Blues Music Awards 2022

Ďalšie ceny pre bluesmenov

Len mesiac po udeľovaní cien Grammy udeľovali v USA ďalšie hudobné ceny. Tentoraz pre bluesmenov – Blues Music Awards. V celkovom poradí už 43. slávnostná ceremónia udeľovania výročných cien americkej nadácie Blues Foundation prilákala vo štvrtok 5. mája do The Renasant Convention Center v Memphise veľké množstvo bluesových hudobníkov, spevákov, osobností hudobného priemyslu i bežných fanúšikov „modrých tónov“. Po predchádzajúcich dvoch rokoch, keď sa podujatie kvôli situácii s pandémiou uskutočňovalo virtuálne, bolo to konečne stretnutie naživo. Okrem samotného vyhlasovania víťazov v 25 kategóriách a následného udeľovania cien, v priebehu gala podujatia vystúpili viacerí z nominovaných umelcov a slávnostný večer zakončil, ako to u bluesmenov býva zvykom, spoločný all-star jamsession.

Blues Music Awards 2022

Najväčší úspech dosiahol bluesový, resp. bluesrockový elektrický gitarista a spevák z Kalifornie – Tommy Castro. Vďaka svojmu minuloročnému albumu „Tommy Castro Presents A Bluesman Came To Town“ bol nominovaný až v šiestich kategóriách, z ktorých v troch zvíťazil. Spomínaná platňa bola vyhlásená za Album roka, Tommy Castro spolu so svojou sprievodnou kapelou The Painkillers získal titul Kapela roka (the Band of the Year) a v neposlednom rade už po tretíkrát získal prvenstvo v spojení s cenou aj v kategórii „B.B. King Entertainer of the Year Award“.


A teraz sa podržte, zázraky sa dejú. Keď som si klikol na internetovú stránku Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach, neveril som vlastným očiam. V ponuke koncertov je pri dátume 29. september uvedený Tommy Castro & the Painkillers. Len dúfam, že sa neprihodí nič, čo by koncert znemožnilo.

Blues Music Awards 2022

Nová hviezda na bluesovom nebi, mladý, ešte len 23 – ročný gitarista a spevák Christone „Kingfish“ Ingram z Clarksdale v Mississippi, ktorý v apríli získal prestížnu hudobnú cenu Grammy, si obohatil svoju zbierku o dve ďalšie ceny BMA. Jeho druhý dlhohrajúci opus, album „662“, bol vyhlásený za Najlepší album súčasného bluesu (súčasný v zmysle moderný) a Kingfish si už tretí rok po sebe odniesol domov aj titul Najlepší súčasný bluesový umelec. Podobne ako Kingfish, len na rozdiel od neho v kategóriách venovaných tradičnému bluesu, odchádzala z Memphisu s dvomi cenami aj kanadská gitaristka a speváčka Sue Foley.


Rodáčka z Ottawy, s ktorou sme mali možnosť stretnúť sa už dvakrát na festivale Blues Alive v Šumperku (2008 a 2015), získala jednu trofej v kategórii Najlepší album tradičného bluesu za svoj najnovší album „Pinky´s Blues“ a k tomu aj the Koko Taylor Award for the top Traditional Blues Female Artist. Medzi ďalšími ocenenými víťazmi jednotlivých kategórií sú také známe osobnosti z bluesovej scény ako Taj Mahal, Keb’ Mo’, Annika Chambers, Eric Bibb, Jason Ricci, Vanessa Collier či nedávno zosnulý keyboardista Mike Finnigan, ktorý dostal cenu Pinetop Perkinsa in memoriam.

Blues Music Awards 2022

No to nie je ešte všetko. Akousi čerešničkou na bluesovej torte bolo ešte jedno podujatie v Memphise.V predvečer udeľovania cien BMA do Bluesovej siene slávy (Blues Hall of Fame) slávnostne uviedli bluesovú speváčku a skladateľku Lucille Bogan, dvoch R&B spevákov Little Willie Johna a Johnnie Taylora a legendárneho skladateľa Otisa Blackwella, ktorý svojimi skladbami ako Fever, Great Balls Of Fire, Don´t Be Cruel či All Shook Up zanechal výraznú stopu aj v začiatkoch rock and rollu. Samozrejme všetci štyria získali toto prestížne ocenenie in memoriam.


Okrem toho do Bluesovej siene slávy sa v tomto roku dostalo aj päť klasických bluesových štandardov – Rock Me Baby (B. B. King), Eyesight to the Blind (Sonny Boy Williamson II). Farther Up the Road (Bobby „Blue“ Bland), Good Rocking Tonight (Roy Brown) a Rollin‘ and Tumblin‘ (Baby Face Leroy Trio), ako aj prvá LP Bo Diddleyho z roku 1958.

Blues Music Award winners:
– Acoustic Blues Album: Dear America, Eric Bibb
– Acoustic Blues Artist: Keb’ Mo’
– Album of the Year: Tommy Castro Presents A Bluesman Came to Town, Tommy Castro
– B. B. King Entertainer: Tommy Castro
– Band of the Year: Tommy Castro & The Painkillers
– Best Emerging Artist Album: Live on Beale Street: A Tribute to Bobby “Blue” Bland, Rodd Bland & the Members Only Band
– Blues Rock Album: Resurrection, Mike Zito
– Blues Rock Artist: Albert Castiglia
– Contemporary Blues Album: 662, Christone “Kingfish” Ingram
– Contemporary Blues Female Artist: Vanessa Collier
– Contemporary Blues Male Artist: Christone “Kingfish” Ingram
– Instrumentalist-Bass: Danielle Nicole
– Instrumentalist-Drums: Tom Hambridge
– Instrumentalist-Guitar: Eric Gales
– Instrumentalist-Harmonica: Jason Ricci
– Instrumentalist-Horn: Jimmy Carpenter
– Instrumentalist Piano (Pinetop Perkins Piano Player): Mike Finnigan
– Instrumentalist-Vocals: John Nemeth
– Song of the Year: “I’d Climb Mountains,” written & performed by Selwyn Birchwood
– Soul Blues Album: Long As I Got My Guitar, Zac Harmon
– Soul Blues Female Artist: Annika Chambers
– Soul Blues Male Artist: Curtis Salgado
– Traditional Blues Album: Pinky’s Blues, Sue Foley
– Traditional Blues Female Artist (Koko Taylor Award): Sue Foley
– Traditional Blues Male Artist: Taj Mahal

Bonzo Radványi
21/05/2022