Blues v novej zbierke poézie Ruženy Šípkovej

Moje srdce hrá na rozladených bicích

Návštevníci nášho portálu nepochybne poznajú Ruženu Šípkovú zo Serede ako autorku mnohých zaujímavých článkov, fotografií, recenzií a reportáží z rozličných bluesových koncertov a festivalov. Vďaka nej sa k nám dostávajú z prvej ruky fundované informácie o dianí na slovenskej bluesovej scéne, ktoré by ste inde márne hľadali.

Moje srdce hrá na rozladených bicích

No Ružena Šípková nie je „len“ hudobná publicistka. Možno ani neviete, že je aj renomovanou a uznávanou poetkou. Vo štvrtok 16. septembra prezentovala v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave už svoju šiestu zbierku poézie. Ani v nej nezaprela svoju lásku k hudbe. Knižná novinka nesie názov Moje srdce hrá na rozladených bicích. Je rozdelená na šesť tematických častí a čitateľom ponúka vtipne vypointované mini príbehy, niektoré veľmi osobné, vo voľnom verši.
Nosným pilierom básnickej zbierky R. Šípkovej je časť, ktorá by pokojne mohla byť i samostatnou zbierkou, Za múrom za zvuku gitár. Tento oddiel je ako zlatá retiazka s viditeľným medailónom hudby pospájaná ohnivkami básnického videnia. Vie oslniť, voviesť cez ligot do tajomného sveta tónov, otvoriť cestu k pochopeniu hudobného citu tých, ktorí hudbu tvoria,“ napísala Hana Košková v recenzii novej knižky v Literárnom týždenníku. A o pár riadkov nižšie recenzentka pokračuje: „Niečo také originálne a presvedčivé vie napísať len ten, kto hudbu prežíva naživo.“

Moje srdce hrá na rozladených bicích

Preto aj verše s množstvom hudobných odkazov, názvov skladieb, citátov a mien hudobníkov najlepšie pochopí čitateľ pohybujúci sa na bluesovej alebo jazzovej scéne. Šípková v knihe často spomína jej obľúbený blues, ktorý sa objavuje aj v názvoch viacerých básni – Blues najlepšie chutí naživo, Bluesová mačka, Je ťažké zvečniť blues na fotke, Bluesmani si bránia blues atď.

Moje srdce hrá na rozladených bicích

Napríklad v básni Chcela som zapredať svoju dušu diablovi pripomína príbeh, podľa ktorého legendárny bluesman Robert Johnson dal o polnoci na krížnych cestách svoju dušu diablovi zato, že ho naučil hrať na gitaru. Aj o veršoch v ďalších častiach novej knihy sa dá povedať, že sú bluesové. Majú svoj vnútorný hudobný rytmus a autorkin svojský pohľad na bežné udalosti z každodenného života, ktoré väčšinou ani nevnímame, pripomína poéziu bluesmanov. Je to ako keď v galérii stojíte pred obrazom, na ktorom maliar len pár ťahmi štetcom vytvoril niečo jednoduché, no pritom jedinečné a hovoríte si, že to by ste vedeli namaľovať aj vy keby… Áno, keby vás to napadlo.


Nielen autorka s rozprávkovým menom má rada hudbu ale aj vydavateľstvo Libros, za ktorým stojí známy bluesový harmonikár Peter Stojka zo Second Bandu. Ten sa postaral aj o pekný grafický dizajn knižky, o ilustrácie a na podujatí v záhrade trnavskej knižnice symbolicky pokrstil novinku originálnym spôsobom s pomocou bubeníckych paličiek. Ruženka, gratulujeme, želáme ti veľa čitateľov, mnoho ďalších zážitkov na bluesových koncertoch a ešte veľa inšpirácie dobrou hudbou.

Bonzo Radványi
Foto: Joko Radványi
19/09/2021