boboš Procházka & Marek Wolf – Conversion (Indies Happy Trails).
21. 9. – Vo veku 82 rokov umrel americký spevák a skladateľ John D. Loudermilk, autor takých známych skladieb ako Tobacco Road, Indian Reservation a mnohých ďalších.
24. 9. – Umrel známy zydeco hráč na akordeón a spevák Buckwheat Zydeco z Louisiany.
28. 9. – V Banskej Bystrici znova otvorili Jazz Klub 12, v ktorom sa hráva aj blues.
29. 9. – Súťažná prehliadka Slovakian Blues Challenge 2016, Skalica. Účinkujúci: Andy Ray Haverda Band, Butchers a víťazná kapela – Slovak Blues Project.

Celoslovenská bluesová súťaž Slovakian Blues Challenge 2016 v Skalici

Október
5. 10.Hamburg Blues Band feat. Maggie Bell, Pete Brown and Krissy Matthews (GB/DE), koncert legendárnej škótskej speváčky s nemeckou kapelou a viacerými známymi hosťami v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
5. 10. – Umrel americký bubeník a gitarista „Killer“ Ray Allison z Chicaga, ktorý hrával s Muddy Watersom, James Cottonom, Koko Taylor, Buddy Guyom, bol členom Chicago Blues All-Stars a roku 2010 ho uviedli do Blues Hall of Fame ako „Great Master Blues Artist“.
6. 10. – V Chicagu umrel bluesman Ted Harvey, ktorý sa preslávil ako bubeník kapely Hound Dog Taylor & The Houserockers.
18. 10. – Vo veku 95 rokov umrel Phil Chess, v Poľsku narodený americký producent a spoluzakladateľ gramofónovej firmy Chess Records v Chicagu, ktorá sa zapísala do histórie vydávaním platní legendárnych bluesových umelcov ako Muddy Waters, Little Walter, Bo Diddley, Howlin´ Wolf, Etta James, Willy Dixon, Sonny Boy Williamson a mnohých ďalších. Roku 2008 nakrútil režisér Darnell Martin film Cadillac Records, ktorý bol venovaný histórii Chess Records.
29. 10.Festival Stetson & Bourbon, Otrokovice. Účinkujúci zo Slovenska: Slovak Blues Project.

Díky za skvělej ročník bluesového festivalu Blues Alive 2016 v Šumperku

November
4. 11. – Vince Agwada, koncert amerického bluesrockového gitaristu v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
13. 11. – V Nashville umrel spevák, klavírista a skladateľ Leon Russell (74), člen Rock n roll Hall of Fame, ktorý v 70. rokoch spolupracoval ako producent a vydavateľ s Freddie Kingom a aj sám nahral niekoľko bluesových albumov.
15. 11. – Umrel americký bluesový a jazzový klavírista, spevák a skladateľ Mose Allison (89), autor skladieb Parchman Farm a Young Man Blues, ktoré sa stali bluesovými štandardami.
16. 11.Shaun Booker Band & John Del Toro Richardson, koncert afroamerickej bluesovej speváčky, na ktorom Richardson nahradil ohláseného gitaristu Sean Carneyho v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
17. – 19.11. – Festival PesFest 2016, Komárno. Účinkujúci: Petra Börnerová Trio (CZ), Romanika, Justin Lavash (GB), Chubby & Bobek, Dirty Deep (Fr), Milan Konfráter Band.
18. 11.Festival Blues Alive, Šumperk. Účinkujúci zo Slovenska: Erich Boboš Procházka & Marek Wolf, Dura Turtev & Blues Club, Silvia Josifoska & Blues Laboratory, Slovak Blues Project.
19. 11.Festival Blues Moods, Trnava. Účinkujúci: Pitný Režim, Joint Venture, East Beat, Mojo Workings (HU).
26. 11.Festival Folk Blues Session, Bratislava. Účinkujúci: Boky citom, Jana Šteflíčková (CZ), Slovak Blues Project, Manco Group (SN,MR,MA) with Silvia Josifoska a.h.

Na festivale Jazz Blues Jamboree 2016 v Zemnom zahrali Aylens Fall, Jazz Sons, speváčka Sonja a Join Venture

December
3. 12.Festival Jazz Blues Jamboree, Zemné. Účinkujúci: Aylens Fall, Jazz Sons, Sonja és a Sápadtarcúak, Bonzo Radványi & Joint Venture with special guests Filip Puchert, Roman Horváth.
4. 12. – V Prahe umrel český gitarista Radim Hladík (70), bývalý člen skupín Matadors a Blue Effect.
7. 12.Simon McBride, koncert írskeho bluesrockového gitaristu a speváka v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
12. 12. – Vo veku 58 rokov umrel americký bluesový klavírista a spevák Barrelhouse Chuck, ktorý hral a nahrával s Jimmy Rogersom, Eddie Taylorom, Hubertom Sumlinom, Otisom Rushom, Buddy Guyom, Kim Wilsonom či Mud Morganfieldom a bol aj členom kapely Mississippi Heat.
13. 12.Captain Ivory, koncert bluesrockovej kapely z Nashville v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
30. 12.Ukončenie roka 2016 v Srdiečku, Skalica. Festivalová prehliadka s účinkujúcimi: Velká svačina, Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, FK Skaličan, Slovak Blues Project, W Band a hostia.
30. 12.Festival Blues Slovakia, Šamorín. Účinkujúci: PP Band, Turtev Brothers Band, Joint Venture, Boboš Procházka, Kamil Paulovčin + vyhlásenie výročných cien SBS.

Bonzo Radványi
Január 2017