Bluesová anketa 2018 Výsledky

Kto sa stal vašim Slovak Blues Top bluesovým favoritom

Výročná Bluesová anketa 2018 Slovak Blues Top vyhlásená internetovým portálom Bluesmusic.sk má už svoju dlhoročnú tradíciu. Návštevníci nášho portálu sa mohli v januári už po ôsmykrát zúčastniť tejto ankety a podporiť svojich favoritov. No nielen oni, ale prakticky každý fanúšik bluesovej hudby. Napriek malosti slovenskej bluesovej scény a nezáujmu médií, ankety sa zúčastnil rekordný počet skoro 200 ľudí, presnejšie 189 respondentov. Otázky boli zamerané na slovenskú scénu a minulý rok 2017, čo väčšina účastníkov aj rešpektovala. A hoci výsledky hovoria len za relatívne úzky okruh účastníkov ankety, dá sa povedať, že celkom reálne odzrkadľujú situáciu, ktorá panuje na slovenskej bluesovej scéne, tak ako ju ovplyvnili festivaly a koncerty v uplynulom roku, aktivity kapiel či jednotlivých hudobníkov, kto ako často hráva, akú má podporu fanúšikov ale i (ne)záujem samotných bluesmenov o anketu.

Bluesová anketa 2018 Slovak Blues Top

Najobľúbenejšie CD v roku 2017
Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi – Slovak Blues Project
Najobľúbenejšia skupina v roku 2017
ZVA 12-28 Band
Najobľúbenejšie duo v roku 2017
Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi
Najobľúbenejšia speváčka v roku 2017
Silvia Josifoska
Najobľúbenejší spevák v roku 2017
Noro Červenák
Najobľúbenejší inštrumentalista v roku 2017
Peter Krško – bubeník
Najobľúbenejší festival v roku 2017
Sitno Blues, Počúvadlianske Jazero, Banská Štiavnica
Najobľúbenejší klub v roku 2017
Srdiečko, Skalica
Osobnosť na Českej bluesovej scéne v roku 2017
Petra Börnerová Trio


Najobľúbenejšie CD v roku 2017 Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi - Slovak Blues Project

Uplynulý rok bol absolútne skúpy na bluesové novinky. Už sa zdalo, že nevýjde nič, keď koncom roka sa objavili skoro naraz tri nové cédečká, ktoré sa uchádzali o priazeň fanúšikov. Titul Najlepšie bluesové CD roka 2017 napokon získal minuloročný počin dvojice Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi – Slovak Blues Project, ktorý získal 73 hlasov. Výberové CD Bluesová spoločnosť No.13 dostalo 34 hlasov, čo mu stačilo na 2. miesto a na tretej priečke skončil s 33 bodmi album gitaristu Janči Pásztora Johnnie Shepperd Band with Dorrey Lin Lyles – Getaway.

Najobľúbenejšia skupina v roku 2017 ZVA 12-28 Band

Pokiaľ v predchádzajúcej kategórii bojovali o titul len tri cédečká, ktoré vyšli v minulom roku, v odpovediach na otázku o najobľúbenejšej bluesovej kapele roka panovala poriadna pestrosť. Hlasy ste rozdelili 18 kapelám. Pravda, väčšina z nich získala len po jednom bode a do konečného boja nezasiahla. Prvenstvo si znova a suverénne obhájili zvolenskí folkbluesmeni zo ZVA 12-28 Bandu so 102 bodmi pred záhoráckym Slovak Blues Projectom (26 b) a kapelou Kiero Grande (7 b) z Veľkého Kýru. Na ďalších miestach skončili: Second Band, Easy Blues, Joint Venture, Blues Generation atď.

Najobľúbenejšie duo v roku 2017 Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi

Ani v tejto kategórii sa veľa nezmenilo. Titul Najobľúbenejšieho bluesového dua si s 55 hlasmi aj v tomto roku udržali Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, pred bratmi Červenákovcami, Norom a Lacom, ktorým fanúšikovia kapely ZVA 12-28 Band dali 25 hlasov a dvojicou Boboš Procházka a Marek Wolf s 11 hlasmi.

Najobľúbenejšia speváčka v roku 2017 Silvia Josifoska

Speváčky, ktoré sa na Slovensku venujú bluesovej hudbe, môžeme zrátať na prstoch jednej ruky. Ich nedostatok vyústil v predchádzajúcich rokoch do stáleho duelu medzi bratislavskými speváčkami Silviou Josifoskou a Zuzkou Suchánkovou. Víťazstvo v kategórii Najobľúbenejšia bluesová speváčka spojené s titulom prvej dámy slovenského bluesu si s 28 bodmi znova obhájila Silvia Josifoska, k čomu nepochybne prispela jej zvýšená prítomnosť na koncertných pódiách s jej s prievodným súborom Blues Laboratory. Zuzka Suchánková so stratou len siedmych bodov sa musela uspokojiť s druhým miestom a 3. priečku obsadila mladá speváčka a gitaristka Barbora Černá zo Skalice, ktorá získala 7 bodov. Okrem Džany Fujakovej z Mississippi Mix Tape niekoľko hlasov dostali aj inožánrové speváčky ako Sisa Feherová, Sima Martausová či Hanka Gregušová.

Najobľúbenejší spevák v roku 2017 Noro Červenák

Fanúšikovia zvolenskej kapely ZVA 12-28 Band počtom svojich hlasov jednoznačne zabezpečili prvé miesto pre svojho favorita, charizmatického frontmana, speváka a gitaristu Nora Červenáka. Dali mu 67 bodov. Tým odsunuli na 2. miesto viacnásobného víťaza z predchádzajúcich rokov Bonza Radványiho, ktorý získal len 35 bodov. Na tretej priečke zostal s 10 bodmi Ďuro Turtev a za ním 21 ďalších, medzi nimi aj Peter Lipa, Ady Kelemen, Broňo Dobrota, Juraj Parízek atď.

Najobľúbenejší inštrumentalista v roku 2017 Peter Krško - bubeník

Priaznivci ZVA 12-28 Bandu poriadne zamiešali karty aj v tejto kategórii a to aj napriek tomu, že v nej panovala najväčšia tlačenica. Hoci účastníci januárovej ankety často uvádzali slovíčko neviem, tu sa s ich tipmi doslova roztrhlo vrece a na hlasovacích lístkoch sa objavilo rekordných 32 mien hudobníkov bez nástrojového obmedzenia. Bluesovým inštrumentalistom roka sa stal bubeník ZetVéÁkov Peter Krško s 27 bodmi. Hneď za ním na 2. mieste skončil s 18 bodmi jeho spoluhráč, huslista Stano Fakan a viacnásobný víťaz tejto kategórie, excelentný hráč na ústnu harmoniku Erich Boboš Procházka obsadil s 13 bodmi až 3. priečku. Tu sa možno najlepšie ukázalo komu sa podarilo zaktivizovať svojich fanúšikov a vyburcovať ich k účasti v ankete. Na ďalších miestach skončili gitaristi Janči Pásztor zo Štúrova, Roman Mečiar z Bojníc, René Lacko z Handlovej, Noro Červenák zo Zvolena, nechýbal ani jeho brat, basista Laco Červenák, multiinštrumentalista Ľuboš Beňa zo Skalice atď.

Najobľúbenejší festival v roku 2017 Sitno Blues, Počúvadlianske Jazero, Banská Štiavnica

Ďalšie dve kategórie sa nám tak trochu prekrývajú. Medzi festivalmi ste uvádzali aj kluby a naopak. Takto ste rozdelili hlasy medzi 13 minuloročných festivalov. Jeden získala dokonca aj trenčianska Pohoda, na ktorej sa bluesu boja ako čert svätenej vody. Najviac hlasov dostal od vás festival Sitno Blues (28 b) na Počúvadle, ktorý sa v minulom roku vrátil k bluesovým interpretom, tak ako to sľuboval aj jeho názov. Na druhej pozícii skončil skalický festival Hudba v meste (20 b) a na 3. miesto sa vyšplhal trnavský festival Blues Moods (14 b), ktorý zanechal za sebou aj bratislavský Living Blues či Blues Jamboree v Nových Zámkoch.

Najobľúbenejší klub v roku 2017 Srdiečko, Skalica

Čo sa týka najobľúbenejších bluesových klubov a iných „krčiem“, kde sa hráva blues, na špicu vašej obľuby sa po roku vrátilo skalické Srdiečko s 19 bodmi. Po ňom nasleduje Art Point v Prievidzi so 14 bodmi a predchádzajúci víťaz Čierny pes, teda Hostinec u čierneho psa v Komárne s 12 bodmi. Táto kategória by sa dala použiť aj ako adresár 24 podnikov na Slovensku kde hrávajú bluesové resp. bluesrockové kapely. No je dosť nepochopiteľné, že Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach, kde sa v minulom roku uskutočnilo najviac bluesových koncertov, dostalo len jeden hlas. Účastníci našej ankety tam asi nechodia.

Osobnosť na Českej bluesovej scéne v roku 2017 Petra Börnerová Trio

Keďže návštevníkmi portálu Bluesmusic.sk sú aj bluesoví fanúšikovia z Čiech a česká bluesová scéna je nám veľmi blízka, každoročne dávame možnosť vyjadriť sa v našej ankete aj účastníkom z Čiech. Najmä pre nich bola určená táto kategória. V odpovediach sa najčastejšie objavilo meno speváčky Petry Börnerovej a jej Tria, ktorá s 15 bodmi vyfúkla prvenstvo najznámejšiemu českému bluesovému festivalu Blues Alive v Šumperku ako počinu roka, který dostal len o bod menej. O tretiu priečku sa s rovnaným počtom 4 bodov podelil známy fotograf Jindřich Oplt spoločne s bluesovou scénou na festivale Valašský špalíček.

Bluesová anketa 2018 Slovak Blues Top

Záver ankety tvorili dve zvedavé otázky: Odkiaľ sa dozvedáte o dianí na bluesovej scéne a Ako ste spokojný so situáciou na slovenskej bluesovej scéne?. Pokiaľ v odpovediach na prvú otázku podobne ako pred rokom prevažoval internet vo všeobecnosti, nasledovaný našim portálom Bluesmusic.sk a Facebookom, odpovede na druhú otázku sa už tradične pohybovali medzi absolútnou nespokojnosťou, návrhmi typu „malo by sa“, „bolo by dobre“ a skromným „dá sa“.

– Spokojnost
– Nie som spokojný, najmä pokiaľ ide o Stredné Slovensko. Chcelo by to kvalitnejšie, kultúrnejšie podniky, kde by sa hrala táto hudba, napr. podľa vzoru Blue Note v Novom Meste n/Váhom. Aj keď ide o hudbu pubov a špinavých klubov, v súčasnosti to už nestačí. Minulý rok milo prekvapil dramaturgiou Sitno Blues v Banskej Štiavnici. – super
– Teší ma rastúci záujem o túto hudbu medzi všetkými generáciami, a rovnako tak aj vznik nových formácií a podujatí zameraných týmto smerom. Z vlastnej skúsenosti viem, že blues a formy podobné sú ľuďom blízke, je len potrebné k nim toto posolstvo z Mississippi dostať. Som však presvedčený, že vďaka zanietenej práci tímu Blues Music a spolupráci ľudí podobných, nemusíme mať obavy o budúcnosť blues na Slovensku.
– Je v pohode, len nestiham byť vždy na koncertoch na ktorých by som chcel byť.
– hmmm neviem
– viac sa venovať mládeži a vychovať bluesmanov :)
– nie je to zlé, ale sú obrovské regionálne rozdiely, juhozápad je v suchu, ale o severe a východe neviem nič. Taktiež by sa mal vymazať názor „veď na Slovensko to stačí“…Nestačí! Treba sa usilovať o to najlepšie čo zo seba vie hudobník dať, stačí sa pozrieť do Poľska, svetová úroveň oproti tej našej slovenskej garážovej. – no komment
– spokojená
– Bolo by super mať časopis o blues a výlučne bluesový klub v Bratislave.
– Som rád že máme túto scénu. Držím palce a všetko dobré v roku 2018.
– Robiť kvalitné autorské blues.
– nevím … veľmi … V pohode … spokojný … Som spokojný
– Nesledujem pravidelne z Prahy,
– Nejsem / spolupracovat a táhnout za jeden provaz, nebrojit proti sobě a nepomlouvat!
– Vacsiu spolupracu nasich bluesmanov a blueswomeniek
– Málo fanoušků, lidé jsou pohlceni tím, co je v televizi a neslyší tu krásu kolem sebe. – Šířit, šířit a šířit kvalitní hudbu.
– Viac septakordov
– blues by sa malo hrať na viacerých miestach ako doteraz…bratislavská, skalická a trnavská bluesová skupina by mali viac spolupracovať, nielen hrať sa každý na svojom piesočku
– No mohla by být lepší…:-)
– Vsetci podporujme bluesovu scenu financne a moralne
– V rámci možností som spokojný, len ľudí to prestáva zaujímať. Bolo by fajn nejako podchytiť mládež.
– Paráda
– blues by sa mal hrať viac a ľudia by ho mali viac počúvať
– je velmi okrajova, generacia Z ju vobec nepozna. treba ist na to moderne a vytvorit virtualnu osobnost ktora bude propagovat blues. vtipnou formou. na socialnych sietach, tam sa nachadza mlada generacia. NIeco ako ked v STEP by STEP koudak spieval pesnicku “ Já spívam blues…“ good luck

– viac klubov
– Väčší priestor pre blues, viac festivalov tohto žánru
– Treba väčšiu reklamu
– Zjednotiť portály slovakblues.sk, bluesmusic.sk a blues.sk
– více propagace a pořady v TV
– Veľmi slabá hudobná úroveň bluesových kapiel. Vrcholom kariéry je zahrať si mimo regiónu svojho mesta.
– Akosi chýba nadšenie. Nestačí len pri pive nadávať na situáciu ale treba chodiť na koncerty bluesových kapiel i bluesové festivaly (samozrejme zaplatiť aj vstupné, prípadne kúpiť si aj cédečko) – toto je síce najjednoduchší ale aj najlepší a najúčinnejší spôsob ako podporiť kapely, organizátorov bluesových podujatí i celú bluesovú scénu.
– Bol by som rád, keby boli bluesovi interpreti honorovani z nejakej statnej organizacie. Podla poctu predanych albumov a koncertov… nejakou spravodlivou metodikou zohladnujucou mensinovy zaner.
– Počet koncertov a festival narastá. Tohto roku pribudla séria koncertov s názvom šamorínske bluesové noci, ktorá sa konala na jeseň v klube Mozi, Šamorín. Veľmi vydarený bol aj festival v Nových Zámkoch, Jazz Blues Jamboree, ktorý tohto roku organizovali zástupcovia mladej generácie. Obe podujatia dokazujú, že mladá generácia hudobníkov sa ujala nie len hrania, ale aj organizácie koncertov a festivalov, čo znamená, že blues a príbuzné žánre na Slovensku žijú, a zaujali aj mladých ľudí.

– spokojná

Všetkým účastníkom ankety ďakujeme za ochotu podeliť sa s nami o ich názory a víťazom srdečne gratulujeme!

Bluesmusic.sk
Február 2018