Bluesmani Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi v Chorvátsku

Na trase Zagorje - Pula - Zágreb

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

Dobro došli v Zagorje! Takto nás privítali na chorvátskom Záhorí, teda na Zagorje Blues Etno Festivale v Sv. Križ Začretje, kde sme v posledný októbrový piatok odštartovali naše mini koncertné turné po Chorvátsku. Zaujímavé, že hoci chorvátsky jazyk oplýva mäkčeňmi a dĺžňami, na plagátoch nás uvádzali bez nich ako Lubos Bena & Bonzo Radvanyi. Festival organizoval jeden z najlepších chorvátskych bluesových harmonikárov Tomislav Goluban, ktorého poznám ešte z čias, keď kedysi hosťoval s Kosta Brane Bandom na trnavskom Dobrofeste.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

V sále Múzea Žitnica bolo už všetko pripravené – aparatúra, zvukári a hlavne veľmi vnímavé obecenstvo. Pred nami hral štvorčlenný Miroslav Evačič Traveling Band s peknou basgitaristkou s ešte peknejším hlasom. Potom sme nastúpili my, duo Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Tomislav Goluban nás nielen predstavil ale obecenstvu podal aj dosť obšírny výklad o histórii rezofonického dobra a jeho vynálezcoch, takže som sa vôbec nemusel trápiť s prekladom.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

Keď som im ešte prezradil, že aj my na Slovensku máme Záhorie, kde sa okrem Johna Dopyeru narodil aj Ľuboš, mali sme vyhrané. V závere nášho vystúpenia sa k nám pridal nielen Goluban so svojou harmonikou ale aj spomínaná speváčka-basgitaristka Gordana a Mirko Evačič, takže náš koncert vyústil k všeobecnej spokojnosti do jam session a museli sme aj pridávať.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

Na druhý deň sme pokračovali do prístavného mesta Pula na polostrove Istria. Cesta sa kľukatila a tunelila cez množstvo tunelov rozličnej dĺžky. Ten najdlhší meral niečo viac ako 5 kilometrov. Mimochodom, pri ceste neboli žiadne reklamy ani billboardy so ksichtami politikov.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

Rock Caffe v Pule sme našli bez problému, lebo sme tam hrali už v minulom roku a keďže nás tam v duchu sloganu „U Rock caffeu nema zime“ privítalo krásne slnečné počasie, mohli sme si pokojne dať kávičku vonku na terase.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

Večer v preplnenom Rock Caffe začal poriadne silno vyhulenou diskotékou so skladbami od Doors, Led Zeppelin, Queen, Rolling Stones a pod. Slovom, samá rocková klasika. Asi po hodine sme nastúpili my. Museli sme sa zvukove prispôsobiť, čo nám problém nerobilo, a tak sme potenciometre s nápisom Volume na našich zosilňovačoch vytočili samozrejme pekne doprava. V programe sme predstavili aj skladby z nášho pripravovaného nového CD. Obecenstvu sa asi páčilo, čo sme hrali, lebo tlieskali a spievali s nami a vyžiadali si aj niekoľko prídavkov.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi hrali v Chorvátsku

V nedeľu nás čakal presun do chorvátskej metropoly, do Záhrebu, kde sa v Jiggy Clube konalo vyvrcholenie trojdňovej súťažnej prehliadky Croatian Blues Challenge 2017 a koncert víťazov. Večer sme uzatvárali my, ako zahraniční hostia.  Týmto ďakujeme agentúre Spona Music a Sinišovi Bizovičovi za toto chorvátske mini turné.

Text: Bonzo Radványi
Foto: Ľuboš Beňa, FotoDarke