Blues Music Awards 2023

Najprestížnejšie ceny pre bluesmanov

Vo štvrtok 11. mája sa v Memphise, v americkom štáte Tennessee, kde sídli nadácia Blues Foundation, uskutočnil už 44. ročník odovzdávania výročných cien Blues Music Awards. Slávnostná ceremónia pritiahla do Kongresového centra Renasant množstvo bluesových hudobníkov, osobností hudobného sveta i bežných fanúšikov „modrých tónov“. Potlesk patril nielen oceneným umelcom ale aj vystúpeniam viacerých z nominovaných bluesmenov, ktorí ako to už býva zvykom, ukončili gala večer spoločným all-star jamsession.

Blues Music Awards 2023

Ceny Blues Music Awards, ktoré sa považujú za najprestížnejšie ocenenie pre bluesových hudobníkov a spevákov na celom svete, udeľovali tak ako v predchádzajúcich rokoch v 25 kategóriách. K najúspešnejším patril 87-ročný gitarista a spevák Buddy Guy, legenda chicagského bluesu, ktorého minuloročný album The Blues Don’t Lie bol vyhlásený nielen za Album roka ale získal prvenstvo aj v kategórii Najlepší album súčasného bluesu. Podobne ako Buddy Guy si dve trofeje z Memphisu odniesli aj hráč na ústnu harmoniku a spevák maďarského pôvodu John Németh (Najlepší album tradičného bluesu a Inštrumentalista – harmonikár) a spevák, skladateľ a gitarista Albert Castiglia z New Yorku (Najlepší bluesrockový album a Bluesrockový umelec roka).

Blues Music Awards 2023

Medzi ďalšími ocenenými boli dvaja umelci, ktorých sme pred časom privítali aj na Slovensku. Gitarista a spevák Tommy Castro, ktorý hosťoval v septembri minulého roka so svojou kapelou The Painkillers v bratislavskom Múzeu obchodu, získal už druhý rok po sebe prestížne ocenenie B. B. King Entertainer of the Year. Tým druhým, resp. druhou je Laura Chavez z Kalifornie, ktorá získala titul Najlepší inštrumentalista v kategórii – gitara. Túto top gitaristku sme videli a počuli takisto v Bratislave, keď roku 2010 hrala s dnes už nebohou americkou speváčkou Candye Kane v Múzeu obchodu.

Blues Music Awards 2023

Udeľovanie cien Blues Music Awards predstavovalo len jeden z mnohých vrcholov týždňa bluesovej hudby, ktorý v Memphise organizovala nadácia Blues Foundation. Už v stredu 10. mája sa uskutočnilo slávnostné uvedenie šiestich nežijúcich velikánov bluesovej scény: Carey Bell, Josh White, Esther Phillips, Junior Kimbrough, Snooky Pryor a Fenton Robinson do Blues Hall of Fame (Bluesová sieň slávy). K nim pribudli ešte dve ďalšie známe žijúce osobnosti. 78-ročný gitarista a spevák John Primer, bývalý spoluhráč Muddy Watersa, Junior Wellsa a Willie Dixona a 78-ročný etnomuzikológ, univerzitný profesor, publicista a producent Dr. David Evans, ktorý sa špecializuje na výskum bluesovej hudby. Autor vysoko cenenej knihy s názvom Big Road Blues, nie je žiadnym suchopárnym vedátorom. Je aj výborným bluesovým spevákom a gitaristom, ktorý má na konte 4 albumy tradičného bluesu, jednu cenu Grammy a množstvo koncertných vystúpení v 23 krajinách sveta, vrátane Slovenska. V roku 2011 vystúpil v Skalici na festivale Hudba v meste, kam ho pozval Ľuboš Beňa, ktorý sa s ním zoznámil počas svojich návštev USA a roku 2007 hosťoval aj na Evansovom albume Needy Times.

Blahoželáme všetkým víťazom a nominovaným!“ zavinšovala na záver bluesového sviatku v Memphise dočasná prezidentka a generálna riaditeľka Blues Foundation Kimberly Horton a nezabudla pripomenúť: „ …teším sa na vás opäť v roku 2024 na 45. ročníku odovzdávania cien Blues Music Awards.

2023 Blues Music Awards Winners:
Acoustic Blues Album – Charlie Musselwhite – Mississippi Son
Acoustic Blues Artist – Doug MacLeod
Album of the Year – Buddy Guy – The Blues Don’t Lie
B.B. King Entertainer – Tommy Castro
Band of the Year – Tedeschi Trucks Band
Best Emerging Artist Album – Dylan Triplett – Who is He?
Blues Rock Album – Albert Castiglia – I Got Love
Blues Rock Artist – Albert Castiglia
Contemporary Blues Album – Buddy Guy – The Blues Don’t Lie
Contemporary Blues Female Artist – Ruthie Foster
Contemporary Blues Male Artist – Christone “Kingfish” Ingram
Instrumentalist-Bass – Danielle Nicole
Instrumentalist-Drums – Kenny “Beedy Eyes” Smith
Instrumentalist-Guitar – Laura Chavez
Instrumentalist-Harmonica – John Németh
Instrumentalist-Horn – Deanna Bogart
Instrumentalist Pinetop Perkins Piano Player – Anthony Geraci
Instrumentalist-Vocals – Shemekia Copeland
Song of the Year – “The Blues Don’t Lie” written by Tom Hambridge
Soul Blues Album – Sugaray Rayford – In Too Deep
Soul Blues Female Artist – Thornetta Davis
Soul Blues Male Artist – Curtis Salgado
Traditional Blues Album – John Németh – May Be the Last Time
Traditional Blues Female Artist Koko Taylor Award – Sue Foley
Traditional Blues Male Artist – John Primer

Bonzo Radványi
24/05/2023