1. Časť Bluesové udalosti roka 2016

Január - Jún

Ocitli sme sa v období, keď nadchádzajúci rok je pred nami ešte ako nepopísaný list papiera, preto sa už tradične budeme venovať roku práve uplynulému. Tu je malé poobhliadnutie na najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali najmä na slovenskej bluesovej scéne v roku 2016 a svojim významom nejako prekročili lokálny rámec. Pravda, nič nie je dokonalé a tento stručný prehľad si nenárokuje na kompletnosť a dokonalosť. Ak vám v ňom niečo chýba, jednoducho si to tam doplňte.

Album Bluesová spoločnosť No 11

Január
Začiatkom mesiaca do druhého kola svetovej súťaže International Blues Challenge o najlepšie CD vydané vlastným nákladom postúpili iba tri európske nominácie. Medzi nimi bol aj album Novelty Shop slovenského speváka a hráča na ústnu harmoniku Juraja Schweigerta.
4. 1. – Vo veku 84 rokov umrel US bluesový gitarista a spevák John Thurman Hunter Jr. z Texasu.
8. 1. – V Chicagu umrel bluesový, gospelový a soulový spevák Otis Clay, člen Bluesovej siene slávy – Blues Hall of Fame.
11. 1. – V Mestskej knižnici Bratislave sa uskutočnil krst CD samplera Bluesová spoločnosť No 11, ktorý ponúkol nahrávky od: Kamil Paulovčin, Sitra Achra, Igor Cvacho & 3Drive, Thomas Harpo & Blue Friends, Gapa & Mečiar Blues Connection a Young Blood.
22. 1.Magda Piskorczyk & Ula Stosio, koncert poľskej bluesovej speváčky v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
26. – 30. 1. – V Memphise sa uskutočnil 32. ročník najväčšej súťažnej bluesovej prehliadky na svete – International Blues Challenge.

Február
9. 2.Atlas Road Crew, koncert americkej južanskej bluesrockovej kapely v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
14. 2. – Umrel americký bluesový spevák, gitarista a huslista LC Ulmer (87), ktorý hral s mnohými legendárnymi bluesmenmi, vrátane Muddy Watersa, Jimmy Reeda, Howlin´ Wolfa či Elmore Jamesa.
15. 2. –Internetový portál Bluesmusic.sk zverejnil výsledky výročnej Bluesovej ankety.
15. 2. – V Los Angeles sa uskutočnila slávnostná ceremónia udeľovania prestížnych hudobných cien Grammy. Zlatý gramofónik v kategórii Najlepší bluesový album získal gitarista a spevák Buddy Guy za svoj album Born to Play Guitar.

Danny Bryant Band zavítali do skalického Srdiečka

Marec
10. 3.Danny Bryant Band, koncert britského bluesrockového gitaristu a speváka v Skalici.
11. 3.Koncert pre Johna Dopyeru, Trnava. Účinkujúci: Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, Dave Peabody (GB), Peter Szabadoš, Jakub Racek & Radek Vaňkát, Willie Jones Band (USA/SK).
12. 3. – Dave Peabody, Sereď. Sólový koncert britského akustického bluesového gitaristu a speváka v Mestskom múzeu.
19. 3. – Festival Livin´ Blues, Bratislava, DK Lúky, 24. ročník. Účinkujúci: Joint Venture, Stará škola, ZVA 12-28 Band, Mothers Follow Chairs (CZ), Gruff! (PL), Leburn Maddox and Band (USA).
19. 3. – Blues Aperitiv, Šumperk, Finále súťažnej prehliadky, z ktorej ako víťazi postúpili ďalej: Cheap Tobacco (PL) a Slovak Blues Project (SK).

Las, Woda & Blues 2016. Jeden z najväčších bluesových festivalov v Poľsku

Apríl
7. – 9. 4.6th European Blues Challenge, súťažná prehliadka európskych bluesmenov v Torrita di Siena, Taliansko, na ktorej slovenskú scénu reprezentoval harmonikár a spevák Juraj Schweigert & The Groove Time.
9. 4. – V Macon v US štáte Georgia umrela speváčka Karen Carroll, ktorá spolu s jej medzinárodnou kapelou the Mississippi Grave Diggers vystupovala aj na Slovensku. Roku 2007 na festivale Blues Jamboree v Nových Zámkoch a roku 2001 na Livin´ Blues v Bratislave.
13. 4. – Demian Band, koncert argentínskeho bluesrockového power tria v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
19. 4.Corey Harris, koncert slávneho US bluesmana v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
19. 4. – Vo veku 74 rokov umrel známy americký bluesrockový a country gitarista a spevák Lonnie Mack.
26. 4. – Wild Adriatic, koncert americkej bluesrockovej kapely v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
29. 4. – Koncert kapely Kiero Grande v Komárne spojený s krstom CD – Unorthodox.
30. 4. – Na festivale Las, Woda & Blues v Poľsku hosťuje slovenské bluesové duo Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi.

Polish Blues Show III v Múzeu obchodu v Bratislave

Máj
2. 5.Monkey Junk, koncert kanadskej bluesovej kapely v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
4. 5. – V Memphise slávnostne uviedli do Blues Hall Of Fame (Bluesová sieň slávy) piatich umelcov, ktorí sa v uplynulých rokoch zapísali do bluesovej histórie – Elvin Bishop, Eddy Clearwater, Jimmy Johnson, The Memphis Jug Band a nechýbal ani v USA žijúci „otec britského bluesu“ John Mayall.
5. 5. – V Memphise sa uskutočnilo slávnostné udeľovanie výročných cien Blues Music Awards, ktoré sú všeobecne považované za najvýznamnejšie ocenenia pre bluesových umelcov.
6. 5. – V Los Angeles umrela bluesová a jazzová speváčka Candye Kane, ktorej výborný koncert sme zažili v máji 2000 v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
21. 5. – Polish Blues Show III , spoločný koncert troch bluesových kapiel z Poľska – Blues Time, Blues Junkers a Outsider Blues v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
24. 5. – Todd Wolfe Band, koncert amerického bluesrockového gitaristu a speváka v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.

Young Blood - Przeworsk Blues Festival 2016

Jún
11. 6. – Festival Blues na mlyne, 9. ročník open air festivalu v Pezinku. Účinkujúci: Rock ´n´ roll Revolution 2016, Jana Šteflíčková (CZ), Kiero Grande, Stará jedáleň, Milan Konfráter.
11. 6.Grapefruit Death, koncert bratislavskej kapely, ktorý odštartoval letnú koncertnú prehliadku s názvom Bluesové pondelky v letnej čitárni Červený rak v Bratislave. Ďalší účinkujúci v júli: Juraj Dura Turtev & Friends, Pitný režim, Vlčie mlieko.
16. 6.Johnny Mastro & Mama´s Boys, koncert americkej bluesrockovej kapely v Múzeu obchodu, v Podunajských Biskupiciach.
18. 6.Koncert mladosti po 40 rokoch, Pezinok. Medzi účinkujúcimi aj Vladimír Mišík a Luboš Andršt.
18. 6.Bluesový festival Przeworsk, Poľsko. Účinkujúci zo Slovenska: Young Blood, Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
24. 6.Errol Linton and Band. koncert bluesového speváka a harmonikára v Stardust Steak House, Nové Zámky.
24. 6. – Festival Valašský Špalíček, Valašské Meziříčí (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: ZVA 12-28 Band, Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi.
26 .6.Chris Bergson, koncert amerického bluesového gitaristu a speváka v Seredi.

Bonzo Radványi
Január 2016